Archiwum kategorii:

Przesłanie Synodów Kościołów Ewangelickich w Polsce

Wspólne przesłanie Synodów

Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego na Jubileusz 500 lat Reformacji
Ogłoszone podczas obrad w Cieszynie 15 października 2016 r.

W przededniu rozpoczęcia obchodów Jubileuszu 500 lat Reformacji Synody Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, zebrane na wspólnej sesji synodalnej w Cieszynie, jednym z europejskich miast Reformacji, wyrażają swoją radość z możliwości wspólnego świętowania dzieła nieustannej odnowy Kościoła powszechnego.

My – ewangelicy w Polsce – z wdzięcznością wspominamy dzieło Reformacji i świadectwo jej XVI-wiecznych Ojców. Dziękujemy łaskawemu Bogu za wpływ, który odnowa Kościoła wywarła na świat, w którym żyjemy. Szczególnie jesteśmy wdzięczni za możliwość doświadczania mocy Ewangelii chwały i łaski Bożej, która była i jest najświętszym skarbem Kościoła i źródłem odnowy człowieka i społeczeństwa. Bogu najwyższemu niech będą dzięki, że nasze Kościoły przez minione wieki głosiły Ewangelię o zbawieniu z łaski przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

Z troską zauważamy, że nie zawsze potrafiliśmy rozpoznawać znaki czasu i szukać dróg do jedności Kościoła. Tym bardziej z radością możemy wspominać wszelkie przykłady odważnych działań, mających na celu wspólne składanie świadectwa, szczególnie zaś wspólne synody generalne oraz Ugodę Sandomierską z 1570 roku, która była znaczącym aktem poszukiwania jedności. Jej wpływ na późniejsze losy ewangelików w Polsce został uzewnętrzniony w dokumencie „Jedność Ducha w spójni pokoju. Odezwa na 400-lecie Ugody Sandomierskiej” poprzez odnowienie dotychczasowych więzi i przyrzeczenie „wzajemnego braterstwa i zgody w zachowaniu jedności w duchu wspólnego Pana, Jezusa Chrystusa”. Nasze Kościoły mogą od tego czasu, a także po podpisaniu w 1973 roku  Konkordii Leuenberskiej przez europejskie Kościoły wyrosłe na gruncie Reformacji, „służyć wzajemnie swym wiernym tymi darami, które posiadają: Słowem Bożym przez wspólnotę kazalnicy oraz sakramentami przez wspólnotę chrzcielnicy i Stołu Pańskiego”.

Cieszymy się, że obecnie nasi duchowni mogą wspólnie kształcić się, że możemy w czasie nabożeństw używać wspólnego „Śpiewnika ewangelickiego”, współpracować w dziełach diakonii i ewangelizacji, a nasze dzieci mogą korzystać z tych samych programów nauczania religii. Ważnym osiągnięciem było dla nas wspólne podpisanie w roku 2012 porozumienia, na mocy którego wierni jednego Kościoła mogą należeć do parafii drugiego, zachowując swoją tożsamość konfesyjną.

Jubileusz 500 lat Reformacji jest okazją do wspomnienia dzieła odnowy Kościoła i dziękczynienia za Boże prowadzenie oraz do podsumowania obecnego stanu Kościoła. Czas Jubileuszu stawia również przed nami nowe wyzwania. Deklarujemy gotowość zacieśnienia współpracy w zakresie świadectwa wiary (martyria), wspólnoty Ludu Bożego (koinonia), posługi potrzebującym (diakonia) i głoszenia Słowa Bożego z modlitwą (leiturgia).

Chcemy, aby ten rok świętowania był czasem urzeczywistniania prawdy o Kościele stale reformującym się według Słowa Bożego, który odpowiedzialnie reaguje na wyzwania współczesności i nieustannie niesie całemu światu poselstwo Ewangelii. Mamy nadzieję, że stanie się on też znaczącym impulsem ekumenicznym w życiu chrześcijan. Patrząc zarówno na wspólne dziedzictwo, jak i różne drogi, którymi szliśmy w przeszłości, będziemy mogli coraz wyraźniej podkreślać konieczność wspólnego świadectwa w duchu pojednanej różnorodności.

Related Images:

Jubileusz 40 lat posługi duszpasterskiej biskupa Ryszarda Bogusza

W sobotę 8 października 2016 roku w kościele ewangelickim Opatrzności Bożej zgromadzili się parafianie, duchowni ewangeliccy i ekumeniczni oraz goście z Wrocławia, kraju i zagranicy aby wspólnie podziękować Bogu za 40 lat posługi duszpasterskiej biskupa Ryszarda Bogusza. bpbogusz40latposlugiUroczystość swoim śpiewem uświetniła Capella Ecumenica pod dyrekcja Adama Rajczyby oraz Kameralny Chór Żeński pod dyrekcją kantora naszej parafii, Dawida Ślusarczyka.Nabożeństwo rozpoczęło się procesjonalnym wejściem duchownych i powitaniem gości wśród których znaleźli się m.in. Biskup Kościoła Jerzy Samiec, biskup senior Jan Szarek, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej bp Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Katowickiej bp Marian Niemiec, bp senior Diecezji Cieszyńskiej Paweł Anweiler, bp Martin Herche z Görlitz (EKBO); z Kościoła Rzymskokatolickiego: ks. Henryk kardynał Gulbinowicz, apb metropolita wrocławski Józef Kupny, abp senior Marian Gołębiewski, ks. Prof. Michał Czajkowski; z Kościoła Prawosławnego ks. mitrat Aleksander Konachowicz i ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz; z Kościoła Metodystycznego ks. Krzystof Wolnica; z Kościoła Chrześcijan Baptystów prezbiter Daniel Trusiewicz; z Kościoła Zielonoświątkowego pastor Edward Pawłowski. Gminę Wyznaniową Żydowską reprezentował pan Jerzy Kichler, a muzułmanów – imam Ali Abi Issa. Nie zabrakło też prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, rektorów wrocławskich uczelni oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego z konsul generalną Republiki Federalnej Niemiec Elisabet Wohlbers na czele.

Kazanie oparte o werset z Księgi Jozuego („A jeśliby się wam wydawało, że źle jest służyć Panu, to wybierzcie sobie dzisiaj, komu będziecie służyć Lecz ja i dom mój służyć będziemy Panu.” Joz. 24,15) wygłosił Biskup Kościoła Jerzy Samiec. Przedstawił drogę życiową Jubilata, począwszy od zaangażowania w grupie młodzieżowej, przez studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, ordynację w 1976 roku, działalność jako proboszcza wrocławskiej parafii, wreszcie – jako zwierzchnika Diecezji Wrocławskiej i Prezesa Diakonii Polskiej. Podkreślał, że po rozlicznych owocach działalności można stwierdzić, że biskup i jego dom, podobnie jak Jozue, służyli wiernie Panu.

Po kazaniu przyszedł czas na życzenia. Z uwagi na ograniczenia czasowe, w czasie nabożeństwa mogli je złożyć tylko niektórzy. Listy gratulacyjne odczytali abp Józef Kupny i (w imieniu prawosławnego biskupa Jeremiasza) ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz. Biskup Waldemar Pytel mówił o trudnej, pełnej wyrzeczeń posłudze biskupa Bogusza, która odbijała się na jego życiu rodzinnym oraz o jego wizjach, które z sukcesem realizował. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przemawiał bardzo krótko – powiedział, że „wszystkie Ryśki to fajne chłopaki” i przekazał biskupowi medal „Zasłużony dla Wrocławia”. Kurator parafii Jacek Sowa zaczął swoje życzenia od słów „czterdzieści lat minęło jak jeden dzień”, 40 lat, które dla naszej parafii były dobrym czasem – czasem budowania i rozwoju. Dzięki biskupowi adres Kazimierza Wielkiego 29 to miejsce, które chętnie odwiedza wielu ludzi, nie tylko parafian. Następnie wraz z ks. Marcinem Orawskim przekazał prezent – „Księgę Dobrych Życzeń”, na którą złożyły się wspomnienia i życzenia nadesłane przez wielu ludzi.

Biskup Bogusz podziękował za życzenia, żartobliwie odpowiadając na niektóre z wcześniejszych wypowiedzi. Następnie przyjął błogosławieństwo z rąk biskupów: Samca, Szarka i Anweilera.

Po nabożeństwie goście kontynuowali świętowanie jubileuszu w Kamienicy pod Aniołami, gdzie w sali konferencyjnej przygotowano bankiet. Pani Anna Wojciechowska i Ewelina Szczęsna przeszły same siebie, przyrządzając mnóstwo smacznych i łatwych w konsumpcji na stojąco dań, które szybko znikały ze stołu. Niestety, ksiądz biskup, który przyjmował życzenia, musiał bardzo długo czekać, zanim sam mógł ich spróbować.

Osobom, które wzięły udział w uroczystościach na pewno pozostanie w pamięci pozbawiona patosu atmosfera, pełne poczucia humoru wystąpienia biskupa Bogusza i zaproszonych gości oraz ogromna życzliwość, z jaką wszyscy spotkali się zarówno w kościele, jak i w położonej na terenie Centrum Ewangelickiego Kamienicy pod Aniołami.

za www.naszaparafia.pl

Biskup Ryszard Bogusz urodził się 2 marca 1951 r. w Bielsku-Białej, gdzie ukończył szkołę średnią w roku 1970. Po maturze podjął studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Pracę magisterską obronił w roku 1975, a 11 czerwca 1976 r. został ordynowany na księdza ewangelickiego. Tego samego roku rozpoczął wikariat we wrocławskiej parafii Opatrzności Bożej u ówczesnego seniora Diecezji Wrocławskiej – ks. Waldemara Lucera. W 1981 roku został administratorem, a w 1992 r. proboszczem parafii Opatrzności Bożej. Wybrany i konsekrowany na urząd Biskupa Diecezji Wrocławskiej w 1994 roku, funkcję tę piastował do 2015 roku.
 
Biskup Bogusz jest sekretarzem sekretarz wrocławskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, proboszczem ewangelickiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu, członkiem Rady Fundacji Krzyżowa dla europejskiego porozumienia, członkiem fundacji charytatywnej Wrocław – Dortmund, fundacji Ręce rękom, członkiem Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Popierania Ekumenicznego Centrum Europy we Frankfurcie nad Odrą.Od 2005 roku jest prezesem Diakonii Polskiej.Został wielokrotnie odznaczony m.in. jako zasłużony dla miasta i województwa wrocławskiego. Jest laureatem nagrody Brata Alberta.

Related Images:

Dalajlama XIV w Ewangelickim Kościele Pokoju w Świdnicy

21 września 2016 r., w Międzynarodowym Dniu Pokoju, w świdnickim Kościele Pokoju odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich i różnych religii. Gościem specjalnym był Dalajlama XIV.

Dalajlama XIV, duchowy przywódca Tybetańczyków przybył do polski na zaproszenie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicz, a wizyta związana była z przyznaniem Wrocławowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

W ostatnim dniu wizyty Dalajlamy na Dolnym Śląsku, w ewangelickim Kościele Pokoju w Świdnicy odbyło się spotkanie międzyreligijne, w którym wzięli udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu i buddyzmu.

Słowa pozdrowienia i powitania skierował do zebranych prezydent Dutkiewicz. Zauważył, że jeszcze niedawno wszelkie konflikty zbrojne wydawały się w Polsce odległe. Zmiana myślenia pojawiła się, gdy dokonano aneksji Krymu. Prezydent Wrocławia podkreślił, że wszelkie apele o pokój mają głęboki sens „pokój jest bowiem przynależny człowiekowi ze względu na godność jaką obdarzył go Bóg”.

Bp Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wspomniał, że spotkanie w Kościele Pokoju to moment historyczny, w który wpisują się wcześniejsze gesty pojednania, które miały miejsce w tym kościele, takie jak m.in. kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego.

O pokoju jako darze i zadaniu dla ludzkości mówił biskup diecezji świdnickiej Kościoła rzymskokatolickiego bp Ignacy Dec. Podkreślił, że „każda wojna jest haniebna i poniża wszystkich, w tym zwycięzców”. Bp Dec przypomniał, że to właśnie pokój uszlachetnia ludzkość, nie można więc usprawiedliwiać przemocy.

Dalajlama XIV także zwrócił się o osób zebranych w Kościele Pokoju i powiedział, że strach i złość to emocje, które nigdy nie rodzą pokoju. Pokój w pierwszej kolejności powinno się odnaleźć w sobie. Zauważył, że „wszystkie religie, mimo różnic doktrynalnych niosą ze sobą jedno przesłanie, przesłanie miłości”. Skrytykował to, że w imię religii dochodzi do konfliktów i stwierdził, że „Modlitwa o pokój nie wystarczy, człowiek niszczy pokój, człowiek musi go odbudować”.

Podczas spotkania podpisano apel o pokój:

Spotykamy się w wyjątkowym miejscu niezwykłego regionu, gdzie – mimo różnic światopoglądowych i religijnych, wynikających z jego długiej historii – w zgodzie współistnieli i współistnieją przedstawiciele wielu narodowości i kultur.
Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania, wspólnie apelujemy o pokój na świecie, pokój niezależny od poglądów, pochodzenia czy religii. Pokój, który jest możliwy zawsze, jeżeli tylko istnieje zrozumienie i miłość do drugiego człowieka.” 
Wśród sygnatariuszy apelu ze Świdnicy znaleźli się: bp Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej; bp Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; abp Józef Kupny, metropolita wrocławski z Kościoła Rzymskokatolickiego, bp Ignacy Dec, Ordynariusz Diecezji Świdnickiej Kościoła Rzymskokatolickiego, bp Włodzimierz Juszczak, biskup ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, ks. mitrat Eugeniusz Cybulski, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Cyryla i Metodego, rabin David Basok; pastor Edward Pawłowski, przewodniczący Przymierza Pastorów; Moncef Bouhajeb, przedstawiciel Muzułmańskiego Centrum Wyznaniowego oraz gość specjalny Dalajlama XIV.

Related Images:

Kościół Pokoju w Jaworze atrakcją turystyczną Dolnego Śląska

15.09.2016r. w tegorocznym plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska” Kościół Pokoju w Jaworze stał się laureatem w kategorii na najciekawszą atrakcję turystyczna. Spośród tysiąca kandydatów wygrali najlepsi z najlepszych, a Kościół Pokoju w Jaworze znalazł się pośród nich. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na Zamku Książ w Wałbrzychu. Nagrodą jest pamiątkowy certyfikat, artykuł sponsorowany o kościele oraz możliwość promocji w modułach reklamowych w Gazecie Wrocławskiej oraz w Strefie Biznesu.

za www.kosciolpokojujawor.pl

Related Images:

120 lat kościoła ewangelickiego Trójcy Świętej w Szczecinie

            „17 grudnia 1896 roku pochód zatrzymał się przed głównym portalem. Kierownik budowy Pan Bold wystąpił naprzód i przekazał klucze nowego kościoła architektowi miasta Meyerowi, a ten wraz z  przemówieniem wręczył Panu generalnemu superintendowi dr Pötterowi, od którego ten klucz przyjął pastor Müller i otworzył drzwi kościelne, po czym  goście udali się do jasno oświetlonego kościoła, który zapełnił się biorącymi udział w  nabożeństwie. Uroczystość kościelna rozpoczęła się śpiewem chóru {Otwórzcie się szeroko podwoje świątyń bram} po czym zbór zaintonował {Jak mam powitać Ciebie} …”.

Tak poświęcenie Kościoła św. Gertrudy opisała gazeta „Neue Stettiner Zeitung”. Kościół zaprojektowany przez Wilhelma Meyera – Szwartau, przedwojennego architekta miejskiego, stanął na miejscu rozebranej świątyni pochodzącej z XIV w. Kiedy w XVI w. w  Szczecinie pojawili się pierwsi kaznodzieje reformacyjni, wkrótce nabożeństwa w św. Gertrudzie prowadzone były zgodnie z  tradycją ewangelicką (od 1523 roku). Przed wojną parafia liczyła ok. 10 000 osób, była jedną z 15 parafii ewangelickich w Szczecinie. Po 1945 roku sytuacja się zmieniła, ale nadal kontynuowane były w tym miejscu modlitwy ewangelickie. Jesienią 1960 roku na Łasztownię przeprowadzili się z  ul. Wawrzyniaka polscy ewangelicy, którzy tworzyli polską parafię od 1945 roku. Kościół przyjął nazwę Świętej Trójcy.

10 i 11 września 2016 roku zorganizowane były obchody 120 lecia poświęcenia Kościoła Świętej Trójcy (dawniej św. Gertrudy). Historię Kościoła na Łasztowni (dzielnica Szczecina) przybliżył parafianin Piotr Kupski, który od wielu lat bada powojenne dzieje ewangelików w stolicy Pomorza. Następnie w Kościele otwarto wystawę „Wilhelm Meyer dla Szczecina. Szczecin dla Wilhelma Meyera”, którą obejrzeliśmy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „NaszeWycieczki.pl”. Architekt zaprojektował wiele znaczących budowli w mieście, jak Wały Chrobrego (do dzisiaj jedne z najbardziej reprezentatywnych miejsc odwiedzanych przez turystów) czy kaplica na Cmentarzu Centralnym (jeden z największych cmentarzy w Europie). Po przerwie na kawę i ciasta, uczestnicy jubileuszu wysłuchali koncertu chóru mieszanego oraz męskiego z Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Goleszowie. Chór zaśpiewał między innymi „Przez dobrą moc Twą, Panie, otoczony” ks. Dietricha Bonhoeffera, która jest bardzo ważną pieśnią na lokalnego zboru. Wspólne popołudnie zakończyło się grillem i rozmowami przy stołach. Równolegle do programu dla dorosłych, prowadzone były zajęcia dla dzieci. Oprócz wysłuchania opowiadania misyjnego, wspólnego śpiewu i zabaw, najmłodsi wykonywali makiety kościoła pod okiem architektów Grażyny i Lechosława Czerników.

W niedzielę odbyło się uroczyste nabożeństwo, w czasie którego kazanie wygłosił ks. bp Jerzy Samiec Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP, a po nabożeństwie słowa pozdrowienia wygłosił ks. bp Waldemar Pytel Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej, ks. dr Christopher Ehricht z Greifswaldu oraz Prezes Rady Parafialnej Alfred Smolczyński. W czasie nabożeństwa śpiewał również chór z Goleszowa. Rozpoczął od pieśni „Dziękujmy Bogu wraz”, która była śpiewana 120 lat temu w czasie poświęcenia Kościoła św. Gertrudy.

Na zakończenie uroczystości był czas rozmów przy stołach w ogrodzie parafialnym przy pięknej pogodzie. Niespodzianką dla wszystkich był tort ze świecami z okazji 120 lat Kościoła.

Parafia w Szczecinie liczy dziś 430 osób. Posiada filiały w Trzebiatowie oraz w Kłodzinie, dwa razy w miesiącu organizuje nabożeństwa w języku niemieckim. Jest jedną z dwóch parafii ewangelickich w Województwie Zachodniopomorskim (Szczecin i Koszalin). Co roku organizuje wiele wydarzeń międzynarodowych, ekumenicznych i kulturalnych, m. in.: Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie, letni obóz dla dzieci z Diecezji Wrocławskiej, prowadzi projekt diakonijny „Grupa Pomocowa – 60 uśmiechów”, przygotowujący osoby powyżej 60 roku życia do wolontariatu wśród osób potrzebujących (projekt realizowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), a członkowie parafii są współprowadzącymi Tydzień Ewangelizacyjny dla Rodzin w Karpaczu.

Related Images: