Archiwum kategorii:

We Wrocławiu obradował Synod Diecezjalny

V Synod Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce obradował 19.08.2016 we Wrocławiu na swojej 10 sesji. Rozpoczęła ją modlitwa przygotowana i prowadzona przez ks. bpa Waldemara Pytla. Obrady odbyły się w auli Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu (ECDiE) przy ul. Wejherowskiej 28. W obradach oprócz członków Synodu Diecezji Wrocławskiej uczestniczyli: dr Monika Mucha – prawnik i doradca podatkowy, mecenas Michał Miłoń oraz dyrektorzy poszczególnych jednostek ECDiE. Synod zwołany został głównie w związku z koniecznością wyjaśnienia i uregulowania statusu prawnego ECDiE.

Ks. Robert Sitarek przedstawił dotychczasową działalność merytoryczną oraz sytuację prawną Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra (ECDiE). Wyjaśnił on, że działania Rady Diecezjalnej podjęte w związku z komplikującą się sytuacją prawną ECDiE polegającą na braku osobowości prawnej, były osadzone w prawie, a Rada Diecezjalna miała prawo podjęcia decyzji o powołaniu fundacji nie naruszając przepisów ZPW oraz regulaminu diecezjalnego. Wątpliwości w tej kwestii zgłaszał jedynie Pan Zbigniew Kulik reprezentujący Parafię Ewangelicką w Karpaczu.

Mecenas Michał Miłoń, który podkreślił, że podstawowym problemem ECDiE jest brak osobowości prawnej. Powoduje to również trudności w prowadzonej przez ECDiE działalności gospodarczej, gdyż ECDiE nie jest płatnikiem VAT i CIT z uwagi na brak osobowości prawnej.

Pani dr Monika Mucha przedstawiła skomplikowaną sytuację prawną w jakiej znalazło się ECDiE w związku ze sposobem rozliczania dotacji oświatowych przyznawanych szkołom prowadzonym przez ECDiE. Stopień tego skomplikowania narasta i powoduje dużą niejasność w sposobie rozliczania m.in. podatku VAT. To w coraz większym stopniu utrudnia prowadzenie bieżącej działalności. Wyjściem z tej sytuacji jest znalezienie takiej formuły prawnej dla prowadzenia ECDiE, która umożliwi znacznie prostsze rozliczanie działalności ECDiE.

Po dyskusji Synod przyjął przy jednym głosie wstrzymującym się sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przyjęto przy jednym głosie i braku głosów sprzeciwu. Synod Diecezji Wrocławskiej jednogłośnie bez głosów wstrzymujących się i bez głosów sprzeciwu przyjął uchwałę  wyrażającą  zgodę na wygaszanie wykonywania zadań przez Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra.

Synod Diecezji Wrocławskiej w wyniku głosowania przyjął jednogłośnie akceptując uchwały nr 5, 6 i 7 podjęte przez Radę Diecezjalną Diecezji Wrocławskiej 23.02.2016 roku o powołaniu Fundacji Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra,  o wyborze Rady Fundacyjnej i o powołaniu Zarządu Fundacji.

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Synodu Diecezji Wrocławskiej głosowano nad przyjęciem zmienionego statutu Fundacji Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra opracowanego przez Radę Diecezjalną i zaopiniowanego przez Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W wyniku głosowania Synod Diecezji Wrocławskiej przyjął jednogłośnie uchwałę zmieniającą statut Fundacji ECDiE.

ks. Cezary Królewicz

Related Images:

W Głogowie poświęcono Kaplicę Ewangelicką

W niedzielę 18 września 2016 roku w Głogowie odbyło się uroczyste nabożeństwo, połączone z poświęceniem kaplicy ewangelickiej. glogowNa to wydarzenie głogowscy ewangelicy wyczekiwali blisko 70 lat. att00010Po II Wojnie Światowej, kiedy większość kościołów została zniszczona, a reszta odebrana, ewangelicy spotykali się głównie w wynajmowanych na potrzeby nabożeństw pomieszczeniach. att00013Ostatnie dwadzieścia lat, dzięki gościnności ks. Stanisława Jaworeckiego z Parafii Rzymskokatolickiej Bożego Ciała w Głogowie, mogli spotykać się na nabożeństwach w przykościelnej kaplicy.

 

Budynek, w którym obecnie znajduje się kaplica przed wojną był częścią Ewangelickiego Gimnazjum. Do ubiegłego roku mieściła się tam filia Uniwersytetu Ekonomicznego z Łodzi. Parafia budynek nabyła od Gminy Głogów na zasadzie zamiany za działkę niezabudowaną na terenie Starego Miasta.

Poświęcenia dokonał zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. bp Jerzy Samiec w asyście zwierzchnika Diecezji Wrocławskiej, ks. bpa Waldemara Pytla, ks. bpa Ryszarda Bogusza, długoletniego administratora Parafii oraz ks. Jerzego Gansela, obecnego proboszcza. W uroczystym nabożeństwie udział wziął Prezydent Głogowa, pan Rafael Rokaszewicz. Do Głogowa przybyli duchowni Diecezji Wrocławskiej wraz ze swoimi parafianami z: Jawora, Karpacza, Legnicy, Lubania, Nowej Soli, Wałbrzycha i Zielonej Góry oraz duchowni, którzy przed laty w Głogowie pełnili swą służbę.

Obecni byli także ks. bp Paweł Anweiler z Bielska- Białej, ks. Włodzimierz Nast i ks. Waldemar Preiss, ks. Karol Długosz z Warszawy oraz ks. Adrian Lazar z Olsztynka na Mazurach. Nie zabrakło gości z Niemiec, na czele z panią Margrit Kempgen, przewodniczącą biura Konsystorza Kościoła Śląskich Górnych Łużyc. W uroczystościach udział wzięło ponad 100 osób.

Nabożeństwo rozpoczęło się spowiedzią, którą poprowadził ks. bp Ryszard Bogusz. W liturgii udział wzięli: ks. Cezary Królewicz z Lubania, ks. Tomasz Stawiak z Jawora oraz ks. Dariusz Madzia z Cieszyna. Kazanie wygłosił ks. bp Jerzy Samiec, który nawiązał do wytrwałości, cierpliwości i gorliwości w staraniach o Dom Boży. Liturgię komunijną poprowadzili wspólnie ks. bp Jerzy Samiec oraz ks. bp Waldemar Pytel, a w dystrybucji Sakramentu Ołtarza pomagali ks. Andrzej Dyczek z Międzyrzecza i ks. Roman Kluz z Brennej na Śląsku Cieszyńskim.att00019

Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy spotkali się w salach parafialnych na specjalnie przygotowanym poczęstunku, gdzie przy obficie zastawionych stołach mogli spędzić czas na wspólnych rozmowach.

To wydarzenie w sposób formalny rozpoczyna nowy rozdział w historii Parafii Ewangelickiej w Głogowie, która z nową siedzibą i miejscem nabożeństw może aktywnie działać i pielęgnować ewangelicką tożsamość i tradycję w przestrzeni miasta i lokalnej społeczności.

Przy tej okazji serdeczne podziękowania należą się tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do remontu pomieszczeń i przygotowania uroczystości. Dziękuję za każdy wkład osobowy i materialny, za każdą cegiełkę i kawałek serca włożony przede wszystkim przez Głogowian w to przedsięwzięcie, które niechaj zaowocuje rozwojem tej Parafii.

ks. Jerzy Gansel

Related Images:

Zmarł Jerzy Hopfer

W Gorzowie, w wieku 70 lat zmarł Jerzy Hopfer – kapitan żeglugi śródlądowej, samorządowiec, poseł na Sejm X kadencji, były kurator parafii ewangelickiej w Gorzowie, delegat do Synodu Diecezji Wrocławskiej i Synodu Kościoła IX kadencji.

Hopfer Jerzy1Jerzy Hopfer urodził się w 1946 r. w Pile. Był absolwentem wydziału nawigacyjnego Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu oraz wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1989 roku, jako poseł, zasiadał w Sejmie z ramienia Unii Chrześcijańsko-Społecznej. Był członkiem parlamentarnej delegacji do kontaktów z Parlamentem Europejskim oraz stałej parlamentarnej delegacji do Rady Europy. W 1998 roku został radnym Gorzowa.

Kapitan żeglugi śródlądowej, prawnik i ekonomista w zakresie żeglugi śródlądowej. Współzałożyciel i wieloletni nauczyciel nawigacji Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią. W roku 2001 był współzałożycielem i do 2009 roku prezesem Stowarzyszenia Wodniaków Gorzowskich Kuna. Kierował rewitalizacją zabytkowego lodołamacza Kuna, a od 2004 do 2012 roku był jego pierwszym kapitanem. Organizator międzynarodowych Zlotów Wodniaków. Przez trzy kadencje (w latach 1999-2008) był prezesem klubu sportowego Admira Gorzów, a później pełni funkcję członka zarządu. Był też wiceprezesem Związku Polskich Armatorów Śródlądowych.

Jerzy Hopfer był zaangażowany w życie Kościoła. W latach 1991 – 2006 kurator parafii w Gorzowie, były delegat do Synodu Diecezji Wrocławskiej. Delegat do Synodu Kościoła IX kadencji, gdzie zasiadał w Synodalnej Komisji Rewizyjnej.

Śp. Jerzy Hopfer zmarł 2 września 2016 w Gorzowie. Pozostawił żonę Danutę, dwie córki: Ilonę i Annę Hopfer – Wola z mężem bp. Mirosławem Wolą oraz troje wnucząt.

Pogrzeb odbył się w miniony piątek 9 września na cmentarzu komunalnym w Gorzowie. Uroczystości pogrzebowe zgromadziły liczne grono żegnających Zmarłego.
W kaplicy słowo pożegnania wygłosił ks. Janusz Holesz, co było życzeniem Zmarłego. Na cmentarzu kazanie wygłosił i w imieniu Diecezji pożegnał śp. Jerzego Hopfera bp Waldemar Pytel oraz Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki.

za www.bik.luteranie.pl i Multimedialna Encyklopedia Gorzowa Wielkopolskiego

Related Images:

Duże organy Kościoła Pokoju w Świdnicy znów mają głos

Organy znowu mają głos

„Chcemy, aby muzyka wykonywana na tym instrumencie zawsze oddawała Tobie chwałę. Pobłogosław tym, którzy będą na nim grali. A nam, słuchaczom, niechaj te dźwięki niosą ukojenie i budzą w nas radość” – powiedział ks. biskup Waldemar Pytel podczas nabożeństwa w niedzielę 31 lipca 2016 roku poświęcając duże organy w Kościele Pokoju.fot. Bozena Pytel(2) Dodał: „Tak oto znów może w naszej świątyni rozbrzmiewać 3909 piszczałek, z których najmniejsza ma 11 cm, a największa 9,87 m.”

Unikalny instrument o 62. głosach, zbudowany w latach 1666-1669 przez Gottfrieda Klose z Brzegu, był kilkakrotnie zmieniany. Obecny, z 1909 roku, jest już piątym, autorstwa świdnickiej firmy Schlag und Söhne, która przed stu laty wprowadziła zasilanie elektryczne.

Z powodu złego stanu technicznego milczał przez ostatnie dwie dekady i teraz, po gruntownym remoncie w niemieckiej firmie Scheffler (w ramach EOG i Funduszy Norweskich) znowu rozbrzmiewa w świątyni, „oprawiony” w odrestaurowany barokowy prospekt.fot. Bozena Pytel(1)

Organami zachwycał się sam Cameron Carpenter, amerykanin, który 30 lipca koncertował w kościele. Jego International Touring Organ, stanął w centrum kościoła. Te jedyne na świecie organy elektroniczne o 182 głosach, sam zaprojektował. Po oficjalnym koncercie, w towarzystwie biskupa Waldemara Pytla, Bożeny Pytel i grupki gości, zasiadł do dużych organów i wpadł w zachwyt. Niesamowite, nieprawdopodobne – powtarzał kilkakrotnie, z zafascynowaniem wsłuchując się w niedawno odnowiony instrument.fot. Piotr Tomaszewski (1)

– Był zaskoczony ich możliwościami. Przyznał, że są równie bujne i szalone jak on i sto lat temu byłyby jego ideałem – opowiada Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju, który wprowadzał gościa w tajniki budowy historycznych organów. Amerykanin był pod wrażeniem wnętrza, historii i obu instrumentów. Obsługa zdążyła już spakować jego elektroniczne organy do dwóch ciężarówek, podczas gdy on, na najwyższej emporze, w półmroku, nadal grał sonatę d-moll Bacha na małych organach z 1695 roku, które go szczególnie zaintrygowały.fot. Piotr Tomaszewski (2)

Koncert Carpentera to było jedno z ważniejszych wydarzeń XVII Festiwalu Bachowskiego, który potrwa do połowy sierpnia.

Dużych organów warto posłuchać zwłaszcza teraz, podczas Festiwalu Bachowskiego: po nabożeństwach muzycznych 7 i 14 sierpnia o godz. 10:00  Parafia Ewangelicko-Augsburska zaprasza na krótkie recitale organowe.

Fotografie: Bożena Pytel i Piotr Tomaszewski

Related Images: