Nowy rozdział w dziejach legnickiej Parafii

Podziel się

17 lipca 2015 roku w obecności Proboszcza – Administratora ex officio Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Legnicy, ks. bpa Ryszarda Bogusza oraz Prezydenta Miasta Legnicy, pana Tadeusza Krzakowskiego, podpisany został akt notarialny, na mocy którego Parafia stała się właścicielem nieruchomości zabudowanej przy ul. Mickiewicza 36 w Legnicy.

Nieruchomość ta nabyta została przez Parafię od Skarbu Państwa w trybie bezprzetargowym z zastosowaniem bonifikaty 99%. Jest to swego rodzaju zadośćuczynienie za mienie zabrane Kościołowi Ewangelickiemu w Legnicy po II wojnie światowej. Dotąd jedynym budynkiem, którego Parafia była właścicielem był Kościół Marii Panny przy Placu Mariackim. Legnicka Parafia nie miała do tej pory plebanii, domu parafialnego, czy miejsca do spotkań oprócz Kościoła, a mieszkanie duchownego od wielu lat wynajmowane było z zasobów komunalnych Gminy Legnica.

Pod tym względem Parafia w Legnicy była do tej pory chyba jedynym takim miejscem w Polsce, co w znacznej mierze miało wpływ na to, że mało kto z tym miejscem chciał wiązać swoją przyszłość.

Wspomniana data, 17 lipca 2015 jest więc momentem przełomowym w dziejach Parafii i z całą pewnością rozpoczyna nowy rozdział w jej historii, na który warto było cierpliwie czekać. Nabytą nieruchomość stanowią dwa budynki, połączone ze sobą łącznikiem. Znajdują się one na terenie legnickiej dzielnicy Bartniki, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Miejskiego. W tych pomieszczeniach Parafia przede wszystkim będzie miała swoją siedzibę, zaplecze parafialne i kancelaryjne oraz mieszkanie duchownego i pokoje gościnne. Oprócz tego w planach jest także rozwinięcie pracy diakonijnej i socjalnej, z myślą o lokalnej społeczności, tak, by Parafia Ewangelicka stała się jeszcze bardziej dostrzegalną jednostką w mieście.

SAM_0869xZanim te wszystkie plany uda się zrealizować, niezbędne są środki finansowe na zagospodarowanie i przystosowanie budynków do pełnienia wspominanych funkcji. W tym celu Parafia podjęła już pierwsze działania. Jeśli ktoś chciałby ten cel wesprzeć, serdecznie do tego zachęcamy.

ks. Jerzy Gansel

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz