Archiwum dnia: 12 września 2012

Parafia w Świdnicy przybliżyła Dolny Śląsk

W dniach od 30.07 do 19.08.2012r. w trzech turnusach w Świdnicy przebywali gimnazjaliści z zaprzyjaźnionych z parafią miast – Torunia, Zamościa i Wieliczki. Młodzież wzięła udział w projekcie „Nawet nie wiem, że się uczę – niedyrektywna edukacja jako forma wypoczynku dla młodzieży”, który uzyskał uznanie i dofinansowanie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Jednym z celów było bliższe zapoznanie uczestników z trzema dolnośląskimi zabytkami z listy światowego dziedzictwa UNESCO – Kościołami Pokoju w Świdnicy i Jaworze oraz z Halą Stulecia we Wrocławiu.

99 proc. gimnazjalistów po raz pierwszy zwiedzało Dolny Śląsk, po raz pierwszy także zetknęli się z Kościołem luterańskim. Na przykładzie Świątyni Pokoju poznali nie tylko niełatwą historię ewangelików na tych ziemiach, ale zobaczyli również  jak współcześnie wygląda życie w diasporze religijnej. 

 
Program pobytu każdej grupy był taki sam: na początek warsztaty fotograficzne i dziennikarskie pod okiem profesjonalistów. Jacek Zygmunt, od lat współpracujący z parafią przy tworzeniu różnych publikacji i Aneta Augustyn, wrocławska dziennikarka prasowa, mieli jeden cel – zachęcić młodych turystów do bardziej świadomego odkrywania i doświadczania tego, co spotykają na swojej drodze w czasie wakacyjnych wojaży. Młodzież uczyła się nie tylko jak zrobić dobre zdjęcie czy napisać tekst, który nadaje się do publikacji, np. na blogu czy  facebooku, ale przede wszystkim, jak z natłoku różnych bodźców wybrać to, co warte jest utrwalenia. 
  
Potem przyszedł czas na zwiedzanie Kościoła Pokoju w towarzystwie gospodarza, ks. Waldemara Pytla. Uczestnicy stawiali wiele pytań związanych z historią obiektu, ale też jego teraźniejszością i życiem ewangelików w Polsce. Wielkim zaskoczeniem był fakt, że gospodarzem tak ogromnego i wymagającego dużych nakładów finansowych obiektu jest mała, ok. 150-osobowa parafia. 
 
Kolejny dzień minął pod znakiem poznawania trudnej historii dolnośląskiej ziemi, która przed II wojną światową należała do Niemiec. Młodzież zwiedziła tajemniczy, podziemny kompleks Riese budowany przez hitlerowców w Górach Sowich, przy którym pracowali więźniowie obozu Gross Rosen. Następnie przejechała do położonej 6 km od Świdnicy Krzyżowej, gdzie w czasie wojny działał tzw. Kreisauer Kreis  (Krąg z Krzyżowej) – niemiecki ruch oporu, którego współtwórcą był Helmut James von Moltke, właściciel wsi. Obecnie posiadłość rodziny von Moltke należy do Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego i jest miejscem pamięci i miejscem spotkań młodzieży z całego świata.
 
Podsumowaniem spotkania z tą trudną, wojenną historią, było spotkanie ze świdniczanami, z luteranką, Dorotą Bock-Drozdowicz, Niemką, której rodzina po wojnie zdecydowała się pozostać w Polsce oraz z Leszkiem Niebudkiem, który przyjechał na Dolny Śląsk z falą repatriantów z Kresów Wschodnich. Goście, na podstawie swoich własnych doświadczeń opowiadali jak wielokulturowy był Dolny Śląsk tuż po wojnie, gdzie oprócz Polaków przybyłych z różnych stron kraju, mieszkali Żydzi, Grecy, Rumuni i Niemcy. 
 
Kontynuacją tematu wielokulturowości Dolnego Śląska była wycieczka do Wrocławia, gdzie oprócz zwiedzania Hali Stulecia i wizyty w ZOO, uczestnicy spotkali się z Januszem Wittem, zasłużonym dla miasta i regionu luteraninem, współtwórcą Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Wizyta w polskokatolickiej świątyni Marii Magdaleny, a następnie spacer po Dzielnicy, w której znajdują się kościoły czterech wyznań (ewangelicki, katolicki, prawosławny i synagoga) sprawił, że młodzież zaczęła zupełnie inaczej postrzegać Wrocław – jako miasto nie tylko wielokulturowe, ale i wielowyznaniowe. Atrakcją była też wizyta we wrocławskim oddziale Gazety Wyborczej. Młodzież na własne oczy zobaczyła miejsca, w których powstaje gazeta.
 
Uczestnicy zwiedzili Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, gdzie oprócz starych parowozów młodzież mogła zobaczyć kolekcję motocykli Harley-Davidson, zajmujący kilka metrów kwadratowych komputer Odra i wiele innych zabytków techniki.  Potem przyszła pora na wizytę w Kościele Pokoju w Jaworze.
 
A na koniec warsztaty ekologiczne w gospodarstwie Władysławy Gil i Witolda Urbańczyka w Radzimowicach, w Górach Kaczawskich. Gospodarze od lat uprawiają orkisz w harmonii z naturą, bez sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Młodzież otrzymała wiele informacji na temat zdrowotnych właściwości tego prastarego zboża, mogła skosztować orkiszowych produktów: szarlotki, chleba ze smalcem i makaronu z warzywami, a także samodzielnie upiec podpłomyki z mąki orkiszowej. 
 
Oprócz wycieczek goście zwiedzali też samą Świdnicę, mieli czas na robienie zdjęć w plenerze i pisanie bloga, wzięli udział w spotkaniu na temat wolontariatu z Magdaleną Wichrowską, koordynującą działania biura wspierającego świdnickie organizacje pozarządowe. 
 
To wszystko sprawiło, że każda z grup z żalem wyjeżdżała z Dolnego Śląska zabierając ze sobą nie tylko wiele wrażeń, ale i przekonanie, że na pewno nie będzie ich ostatnia wizyta w tej części Polski. Wrażenia z pobytu każdej z grup można przeczytać na blogu, który znajduje się na stronie parafii: www.kosciolpokoju.pl

Related Images:

XXI Tydzień Ewangelizacyjny dla Rodzin w Karpaczu

W dniach od 11 do 19 sierpnia 2012 w Karpaczu odbył się kolejny XXI Tydzień Ewangelizacyjny dla Rodzin organizowany przez Komisję Ewangelizacyjno – Misyjną Diecezji Wrocławskiej. Podobnie jak w ubiegłych latach uczestniczyli w nim wierni ze wszystkich diecezji naszego Kościoła.

W dniach od 11 do 19 sierpnia 2012 w Karpaczu odbył się kolejny XXI Tydzień Ewangelizacyjny dla Rodzin organizowany przez Komisję Ewangelizacyjno – Misyjną Diecezji Wrocławskiej. Podobnie jak w ubiegłych latach uczestniczyli w nim wierni ze wszystkich diecezji naszego Kościoła.

Dzień rozpoczynał się wspólnym śpiewem, prowadzonym przez zespół stworzony przez uczestników Tygodnia (Adam Świderski – Łódź, Agnieszka i Piotr Kupscy – Szczecin, Maksymilian Staniszewski – Żary, Konrad Orawski – Zgierz, ks. Sławomir Sikora – Szczecin). Poranne rozważania przygotowali: Iwona Holeksa, Izabela Sikora – Szczecin, ks. Sebastian Kozieł – Jelenia Góra, Przemysław Florjanowicz – Błachut – Warszawa. Po wspólnym czasie śpiewu, modlitwy i refleksji nad Słowem Bożym następował podział na trzy grupy: dzieci, młodzież i dorośli. Najmłodsi udali się w tym roku na Dziki Zachód, gdzie codziennie razem z szeryfem Joelem, Indianką Białą Stopą i innymi postaciami, przeżywali różne przygody. Przede wszystkim w ciekawy sposób poznawali historie biblijne i to, jak żyć z Bogiem w przedszkolu, szkole, na placu zabaw, czy w domu. Ten wyjątkowy program prowadzili:  Katarzyna Luc – Szczecin, Katarzyna Bruzi – Wałbrzych, Patrycja Siwek – Szczecin, Marek Stawarczyk – Szczecin, Judyta Welman – Szczecin, a o oprawę muzyczną spotkań dla najmłodszych dbał Adam Świderski. Młodzież prowadził w dyskusji ks. Sebastian Kozieł. W rozmowach skupiali się na współczesnych i codziennych wyzwaniach, przed którymi staje każdy młody człowiek. Szczególnie żywiołowe komentarze wywołał temat homoseksualizmu.

Dorośli pracowali z ks. Sławomirem J. Sikorą ze Szczecina. Zgodnie z przyjętą od dawna tradycją myślą przewodnią wykładów i dyskusji było hasło roku „Jezus Chrystus mówi: Pełnia mej mocy okazuje się w słabości (2 Kor. 12,9)”. W oparciu to takie postacie jak: apostoł Paweł, Mojżesz, Jeremiasz rozmawiano o ludzkich słabościach i ograniczeniach, jednocześnie o Bogu, który nie zważając na ludzkie niedoskonałości, nie rezygnuje z człowieka. Innym tematem była rola i pozycja kobiet w społeczeństwie w czasach Starego i Nowego Testamentu. Rozmawiano o współczesnych zagadnieniach związanych z miejscem kobiet między innymi w kościele ewangelickim. Po dyskusji, z inicjatywy uczestników Tygodnia, powstała pisemna petycja do władz Kościoła w sprawie kontynuowania prac nad nowelizacją prawa kościelnego, która pozwoli na wprowadzenie kobiet w urząd prezbitera.   

Wieczorami podsumowanie dnia miało miejsce w Kościele Wang. Niepowtarzalna atmosfera tej świątyni sprzyjała budowaniu wspólnoty wiary. Poszczególne grupy prezentowały to, co dla nich danego dnia było najważniejsze. Wszyscy czekali na występ dzieci, które uczyły nowych pieśni. Tak samo ciekawie prezentowała się młodzież, która wykazała zarówno talent muzyczny, jak i kreatywność prezentowania swojego stanowiska. Po rozważaniu ks. Sikory był czas na modlitewne skupienie.

Tydzień Ewangelizacyjny w Karpaczu to nie tylko wykłady, rozważania, modlitwy i śpiew. Jest to również okazja do górskich wędrówek oraz zwiedzania ciekawych miejsc Dolnego Śląska i nie tylko. W tym roku główne wycieczki odbyły się na Śnieżkę, do Western City w Ściegnach, Jeleniej Góry oraz Görlitz. Były również zawody w siatkówkę oraz piłkę nożną. Niezapomnianym doświadczeniem był również „Wieczór Talentów”, gdzie swoje muzyczne zdolności prezentowali uczestnicy Tygodnia.

W niedziele odbywały się nabożeństwa. Na rozpoczęcie Tygodnia kazanie wygłosił ks. Edwin Pech – proboszcz w Karpaczu, natomiast w niedzielę 19 sierpnia ks. bp Ryszard Bogusz – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej. Na zakończenie wszyscy wzajemnie sobie dziękowali za stworzenie wspaniałej atmosfery. Nie zabrakło zasłużonych podziękowań dla Bogusławy i ks. Edwina Pechów z Karpacza, którzy nie tylko wspaniale zapewnili dobrą organizację, ale przede wszystkim okazali wiele ciepła i gościnności.

za www.luteranie.pl

 

Related Images: