Archiwum kategorii:

Świdnicki Kościół Pokoju na turystycznej TOP liście

Obok wrocławskiego Rynku, katedry Wawelskiej, zamku królewskiego na Wawelu, starego miasta w Warszawie na liście „10 najciekawszych w miejsc w Polsce” znalazł się świdnicki Kościół Pokoju. Zestawienie w oparciu o recenzje i głosy turystów sporządził jeden z najpotężniejszych serwisów turystycznych TripAdvisor.

Jak podaje portal innpoland.pl, serwis TripAdvisor skupia aż 60 milionów zarejestrowanych użytkowników i zawiera 170 milionów recenzji. Użytkownicy biorą także udział w konkursie Travelers`Choice.

W tym roku uznanie turystów obok sztandarowych zbytków Polski, takich jak już wymieniony Wawel, Rynek we Wrocławiu czy warszawska starówka, zyskała świdnicka świątynia, od 2001 wpisana na najbardziej prestiżową listę na świecie – listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kościół Pokoju jest na 9 miejscu, przed Zamkiem w Malborku.

Oto kilka z blisko 90 pochlebnych recenzji na TripAdvisor:

– „To jest miejsce z gatunku MUST SEE. XVII wieczna świątynia wzniesiona w ciągu 1 roku (sic!) mieszcząca ponad 7000 osób. Przepiękny przykład architektury baroku, raptem 50 km od Wrocławia i najbliższego lotniska. Ze wszech miar polecam!”

 – „Niesamowite arcydzieło, całe z drewna, wiele detali robiących wrażenie, przepiękne organy. Naprawdę trzeba tam zajrzeć.”

– „Niepowtarzalna atmosfera – w sumie to wystarczy by tam się znaleźć.”

–  „Zjawiskowy kościół, atrakcja w skali kraju.”

–  „Kościół, który nie miał przypominać kościoła, który z założenia miał być nietrwały zachwyca swoim pięknem. Bogato zdobione barokowe wnętrze i przepych, otoczenie i aura sprawiają że człowiek nie może oderwać wzroku. Piękny zabytkowy ołtarz i organy, bogata i ciekawa historia kuszą. Ważny jako obiekt UNESCO. Warto!”

Related Images:

Jubileusz 10-lecia Parafii Ewangelickiej w Lubaniu

W dniach 20-21. maja 2016 roku Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lubaniu obchodziła jubileusz 10-lecia swojego istnienia jako samodzielnej Parafii.DSC00457x Ewangelicy skupieni w lubańskiej Parafii dziękowali Bogu za wszelkie błogosławieństwo jakiego doświadczyli przez ten czas.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lubaniu została erygowana na mocy dekretu Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP z dnia 21.10.2005 roku. Siedzibą stał się Lubań położony na Górnych Łużycach, a jej granice wytyczają granice trzech powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego i zgorzeleckiego. Nabożeństwa oprócz Lubania odprawiane są w filiałach: w Bolesławcu, Bogatyni oraz w Görlitz dla ewangelików ze Zgorzelca i okolic.

Dwudniowe uroczystości związane z jubileuszem 10-lecia Parafii Ewangelickiej w Lubaniu rozpoczął koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. 20 maja 2016 roku Zespół „Śląsk” zaprezentował specjalny program sakralny zawierający pieśni ewangelickie w wykonaniu 70 artystów chóru i orkiestry. Koncert wspierany przez Hotel Sudetia w Świeradowie Zdroju odbył się w Miejskim Domu Kultury i składał się z dzieł m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Georga Friedricha Händla. Dopełniły go również kompozycje Stanisława Hadyny – założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” oraz opracowania muzyczne utworów sakralnych dyrygenta Jean-Claudea Hauptmanna.

Drugiego dnia w czasie nabożeństwa dziękczynnego, które odbyło się w kościele parafialnym Marii Panny w Lubaniu zgromadzili się nie tylko parafianie, ale również wielu gości z kraju i zza granicy. Kazanie wygłosił ks. bp Ryszard Bogusz, który powiedział m.in.: Bracia i siostry. Serce rośnie, gdy w diasporze erygujemy nowe parafie. Serce rośnie, gdy możemy tu zaspakajać potrzeby duchowe naszych wiernych. Serce rośnie, gdy z optymizmem, w tych niespokojnych czasach, możemy patrzeć na rozwój naszego umiłowanego Kościoła.DSC00487x

Biskup Bogusz powiedział także: Dziś mówimy przede wszystkim o Domu Bożym, o ludziach, którzy ten dom tworzą. Radujemy się dzisiaj z wami! Wasz jubileusz to cząstka wielkiej historii Kościoła, historii, którą budowali nasi praojcowie. Budowali ją często w trudzie i znoju, w cierpieniu i pogardzie. Dzisiaj my, jako ich spadkobiercy możemy z podniesionym czołem świadczyć o naszym Panu, o Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym, który jest naszym Przewodnikiem.

W czasie nabożeństwa miała miejsce polska prapremiera pieśni ks. Martina Behma, który urodził się w Lubaniu i przez ponad 40 lat był duchownym ewangelickim w lubańskim kościele św. Trójcy w latach 1581-1622. Polskiego opracowania pieśni: Wie lieblich ist der Maien dokonała pastorowa Magdalena Królewicz w ramach parafialnych obchodów Dekady Reformacji.

Kolejnym akcentem nabożeństwa była modlitwa, błogosławieństwo oraz życzenia ks. bpa Waldemara Pytla i ks. bpa Ryszarda Bogusza z okazji 20-lecia ordynacji ks. Cezarego Królewicza – proboszcza lubańskiej Parafii.

Obecni byli także ks. Waldemar Szczugieł z Wałbrzycha, ks. Jerzy Gansel z Legnicy, ks. Reinhard Kramer z Berlina oraz ks. Albrecht Naumann z Ludwigsdorf.

Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński w słowach pozdrowień powiedział: Przybycie do Lubania Księdza Proboszcza i utworzenie Parafii otworzyło nowy rozdział w historii naszej małej Ojczyzny. Dziękuję za dziesięcioletnią posługę duszpasterską i pracę diakonijną, które wpisują się w rozwój naszego miasta, wzbogacając je duchowo, religijnie i kulturowo. Wyrażam również wdzięczność za serce okazane mieszkańcom w potrzebie i codzienną troskę o zachowanie dla przyszłych pokoleń tego pięknego kościoła, który niesie Słowo Boże w Słowie i Sakramencie od 635 lat.

Starosta Lubański Walery Czarnecki skierował słowa: Niech świętowany jubileusz 10-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu będzie powodem do zadowolenia i bodźcem do dalszego działania, któremu towarzyszyć będzie głęboka wdzięczność i ludzka życzliwość.

Reprezentujący starostę jego zastępca Konrad Rowiński zapewnił o przychylności władz powiatu dla znanych planów rozwojowych lubańskiej parafii.

Wśród przekazujących życzenia byli również: Marta Czarniecka – dyrektor ZSP im. Mickiewicza w Lubaniu, Margrit Kempgen z Görlitz reprezentująca m.in. Fundację Kościelną Ewangelickiego Śląska, ks. Albrecht Naumann z Parafii Ewangelickiej w Ludwigsdorf i Zodel oraz przedstawiciele partnerskiej Parafii Ewangelickiej Schleife/Slepo, którzy przywieźli z sobą w darze młode drzewko jabłoni z owocami w kształcie serc z zapisanymi na nich życzeniami. Aniela Pietruszczak – przedstawicielka Parafii Ewangelickiej z Jawora przy Kościele Pokoju przekazała w imieniu rady parafialnej dar na zakup nowych żyrandoli do kościoła w Lubaniu.

Nabożeństwo uświetnił śpiew Luterańskiego Chóru Graduale z Bielska-Białej pod dyrekcją Agaty Fender, który jeszcze po nabożeństwie i przerwie na poczęstunek wykonał specjalny jubileuszowy koncert. Był on zarazem doskonałym podsumowaniem dwudniowego świętowania wciąż najmłodszej Parafii Ewangelickiej w Polsce.

Tekst: ks. Cezary Królewicz

Zdjęcia: Aniela Pietruszczak

Related Images:

Kościół ewangelicki w Szczecinie uczestnikiem nocy muzeów 2016

W nocy z 14 na 15 maja 2016 roku po raz pierwszy Parafia Ewangelicko – Augsburskiej w Szczecinie wzięła udział w ramach 11. Europejskiej Nocy Muzeów, w czasie której Kościół Świętej Trójcy odwiedziło w godzinach 18.00 – 24.00 ponad 400 osób. Okazją do zaproszenia jest 120. lecie poświęcenia Kościoła. Zapewne odwagi do otwarcia się na zwiedzanie Kościoła dodał nam przeprowadzony w ubiegłym roku między innymi ze środków Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa remont wnętrza.

Program rozpoczynał się od przedstawienia przez ks. Sławomira Sikorę historii kościoła na Łasztowni (dzielnica Szczecina), która rozpoczęła się już w XIV w. Wyjaśniał, dlaczego pierwotnie parafia nosiła nazwę św. Gertrudy, w jaki sposób stała się ona w XVI w. parafią ewangelicką. Opowiadał o przyczynach wyburzenia starego kościoła i wybudowania nowego neogotyckiego, poświęconego w 1896 r., zaprojektowanego przez jednego z najbardziej znanych architektów przedwojennego Szczecina Wilhelma Meyera – Szwartau. Zwiedzający dowiedzieli się o kolejach obiektu po wojnie oraz o powstaniu polskiej parafii ewangelickiej, jak i okolicznościach nadania nazwy Kościoła Świętej Trójcy. Następnie dr Andrzej Wątorski opowiedział życiorys Henryka Ostena Ostachiewicza oraz historię namalowania w latach sześćdziesiątych obrazu „Chrystus w Getsemani”, który zdobi ołtarz Kościoła. Dokonał również interpretacji samego obrazu. Agnieszka Roguska wykonała utwór organowy Johanna Jakoba Pachelbela fragment opracowania chorału „Ach, was soll ich Sünder macher?”. Zwiedzający mogli przyjrzeć się, jak Marcin Przydatek maluje obrazy kościoła kawą i herbatą. W nawie bocznej dr Wojciech Kral pokazywał i opowiadał o epitafiach z dawnego cmentarza z XVIII w. oraz o ozdobnych cegłach, które pozostały po budowie Kościoła, a Mirosław Wacewicz opowiadał legendy związane ze św. Gertrudą.

Po tym programie trwającym ok. 40 minut , a powtarzanym co pół godziny, dla chętnych w sali parafialnej przygotowana była kawa, herbata ciasteczka oraz prezentacja zdjęć dawnej Łasztowni przygotowana przez Piotra Kupskiego. Z tej propozycji skorzystało 150 osób.

Ilość osób odwiedzających Kościół Świętej Trójcy zachęca nas do kontynuowania udziału w kolejnych latach Europejskiej Nocy Muzeów. Większość zwiedzających po raz pierwszy była w środku Kościoła, a historia Łasztowni była im mało znana. Odwiedzający podkreślali, że zaskoczyła ich otwartość i gościnność, a ta noc zmieniła ich wyobrażenia o szczecińskich ewangelikach. Jak się okazało, przekonanie ewangelik – Niemiec wciąż jest bardzo żywe wśród mieszkańców Szczecina.

ks. Sławomir Sikora

Related Images:

Wniebowstąpienie Pańskie w Świerzawie

6 maja 2016 roku w Świerzawie odbyło się już po raz dziesiąty międzyparafialne nabożeństwo z okazji Święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Na zaproszenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworze do Świerzawy przybyli ewangelicy m.in. z Legnicy, Głogowa, Wałbrzycha, Świdnicy, Lubania, Zielonej Góry i Bolesławca. Kazanie wygłosił ks. bp Waldemar Pytel, który wyraził swoją radość z istnienia już tak długiej tradycji nabożeństw w Świerzawie w dawnym kościele ewangelickim św. Jana i Katarzyny, który jest najcenniejszym zabytkiem miasteczka. Powstał w II połowie XIII wieku i do dziś przetrwał w prawie niezmienionym wyglądzie. Ewenementem jest, że obiekt romański zachował się w tak dobrym stanie.

swierzawa15Największą atrakcją zabytku są malowidła, które zdobią ściany świątyni. Odkryte w 1977 roku pod warstwami tynku ścienne malowidła o tematyce zwierzęcej i roślinnej pochodzą z XIII wieku. Przedstawiają dosyć nietypowe zwierzęta takie jak bocian, żyrafa czy ryby. Malowidła te są ściśle związane z symboliką życia. Ścianę północną kościoła zdobią XIV-wieczne malowidła ukazujące życie Katarzyny Aleksandryjskiej według „Złotej Legendy”. Jest to najszersze ze znanych przedstawień obrazowych życia tej średniowiecznej świętej w Europie środkowej. Również na tej samej ścianie widnieje rysunek przedstawiający ukrzyżowanie.

swierzawa16xWewnątrz świątyni uwagę przykuwają także XVI-wieczne, renesansowe płyty nagrobne z rzeźbionymi postaciami, XII-wieczna chrzcielnica, drewniane, polichromowane empory czy prezbiterium romańskie. Obiekt znajduje się na północnych przedmieściach miasteczka w pobliżu mostu na Kaczawie, przy drodze do Złotoryi.

Liturgię nabożeństwa prowadzili ks. Cezary Królewicz z Lubania i ks. Tomasz Stawiak z Jawora. Spowiedź prowadził bp Waldemar Pytel. W nabożeństwie udział wziął wiceburmistrz Świerzawy Zbigniew Mosoń.

Po nabożeństwie wszyscy udali się do nieodległego Dobkowa na piknik przy Ekomuzeum Rzemiosła. W miłej atmosferze przy smażonych kiełbaskach, kaszance i cieście uczestnicy nabożeństwa mieli czas na rozmowy. Zaplanowano również przyjazd za rok,  a w roku 2018 szczególne upamiętnienie jubileuszu 500-lecia Reformacji we współpracy z władzami gminy Świerzawa.

Tekst: ks. Cezary Królewicz

Zdjęcia: Aniela Pietruszczak

Related Images:

Zjazd Chórów Diecezji Wrocławskiej

8 maja 2016r. w 6. Niedzielę po Wielkanocy, zwaną też Exaudi (Słuchaj, Panie, głosu mego! Ps 27,7), we wrocławskim kościele Opatrzności Bożej zgromadzili się chórzyści, by zaprezentować swoje umiejętności wokalne, ale przede wszystkim – by swoim śpiewem chwalić Pana. Okazją do tego spotkania był Zjazd Chórów Diecezji Wrocławskiej.

Podczas nabożeństwa wystąpiły: chór z Kościoła Pokoju w Jaworze pod dyrekcją Małgorzaty Zuchowicz, ekumeniczny chór z Karpacza pod dyr. Bernarda Stankiewicza oraz trzy chóry z parafii wrocławskiej – Capella Ecumenica pod dyrekcją Adama Rajczyby, chór parafialny pod dyr. Dawida Ślusarczyka i zespół dzieci ze szkółki niedzielnej prowadzony przez Dobromiłę Ogińską-Broniszewską. Nie zabrakło też solistów – Dawida Ślusarczyka (organy), Tomasza Kwiecińskiego (skrzypce) i Julietty Gonzales de Springer (sopran).

Repertuar był bardzo zróżnicowany i ciekawy – od baroku po współczesność. _IMG2906Wszystkie chóry były świetnie przygotowane, a utwory dobrze dobrane do możliwości wokalnych i liczebności chórzystów. Największy aplauz otrzymał zespół dziecięcy, który śpiewał bardzo dynamicznie z towarzyszeniem gitary.

Nabożeństwo prowadził gospodarz parafii, ks. Marcin Orawski, a kazanie wygłosił bp Waldemar Pytel. _IMG2934Biskup wielokrotnie podkreślał wagę i wartość śpiewu w życiu chrześcijanina. _IMG2955Zwrócił też uwagę, że pieśń jest najlepszym sposobem wyrażania wdzięczności Bogu za wszystko to, czym nas obdarza._IMG2941

W czasie nabożeństwa padła prośba o wsparcie przyjazdu sześciorga dzieci z Meksyku na Brave Festival. Dzieci, które są wychowankami domu dziecka, mają już przygotowany program artystyczny, ale nie mają pieniędzy na bilety lotnicze do Polski. Dlatego organizatorka festiwalu oraz Julietta Gonzales prosiły o pomoc w sfinansowaniu podróży._IMG3020

Na koniec wszyscy zebrali się przy ołtarzu, gdzie otrzymali pamiątkowe dyplomy i wspólnie ze zborem zaśpiewali „Dziękujmy Bogu wraz, sercem, usty, rękami…”_IMG3006_slider

ds, fot. Daria Stolarska

Related Images: