Archiwum kategorii:

Otwarcie Centrum Ewangelickiego we Wrocławiu

We Wrocławiu zostało uroczyście otwarte i poświęcone Słowem Bożym nowe parafialne Centrum Ewangelickie, mieszczące się w zespole zabytkowych kamienic tuż obok kościoła Opatrzności Bożej. W otwarciu wziął udział m.in. zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.kam

Uroczystość miała miejsce 19 czerwca 2016 roku.  Rozpoczęli gospodarze parafii, bp Ryszard Bogusz i ks. Marcin Orawski, którzy przywitali wszystkich, przybliżyli historię obiektu, a także przedstawili działalność, która jest w nim prowadzona: miejsca noclegowe, sala konferencyjna, kuchnia i jadalnia, księgarnia i punkt informacji turystycznej, a także dom dziennego pobytu seniora.

O ciekawych znaleziskach archeologicznych: późnogotyckim piaskowcowym portalu, renesansowej kolumnie z zachowaną oryginalną polichromią, XVII-wiecznym fresku przedstawiającym jelenia i renesansowej studni w podwórzu opowiadał prof. Rafał Eysymontt.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz życzył powodzenia w przedsięwzięciach podejmowanych w Centrum Ewangelickim, a rzymskokatolicki biskup Andrzej Siemieniewski – żeby te przedsięwzięcia były czynami miłości wynikającymi z wiary.

Poświęcenia obiektu Słowem Bożym i modlitwą dokonali: zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec wraz z bp. Waldemarem Pytlem – biskupem wrocławskim oraz z ks. Robertem Sitarkiem – dyrektorem Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji.

Ewangelickie Centrum Parafialne we Wrocławiu mieści się w zespole kamienic w centrum Wrocławia. Obecnie już funkcjonuje Kamienica Pod Aniołami, która mieści zaplecze konferencyjno – hotelowe na 58 miejsc oraz Dom Pokoleń przeznaczony na działalność diakonijną i dzienny Dom Seniora. Obecnie trwają prace remontowe w drugiej części kompleksu, który zostanie przeznaczony na pomieszczenia klubowe dla seniorów.

Po zakończeniu wszystkich prac adaptacyjnych Centrum Ewangelickie we Wrocławiu stanie się największym luterańskim ośrodkiem parafialnym w Polsce.

szczegóły: kamienicapodaniołami.pl

za: bik.luteranie.pl
foto: Mikołaj Sowa

Related Images:

Dialog Polska – Niemcy

– Dwa symbole pokazują, jak bardzo są powiązane stosunki polsko-niemieckie: przed budynkiem naszego parlamentu został wkopany kawałek stoczni gdańskiej, a w Krzyżowej stoi kawałek muru berlińskiego – mówił prof. dr Norbert Lammert, przewodniczący Bundestagu, otwierając 31 maja w parlamencie w Berlinie wystawę „Polacy i Niemcy – Historie Dialogu”. Przypomina ona trudne dekady odbudowywania wzajemnego zaufania po drugiej wojnie, od Memorandum Wschodniego Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego  i pamiętnego listu polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965 r. po Traktat o dobrym sąsiedztwie z 1991 r. Jednym z ważniejszych wydarzeń na drodze do obopólnego porozumienia była Msza Pojednania w Krzyżowej w 1989 r.

– Premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl w drodze do Krzyżowej modlili się wówczas w świdnickim Kościele Pokoju, a w 2014 r. kanclerz Angela Merkel i premier Ewa Kopacz wzięły tu udział w ekumenicznej modlitwie o pokój, w 25. rocznicę Mszy Pojednania – przypomina ks. bp Waldemar Pytel, jeden z uczestników wernisażu i członek Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, która przygotowała ekspozycję wspólnie z Muzeum Historii Polski.

Biskup Pytel zaprosił do Kościoła Pokoju prof. Lammerta i Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu RP. – Pojednanie stało się możliwe dzięki zaangażowaniu pojedynczych osób i kościołów – przyznał marszałek. Wystawę można oglądać w sali Paul-Löbe przy Konrad-Adenaeur-Str.1 do 17 czerwca.

Related Images:

Zjazd Bratniej Pomocy w Sycowie

153. Zjazd Bratniej Pomocy im. króla Gustawa Adolfa odbył się w Sycowie na Dolnym Śląsku. Delegaci parafii m.in. z Lublina, z Piotrkowa Tryb. oraz z całego Śląska zatwierdzili podział ponad 250 tys. zebranych ofiar. W spotkaniu uczestniczył bp Jerzy Samiec.kossyc

Walne zebranie rozpoczęło się w domu parafialnym i zgromadziło ponad 70 osób. Zebranych przywitał prezes Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa ks. Daniel Ferek. kaz bp sycW imieniu Konsystorza słowa pozdrowienia do zebranych skierował zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, w imieniu gospodarzy: biskup wrocławski Waldemar Pytel, a w imieniu władz miejskich przewodniczący Rady Miasta Bolesław Moniuszko.nab syc

Dotację otrzymały parafie w Bładnicach, Cisownicy, Międzyrzeczu i diakonat Eben-Ezer (cieszyńska); Mikołowie, Częstochowie, Lasowicach, Pokoju, Gołkowicach i Świętochłowicach (katowicka), Szczytnie, Ostródzie i Giżycku (mazurska), Słupsku i Rypinie (pomorsko-wlkp), Pabianicach, Łowiczu i Lublinie (warszawska) oraz Legnicy (wrocławska).

W 2016 roku do zarządu BPGA wpłynęły wnioski o przyznanie subwencji na kwotę blisko 840 tysięcy zł. Zebrane środki pokryły 30% zgłoszonego zapotrzebowania z parafii.prezes

Święto BPGA zakończyło nabożeństwo w kościele zamkowym ap. Jana i Piotra w Sycowie. Liturgię wstępną prowadzili proboszcz parafii w Sycowie ks. Rafał Miller oraz ks. Daniel Ferek, a kazanie wygłosił bp Waldemar Pytel. Błogosławieństwa końcowego udzielił bp Marian Niemiec.

Kolejny, 154. Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa ma odbyć się w przyszłym roku w Wiśle.

Celem organizacji zbiórki ofiar pieniężnych na Bratnią Pomoc, wpłacanych przez wiernych całego Kościoła ewangelickiego, jest finansowe wsparcie mniej zasobnych parafii w diasporze w remontach swoich kościołów i centrów parafialnych.bp Samiec syc

Geneza tego święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632 r.

W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski duchowny, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby wspomóc tymi pieniędzmi ewangelicką diasporę.posilek syc

W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.

za www.bik.luteranie.pl

Related Images:

Luterański Chór GRADUALE w Lubaniu

Luterański Chór GRADUALE wystąpił 21.05.2016 roku w kościele ewangelickim Marii Panny w ramach jubileuszu 10-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu.

Drugiego dnia uroczystości jubileuszowych zaśpiewał on w czasie nabożeństwa dziękczynnego oraz po nabożeństwie wykonał specjalny koncert jubileuszowy.

Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy kościele „Zbawiciela” w Bielsku-Białej powstał w 1945r. Jego założycielką oraz długoletnią dyrygentką (lata 1945-1995) była Pani Seniorowa Maria Wegert. Od roku 1996 chórem kieruje mgr Agata Fender, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.

Poprzez swoją działalność chór kontynuuje wielkie przedwojenne tradycje muzyczne bielskiej parafii.

Mając w swoim repertuarze przede wszystkim muzykę sakralną  począwszy od dzieł renesansu (min. M. Gomółka, Wacław z Szamotuł, G. G. Gorczycki) poprzez barok (J. S. Bach, H. Schütz, M. Praetorius, J. F. Haendel), klasycyzm (W. A. Mozart), romantyzm (A. Brückner) po czasy współczesne (H. Diestler, F. Nowowiejski, J. Świder, R. Twardowski).

Chór wyraża swoją  tożsamość w ewangelickich pieśniach kościelnych czy to zaczerpniętych ze śpiewników kościelnych czy też będących kompozycjami znamienitych twórców wywodzących się ze Śląska Cieszyńskiego – Jana Gawlasa, J. Hadyny, K. Hławiczki.

Jako chór mamy także w swoim repertuarze poza muzyką sakralną wiele pieśni  ludowych, piosenek biesiadnych i towarzyskich.

W ciągu ponad 70. lat swego istnienia chór wielokrotnie koncertował w kraju i zagranicą  (min. Czechy, Węgry, Austria, Szwecja, Niemcy, Holandia, Dania, Rosja) śpiewając zarówno w małych wiejskich kościółkach jak i w największych luterańskich katedrach Europy (Ulm, Uppsala), a także w domach opieki i w ośrodkach dla  osób niepełnosprawnych.

Warte uwagi jest podkreślenie, że prócz w/w działalności poza granicami kraju nieobcy jest chórowi także udział w Międzynarodowych Festiwalach Chóralnych, takimi do tej pory były Festiwal Pieśni Chóralnej GAUDE CANTEM w Bielsku-Białej, Festiwal Chóralny w Sankt Petersburgu oraz Festiwal Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze, gdzie chór startując także w części konkursowej po raz pierwszy w historii zdobył nagrodę – Brązowe Pasmo w kategorii chórów mieszanych.

Na „co dzień” chór służy pieśnią przede wszystkim  w macierzystej parafii, śpiewając podczas różnych nabożeństw, świąt kościelnych, ślubów czy pogrzebów.

Znaczące miejsce ma także w środowisku w którym działa, będąc częstym gościem na nabożeństwach  ekumenicznych, bierze udział w imprezach organizowanych przez różne instytucje , wielokrotnie  uczestniczy w uroczystościach kościelnych na terenie całego kraju ale również chętnie odwiedza i pełni służbę wśród  ewangelickiej diaspory w różnych miejscach w Polsce.

Chór wydał 4 płyty CD:

1.”Długa droga”   (1998r.)   która zawiera psalmy ,chorały , utwory polifoniczne,

pieśni pasyjne, kolędy i pieśni współczesne .

2.”Śpiewajcie aniołowie”   (2003r.)   zawarte są na niej pieśni

adwentowe,  bożonarodzeniowe jak i najbardziej znane polskie kolędy.

3. „ Chwalmy Pana”   (2005r.)  jest to płyta okazjonalna wydana z okazji z okazji 60–lecia istnienia chóru. Na płycie znajdują się także utwory w wykonaniu  zaprzyjaźnionego „Wolfsburger Frauenchor” z partnerskiego miasta Wolfsburg w Niemczech.

4. „ A my do Betlejem” (2007r.) płyta zawierająca bożonarodzeniową muzykę chóralną, jak i organową w wykonaniu p.Jerzego Kukli, który od wielu lat współpracuje z chórem.

Od 2007 roku Chór Parafii Ewangelickiej w Bielsku działa pod nazwą LUTERAŃSKI CHÓR GRADUALE. Posiada również swój profil na facebook’u. >>>

Related Images:

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił w Lubaniu

20 maja 2016 roku w Lubaniu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny wraz z orkiestrą w specjalnym programie SOLUS CHRISTUS. Koncert odbył się w związku z 10-leciem erygowania samodzielnej Parafii Ewangelickiej w Lubaniu, 635-leciem istnienia kościoła ewangelickiego Marii Panny w Lubaniu. Wpisał się również w 1050 rocznicę Chrztu Polski.

Zespół „Śląsk” zaprezentował z okazji Jubileuszu 500-lecia Reformacji specjalny program sakralny zawierający pieśni ewangelickie w wykonaniu 70 artystów chóru i orkiestry. Program złożony był z dzieł m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Georga Friedricha Händla. Dopełniły go również kompozycje Stanisława Hadyny – założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” oraz opracowania muzyczne utworów sakralnych dyrygenta orkiestry Jean-Claudea Hauptmanna. Zespół wystąpił w Miejskim Domu Kultury, a koncert prowadził ks. Cezary Królewicz – proboszcz lubańskiej Parafii Ewangelickiej.

W swojej wieloletniej działalności Zespół „Śląsk” w sposób szczególny troszczył się o dziedzictwo kulturowe, w tym dziedzictwo duchowe mieszkańców naszego kraju. Opracowując program „Solus Christus” artyści i kierownictwo Zespołu „Śląsk” pragnęli wyrazić największy szacunek wobec dziedzictwa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Podczas tworzenia repertuaru Zespół współpracował z przedstawicielami Kościoła luterańskiego oraz artystami wyznania ewangelickiego. Owocem tej współpracy oraz wiedzy, jaką Zespół „Śląsk” zdobył na temat znaczenia Reformacji i jej wkładu w kulturę Polski i Europy jest program SOLUS CHRISTUS. Koncert wsparł HOTEL SUDETIA w Świeradowie Zdroju.

Orkiestrą dyrygował Jean-Claude Hauptmann – urodzony w 1966r. w Strasburgu, ukończył klasę fortepianu i puzonu w Regionalnym Konserwatorium oraz studia na Wydziale Muzykologii Uniwersytetu w Strasburgu. Swoją pracę pedagogiczną jako nauczyciel muzyki rozpoczął w Collage w Nicei, był także członkiem Filharmonii w Strasburgu. Tam założył trio dawnych puzonów. Od początku interesował się grą na organach, którą służył w czasie nabożeństw w kościele ewangelickim w rodzinnym Obermodern. Od 1995 r. mieszka w Polsce. Po ukończeniu studiów w zakresie nauczania języka francuskiego w Grenoble, pracuje jako lektor w dwujęzycznym LO im. M. Kopernika w Katowicach. Od 2002 r. jest dyrygentem chóru szkolnego LOTE/GTE w Cieszynie. Współpracuje z ZPiT ”Śląsk”.

ks. Cezary Królewicz

Related Images: