Konwent Kościołów Europy Północnej, Wschodniej i Środkowej

Podziel się

Konwent Kościołów powstał w 1949 r. jako platforma dla spotkań przedstawicieli Kościołów ewangelickich z zachodnich i wschodnich Niemiec z przedstawicielami Kościołów ze Skandynawii. Później zmienił nazwę, a do wspólnej wymiany doświadczeń zaproszono Kościoły z Europy wschodniej i środkowej. W ten sposób delegaci spotykają się każdego roku w innym miejscu już od ponad pięćdziesięciu lat.
 

Na przełomie sierpnia i września bieżącego roku (30.08-03.09.2010) w Wrocławiu miało miejsce kolejne spotkanie. Do stolicy Dolnego Śląska przybyły liczne delegacje z Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec oraz pojedynczy uczestnicy z Łotwy, Estonii, Rosji i Polski.

 
Celem tegorocznego Konwentu było poznawanie Kościołów luterańskich w Polsce, Szwecji i Niemczech wschodnich (na terenie byłej NRD). Referentami byli d. Janusz Witt z Wrocławia,
ks. Henning Plath z Szwecji oraz bp Axel Noack z RFN. Wymienieni wyżej prezentowali strukturę i sposób funkcjonowania swoich Kościołów. Nie unikali też trudnych zagadnień, związanych z kłopotami, ale i nadziejami, z jakimi dziś zmagają się wspomniane Kościoły. Głównym zagadnieniem referatów i debat była kwestia minoryzacji i majoryzacji Kościołów w ich środowiskach.
 

Szczególnego uroku przysporzyła Konwentowi atmosfera wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, możliwość odwiedzenia Kościoła Pokoju w Świdnicy i dworku rodziny von Moltke w Krzyżowej. Dziś mieści się tam Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

 
Konwent Kościołów Europy Północnej, Wschodniej i Środkowej ukazuje jak różnorodne są Kościoły ewangelickie, w tym luterańskie, jak rozbieżne bywają ich doświadczenia i historia. Niemniej był także szereg podobieństw. Co jednak łączyło wszystkich uczestników tegorocznego Konwentu, to wspólne, codzienne przyjmowanie zaproszenia do Stołu Pańskiego. Bowiem każdy dzień rozpoczynał się spowiednio-komunijnym nabożeństwem.
 
ks. Wojciech Pracki

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz