II Dni Reformacji. Bonhoeffer we wrocławskim ratuszu.

Podziel się

W ostatnie dni października, już po raz drugi we Wrocławiu, odbyły się Dni Reformacji zorganizowane wspólnie przez parafię luterańską Opatrzności Bożej, Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną oraz Społeczność Chrześcijańską. W programie znalazły się m.in. nabożeństwo reformacyjne z udziałem przedstawicieli kościołów i wspólnot protestanckich, koncert hip-hopowy w wykonaniu zespołu Mocsquad i Mc Kola oraz wzruszający film Sophie Scholl – ostatnie dni. Główną uroczystością II Dni Reformacji było jednak osłonięcie popiersia Dietricha Bonhoeffera w we wrocławskim ratuszu, w Galerii Sławnych Wrocławian. 

Wrocławskie Dni Reformacji swą ideą nawiązują do początków Reformacji w mieście. A dotarła ona tu bardzo wcześnie. Już 21 października 1523, zaledwie 6 lat po Reformacji Marcina Lutra, odbyło się pierwsze nabożeństwo ewangelickie we wrocławskim kościele Marii Magdaleny, które poprowadził ks. dr Jan Hess. W krótkim czasie Wrocław stał się miastem w przeważającej części ewangelickim. To, co było znaczące w owych pierwszych dniach Reformacji wrocławskiej, poza całą sferą doktrynalną, to troska o drugiego człowieka tak w wymiarze edukacji, opieki medycznej, jak i działalności charytatywnej. Mieszkańcy Wrocławia, w tym duchowni, przechodzący na luteranizm niejednokrotnie sprzedawali swoje szaty liturgiczne i klejnoty, a uzyskane środki finansowe przeznaczali na pomoc biednym, bezdomnym, chorym, pozbawionym opieki. Zbudowano m.in. szpital i szereg przytułków, założono szkoły publiczne, ufundowano stypendia dla biednych, ale zdolnych uczniów. Było to świadectwo wiary, która obok doktryny powinna być codziennością życia człowieka. 

Protestantyzm wywarł znaczący wpływ na rozwój przedwojennego Wrocławia, jego życie akademickie, społeczne, kulturowe. Dobrze jest pamiętać o przeszłości, która ukształtowała to miasto i o tradycji, którą w jakimś sensie kontynuujemy i nie chcemy, aby została zapomniana – mówi prof. Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej. 

W duchu tej idei organizatorzy Dni Reformacji już po raz drugi nawiązali współpracę z Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci, dzięki czemu przez cały czas trwania imprezy kwestowano i zbierano ofiary na rzecz chorych dzieci. 

Życie w odpowiedzialności za drugiego człowieka, stanowiło także esencję uroczystości odsłonięcia popiersia Dietricha Bonhoeffera w ratuszu wrocławskim oraz sesji naukowej poświęconej temu wybitnemu teologowi ewangelickiemu, który w czasie II Wojny Światowej zaangażował się w ruch oporu przeciwko Hitlerowi. Zapłacił za to najwyższą cenę, skazany na śmierć i stracony, na miesiąc przed zakończeniem wojny, w obozie koncentracyjnym we Flossenburgu. Oba wydarzenia przebiegały pod hasłem „Nic nie jest warte życia, oprócz miłości” (D. Bonhoeffer), a wzięli  w nich udział m.in. bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ewangeliccy biskupi diecezjalni: bp Paweł Anweiler z diecezji cieszyńskiej, bp Tadeusz Szurman z diecezji katowickiej oraz jako gospodarz bp Ryszard Bogusz z diecezji wrocławskiej. Obecny był również bp Hans Wilhelm Pietz biskup regionalny z Kościoła Ewangelickiego Berlina Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc, a władze miejskie reprezentował przewodniczący Jacek Ossowski.  – Dietrich Bonhoeffer w pełni zasłużył na to, by znaleźć się w tutejszym ratuszu wśród tak wybitnych postaci jak pisarz Ferdinand Lassalle, męczennica Edith Stein, poeta Karl von Holtei, fizyk i laureat nagrody Nobla Max Born – mówił uczestniczący w uroczystości konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec Benhard Brasack 

Odsłonięte popiersie, autorstwa Tomasza Rodzińskiego, zostało wykonane, z marmuru śląskiego, jak wszystkie rzeźby wybitnych Wrocławian. Fundatorem jest Dietmar Ehrig z Berlina, który osobiście dokonał odsłonięcia – Gdy przed kilkoma laty rozmawiałem z Dietmarem Ehrigiem o planach uhonorowania Bonhoeffera, on powiedział mi, że ten urodzony we Wrocławiu teolog jest mu niezwykle bliski i chętnie wesprze nasz pomysł – mówił Janusz Witt, przewodniczący polskiej sekcji Międzynarodowego Towarzystwa Bonhoefferowskiego 

Dni Reformacji zakończyły się nabożeństwem z okazji Święta Reformacji – 31 października –  w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej. Znakiem ekumenicznych czasów stał się fakt, że w nabożeństwie uczestniczył m.in. metropolita wrocławski kościoła rzymskokatolickiego abp Marian Gołębiewski. – W takie święto jak dziś nie sposób uciec od refleksji Nat czasem, który był pełen napięcia. Reformatorzy podjęli próbę reformy Kościoła, ale miało to swoje konsekwencje – podzielona Europa, wojna chłopska, która wybuchła wbrew intencjom Marcina Lutra czy Wojna 30-letnia, podczas której katolicy i protestanci wydzierali sobie kościoły… – powiedział w swym wystąpieniu. – To już jednak przeszłość, w tej chwili wyzwaniem dla ewangelików, katolików, prawosławnych i chrześcijan innych denominacji są: ateizm, laicyzm, sekularyzm – dodał hierarcha. Zaś bp Ryszard Bogusz, w wygłoszonym kazaniu, w którym wiele miejsca poświęcił trwającej Dekadzie Reformacji przygotowującej ewangelików na całym świecie do obchodów 500-lecia Reformacji, zacytował słowa byłego zwierzchnika Ewangelickiego Kościoła Niemiec bp. Wolfganga Hubera Dekada nie będzie festynem nostalgii, ale świętem wiary i chrześcijańskiej wolności.  

Tekst.: mo, zdjęcia: Marcin Petkowicz 

 

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz