Archiwum dnia: 6 lutego 2012

Świdnicka Ekumenia

Kościoły chrześcijańskie tworzą niezwykle bogaty tygiel rozmaitych tradycji, form pobożności i dogmatów. Choć pomiędzy poszczególnymi denominacjami można zazwyczaj wskazać wiele różnić, to od dłuższego czasu starają się one raczej szukać tego co łączy, niż tego, co dzieli.
Jednym z przykładów ekumenicznych działań są Tygodnie Modlitwy o Jedność Chrześcijan, w czasie których wierni różnych Kościołów gromadzą się na wspólnej modlitwie. W tę inicjatywę od lat włącza się też Kościół Pokoju zapraszając pod swój dach ekumenicznych gości. W tym roku kaznodzieją w naszej świątyni był zwierzchnik diecezji świdnickiej, bp. prof. Ignacy Dec. W nabożeństwie, które odbyło się w piątek 20. stycznia, oprócz świdniczan, katolików i ewangelików, wzięli też udział alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej oraz wierni z Parafii Prawosławnej i Ewangelicko-Metodystycznej. Temat trzeciego dnia Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan poruszał kwestię cierpienia Jezusa Chrystusa, stąd w kazaniu bp. Dec wiele miejsca poświęcił temu zagadnieniu w naszym życiu. Przechodzenie przez różne doświadczenia jest elementem wspólnym dla wszystkich ludzi, także dla chrześcijan, bez względu na wyznanie. Właśnie w cierpieniu chrześcijanie różnych denominacji mogą znaleźć wspólny mianownik. I to nie tylko ze sobą nawzajem, ale i z Chrystusem, który „cierpiał za nas zostawiwszy nam przykład, abyśmy wstępowali w jego ślady”. Stąd właściwą postawą wobec cierpienia – zdaniem bp. Deca – jest pokora i cierpliwość, ale też z drugiej strony współczucie i gotowość niesienia wsparcia tym, którzy przechodzą przez jeszcze trudniejsze doświadczenia. W tej kwestii chrześcijanie mogą nieść pomoc sobie nawzajem bez względu na różnice teologiczne czy odmienne formy pobożności. Obyśmy mogli jak najwięcej doświadczać takich pozytywnych gestów w naszej codzienności.
Z kolei w niedzielny wieczór, duchowni i wierni różnych wyznań, spotkali się na wspólnej modlitwie w świdnickiej katedrze. Słowa pozdrowienia wygłosił ks. Waldemar Pytel, który cytując świąteczną ewangelię powiedział, że przypomina ona jedno ze spotkań Zmartwychwstałego Chrystusa z uczniami. Tam, wtedy Drzwi były zamknięte z obawy… przed Żydami. Jeszcze nie tak dawno zamykaliśmy drzwi naszych kościołów z obawy przed ludźmi innego wyznania. A jednak Jezus, jak mówi święty Jan, wszedł. Wtedy i dziś. Mimo zamkniętych drzwi Jezus wchodzi do środka! Bóg nie przestaje szukać człowieka i chce się z nim spotkać. Nawet gdy zamykamy się w swoim lęku, Bóg sam znajduje sposób, aby wyjść nam naprzeciw. Aby przekonać o swojej miłości i zaproponować przebaczenie grzechów, i przemienienie życia – mówił ks. W.Pytel.
za www.kosciolpokoju.pl

 

 

 

Related Images:

Wrocławska Ekumenia

Dwa tygodnie wcześniej niż wynika to z oficjalnego kalendarza odbył się we Wrocławiu Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ekumeniczne nabożeństwa odbywały się w dniach 8-15 stycznia, a więc jeszcze przed feriami zimowymi, które na Dolnym Śląsku rozpoczęły dzień później. Cały tydzień we wrocławskich kościołach odbywały się nabożeństwa, koncerty, wykłady, dyskusje nawiązujące do tegorocznego hasła przewodniego z Listu św. Pawła do Koryntian: Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa.

Inauguracja odbyła się w rzymskokatolickim kościele św. Antoniego, gdzie kazanie wygłosił bp Ryszard Bogusz. Nic tak nie dyskredytowało i nie dyskredytuje chrześcijaństwa, nic tak nie poddaje w wątpliwość jego wartości i szczerości w oczach niewierzących, jak ów, z punktu widzenia Ewangelii Chrystusowej, wprost niezrozumiały duch niechęci, a czasem i nienawiści, który się rozwijał przy akompaniamencie obłudnych słów o miłości – powiedział, po czym dodał: – Miejmy nadzieję, że to jest już historyczna przeszłość!

Drugiego dnia miała miejsce ekumeniczna sesja, w czasie której przedstawiciele różnych wyznań próbowali odnieść się do tematu: „Przyjdę wkrótce. Pytanie o powrót Chrystusa.”

W naszym kościele nabożeństwo odbyło się w piątek 13 stycznia, a homilię wygłosił metropolita wrocławski kościoła rzymskokatolickiego abp Marcin Gołębiewski. Kilkakrotnie nawiązywał do ustaleń II Soboru Watykańskiego. – Sobór zwraca się do wszystkich wiernych Kościoła katolickiego, aby uczestniczyli w dziele ekumenicznym –mówił. – Widząc braki po drugiej stronie, winniśmy uświadomić sobie także własne braki i słabości – podkreślił arcybiskup. W czasie nabożeństwa z krótkim koncertem kolęd wystąpił Chór Nadzieja z parafii ewangelickiej w Drogomyślu.

Nabożeństwa ekumeniczne odbyły się także w kościele ewangelicko-metodystycznym, polskokatolickim, baptystycznym oraz ewangelicko-augsburskim Kościele Pamiątkowym im. króla Gustawa Adolfa na wrocławskim Sępolnie. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończył koncert z okazji prawosławnego Nowego Roku z udziałem, chórów i zespołów reprezentujących wrocławskie kościoły chrześcijańskie oraz Gminę Wyznaniową Żydowską.

za www.luteranie.org

 

no images were found

 

 

Related Images: