Archiwum kategorii:

Spotkanie Chrześcijan we Wrocławiu

Rozpoczęcie spotkania 4.07.2014

Przyjdą z dalekich stron i wezmą udział w budowaniu świątyni Pana – tymi słowami z Księgi Proroka Zachariasza ks. Waldemar Pytel przywitał uczestników uroczystości otwierającej Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wshodniej w Wrocławiu. Odbyło się ono w dniach 4-6 lipca  m.in. we wrocławskiej Hali Stulecia. Udział wzięł około 4000 osób z 12 europejskich krajów. Organizatorem była Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Temat Spotkania – Być wolnym w Chrystusie – odnosił się do fragmentu Listu Apostoła Pawła do Galacjan i nawiązuje także do jubileuszu upadku komunizmu w Europie. Marzyliśmy o wolności. Nie zapomnimy skaczącego przez płot Lecha Wałęsy obrad Okrągłego Stołu, czy uniesionych w kształcie litery „V” palców pierwszego niekomunistycznego premiera, Tadeusza Mazowieckiego – mówił ks. W. Pytel. Z kolei historię spotkań chrześcijan przedstawił krótko zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej – bp Ryszard Bogusz. Przekazał też uroczyście  węgierskiemu biskupowi – Peterowi  Gancs’owi sztafetę, uprawniającą do organizacji podobnego Spotkania w Budapeszcie w 2016 r. Serdecznie zapraszam wszystkich do Budapesztu nad Dunajem – cieszył się bp Gancs. Na temat wrocławskiej gościnności wypowiedziała się wiceprezydent Wrocławia Anna Szarych – Wrocław jest miastem spotkań, to opinia Jana Pawła II. Dziś nasze miasto potwierdza to miano.

Podczas uroczystości przedstawiciele młodzieży zmówili modlitwy w językach: węgierskim, słowackim i czeskim. Podobnie, odczytano teksty biblijne. Na koniec w Hali Stulecia zabrzmiał hymn luteranizmu  – Warownym grodem jest nasz Bóg – zaśpiewany przez Chór Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.  Uroczystość uświetnił także Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz rosyjski kwintet smyczkowy Renaissance. Na zakończenie sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej – ks. Martin Junge udzielił zebranym błogosławieństwa Aaronowego w języku hiszpańskim.

Pierwsze Spotkanie Trzech Narodów odbyło się w 1991 r. w Zgorzelcu. Wtedy to polscy, czescy i niemieccy biskupi ewangeliccy postanowili organizować podobne w różnych miejscach w dwuletnich odstępach. Z czasem formuła spotkań oraz liczba uczestniczących krajów uległa poszerzeniu. Wrocławskie spotkanie jest już dziewiątym. Patronatem honorowym objął je Prezydent Rzeczypospolitej – Bronisław Komorowski. Kolejne odbędzie się za dwa lata w Budapeszcie.

Tekst: ks. Wojciech Pracki

Zdjęcia: Zwiastun Ewangelicki

Spotkanie Chrześcijan we Wrocławiu w relacjach na Facebook >>>

Related Images:

Konferencja zwierzchników Kościołów we Wrocławiu

We Wrocławiu obradowali biskupi Kościołów luterańskich Europy Środkowo-Wschodniej. Głównym tematem konferencji było reflektowanie pojęcia wolności z perspektywy luteranizmu w kontekście przemian ustrojowych. Konferencja odbyła się w dniach 4 i 5 lipca 2014 roku związku ze Spotkaniem Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej. Gośćmi Konferencji byli przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej m.in. – pochodzący z Chile – ks. dr. Martin Junge, Sekretarz Generalny oraz bp. dr Tamas Fabiny wiceprezydent ŚFL.

Zwierzchnik luteran w Polsce, bp Jerzy Samiec, podsumował okres przemian akcentując otwarcie wielu nowych płaszczyzn działania Kościoła w przeciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat. Zwrócił uwagę na dynamikę zmian i rozwój misji Kościoła poprzez diakonię, ewangelizację, działania społeczne i medialne. Zaznaczył też, że współcześnie podejmowane są nowe wyzwania, jak dyskusja nad wprowadzeniem ordynacji kobiet na księży, większe zaangażowanie wiernych w podejmowaniu odpowiedzialności za życie parafii czy modyfikacja prawa kościelnego.

Ks. dr Junge podkreślił, że często upragniona wolność przynosi zupełnie nieoczekiwane wyzwania dla Kościoła – choćby proces sekularyzacji. Zaznaczył też, że Kościoły tracą kulturotwórczy wpływ i stają się jednym z wielu elementów przestrzeni publicznej.

Głos zabrał także wiceprezydent Światowej Federacji Luterańskiej na region Europy Środkowo-Wschodniej bp. Dr Tamas Fabiny z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Węgier.  Zaznaczył, że sytuacja chrześcijan węgierskich w dobie komunizmu była lepsza, niż w innych krajach bloku wschodniego.  To sprawiło, że po 89. roku Kościoły węgierskie nie były przygotowane na zmianę ustroju, ponieważ nie miały wcześniej kontaktów z opozycją.

Tłumacząc społeczny zawód postawą Kościołów cytował węgierskiego pisarza, Petera Esterhazy’ego – Problemem jest to, że Rosjanie odeszli a najgorsze jest to, że to my zostaliśmy”. Poruszył też kwestie zmagania się węgierskich luteran z kwestią współpracy z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa – Kościół czuje się odpowiedzialny za przeszłość i pragnie ją badać i poznać, dlatego opublikował wyniki badań historycznych na temat współpracy latach 45-90, w dwutomowej publikacji zatytułowanej „Sieć”.

Organizatorem konferencji biskupów luterańskich była Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Światowa Federacja Luterańska z siedzibą w Genewie.

Światowa Federacja Luterańska zrzesza większość (144) kościołów luterańskich na świecie i jest organizacją reprezentującą 72 miliony luteran. Jednym z kościołów członkowskich jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. Siedzibą ŚFL jest Genewa, a prezydentem bp Munib Younan z Izraela. ŚFL prowadzi dialog ekumeniczny m.in. z watykańską Radą Do Spraw Popierania  Jedności Chrześcijan (Kościół Rzymskokatolicki), z którą w ubiegłym roku wspólnie opublikowała ekumeniczny dokument Od konfliktu do komunii, dostępny w języku polskim na www.luter2017.pl

za www.bik.luteranie.pl

Related Images:

Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Świerzawie

29 maja 2014 roku ewangelicy z parafii Jawor zaprosili  na nabożeństwo do Świerzawy. Jak co roku w dniu Święta Wniebowstąpienia Pańskiego odbyło się ono w dawnym kościele ewangelickim, historycznym kościele św. Jana i św. Katarzyny. Oprócz jaworskiej parafii uczestnicy przybyli z parafii w Legnicy, Lubaniu, Wałbrzychu i Świdnicy wraz z księżmi. Kazanie wygłosił ks. Rafał Miller z Sycowa. Liturgię prowadził gospodarz ks. Tomasz Stawiak, ks. Jerzy Gansel z Legnicy i ks. Cezary Królewicz z Lubania. Po nabożeństwie wszyscy zasiedli do wspólnego stołu w nieodległej miejscowości Lubiechowa, gdzie tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało żurek. Nad całością czuwała Pani Agnieszka Kunc – Mosoń – podinspektor ds. promocji, turystyki i funduszy zewnętrznych miasta i gminy Świerzawa. Dzięki jej zaangażowaniu i pomocy coroczne spotkania przebiegają w bardzo dobrej atmosferze.

Tekst: ks. Cezary Królewicz

Zdjęcia: ks. Waldemar Szczugieł

Related Images:

Ambasador Królestwa Norwegii w Kościele Pokoju w Świdnicy

– Jestem dumny, że mój kraj będzie miał udział w renowacji tej niezwykłej świątyni, która jest skarbem całej ludzkości – stwierdził Ambasador Królestwa Norwegii. Karsten Klepsvik odwiedził 9 maja br. świdnicki Kościół Pokoju i nie krył, że drewniany obiekt wraz z całym otoczeniem zrobił na nim ogromne wrażenie. Wizyta związana jest z wielomilionową dotacją, przyznaną parafii ewangelicko-augsburskiej m.in. z tzw. mechanizmu norweskiego. Licząca ponad 350 lat, unikalna w skali globu świdnicka świątynia od lat jest w permanentnej renowacji. W tym roku otrzymała historyczny zastrzyk gotówki – prawie 12 milionów złotych. To dotacja z programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego  Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009 – 2014. Za rozdział 320 milionów złotych odpowiadał minister kultury i dziedzictwa narodowego. –Wpłynęło blisko 300 projektów o łącznej wartości prawie 4 miliardów złotych – mówi ks. Waldemar Pytel, proboszcz świdnickiej parafii ewangelicko-augsburskiej. – Tylko dwa kościoły otrzymały dotację, a w sumie akceptację zyskało zaledwie 18 wniosków. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że znaleźliśmy się wśród beneficjentów.

Dzięki tym środkom zostanie przeprowadzona konserwacja obecnej plebanii na budynek archiwum (Dolnośląski Instytut Ewangelicki), w którym miejsce znajdą niezwykle cenne zbiory ksiąg, starodruków i muzykaliów. Odnowy doczeka się kolejna część cmentarza i mierzącego blisko kilometr muru. Po wieloletniej przerwie znów zabrzmią organy romantyczne w kościele, które zostaną odremontowane wraz z barokowym prospektem. – Przyjechałem do Świdnicy wprost z Karpacza, gdzie obejrzałem przeniesiony na te tereny z Norwegii kościół Wang z XII wieku. Jest niewielki, ale czuć w nim siłę ducha – podkreślał ambasador. – Natomiast Kościół Pokoju jest niezwykłą świątynią, która słusznie została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Norwegia w ostatnich 10 latach przekazała Polsce miliard euro na renowację zabytków i inne programy. Cieszę się ogromnie, że część z tych środków pomoże kontynuować dzieło odnowy świdnickiej świątyni. Jestem pełen uznania dla lokalnej społeczności, że tak wspaniale opiekuje się tym miejscem. Na pewno przyjadę tu ponownie, by zobaczyć efekt prac.

Norwegia nie tylko wykłada pieniądze. Parafia pozyskała dwóch partnerów, którzy wesprą działania renowacyjne wiedzą i doświadczeniem. Okręg Vest ma pod swoją opieką bibliotekę z cennymi zbiorami i pomoże przy konserwacji świdnickiego księgozbioru. Natomiast miasto Levanger słynie z 300 zabytkowych drewnianych domów i dysponuje specjalistami w zakresie ochrony drewna. Eksperci będą pomagali także przy pracach w Świdnicy.

Parafia w ostatnich dniach podpisała umowę na przekazanie środków. Prace ruszą już wkrótce, a zakończą się za 2 lata.

Agnieszka Szymkiewicz

Related Images:

Tadeusz Różewicz spoczął w Karpaczu

We wtorek, 29 kwietnia br. urna z prochami Tadeusza Różewicza spoczęła zgodnie z wolą poety na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Karpaczu, przy kościele Wang. Swój duchowy testament Tadeusz Różewicz złożył kilka lat temu w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Na początku nabożeństwa żałobnego treść dokumentu odczytał Zbigniew Kulik, dyrektor muzeum, towarzysz poety w czasie wspólnych wędrówek po Karkonoszach, osobisty fotograf Zmarłego i jego przyjaciel:

Moja ostatnia wola i prośba, jest moim pragnieniem, aby urna z moimi prochami została pogrzebana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy kościele Wang w Karpaczu Górnym. Proszę też miejscowego pastora, aby wspólnie z księdzem kościoła rzymsko-katolickiego (którego jestem członkiem przez chrzest św. i bierzmowanie) odmówił odpowiednie modlitwy. Pragnę być pochowany w ziemi, która stała się bliska mojemu sercu, tak jak ziemia gdzie się urodziłem. Może przyczyni się to do dobrego współżycia tych dwóch – rozdzielonych wyznań i zbliży do siebie kultury i narody, które żyły i żyją na tych ziemiach. Może spełni się marzenie poety, który przepowiadał, że „Wszyscy ludzie będą braćmi”. Amen.

W pogrzebie udział wzięli m.in. żona Wiesława Różewicz, najbliższa rodzina, przyjaciele oraz wielu miłośników twórczości wielkiego poety. Wśród zgromadzonych w świątyni Wang byli także minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz Olgierd Łukaszewicz, aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich.

Samo nabożeństwo miało charakter ekumeniczny. Prowadził je proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Edwin Pech, a towarzyszył mu ks. Zenon Stoń, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Karpaczu. Po wspólnej modlitwie ks. Zenon Stoń przeczytał fragment Psalmu 23 i fragment Ewangelii św. Mateusza mówiący o błogosławieństwach, a kazanie wygłosił ks. Edwin Pech.

Gospodarz parafii mówił: „Tadeusz Różewicz w swojej ostatniej woli i prośbie wyraził pragnienie, że jego pochowanie w ziemi, w której zakochał się w wieku 75 lat, może przyczynić się to do dobrego współżycia dwóch rozdzielonych wyznań i zbliży do siebie kultury i narody, które żyły i żyją na tych ziemiach. Oraz, że może spełni się przepowiednia, że wszyscy ludzie będą braćmi”. Ks. Edwin Pech mówił też o uczniach zmierzających do Emaus. „Podobnie jak w ich życiu, tak i w życiu wielu współczesnych ludzi pojawiają się pytania, rozmowy, wątpliwości. Nie wszystko to, co jest związane z Jezusem, jest dla nich zrozumiałe. Nie widzą dobrze rzeczywistości. Nie rozpoznają idącego z nim Jezusa. Potrzebują dialogu. Potrzebują słowa, potrzebują przykładu”. Wspomniał przy tym o szukaniu przez Tadeusza Różewicza drogi do Chrystusa, która wiodła również przez świątynię Wang. Był tu wielokrotnie, podobnie jak wiele razy stał przy grobie swojego przyjaciela Henryka Tomaszewskiego – założyciela wrocławskiego Teatru Pantomimy. „To właśnie tutaj, a także w każdym kościele chrześcijańskim, Pan Jezus przychodzi do nas ze swoim słowem. Tutaj daje w czasie Komunii świętej swoje Ciało i Krew. Aby mogły nam się otworzyć oczy i abyśmy mogli Go poznać. Abyśmy mogli przeczytać i zrozumieć Jego przykazanie, wolę i prośbę: „Miłujcie się wzajemnie”, „Bądźcie braćmi dla siebie”, „zbliżajcie kultury i narody do siebie” – mówił ks. Edwin Pech.

Druga część żałobnej uroczystości miałą miejsce na przykościelnym cmentarzu. Oprócz księży jako jedyny zabrał tam głos minister Bogdan Zdrojewski. „Trzeba być wielkim poetą i skromnym człowiekiem, aby z dala od narodowych panteonów wybrać to miejsce na spoczynek. Miejsce bliżej nieba, miejsce gdzie panu Tadeuszowi postronni nie będą zbyt często zawracać głowy. Patrząc na dwa portrety Tadeusza Różewicza pochodzące z bardzo różnego okresu widzę tego samego człowieka. Człowieka dobrego, mądrego, człowieka ciekawego życia. Człowieka, który umiał zadawać niezwykle ważne pytania i umiał także na nie odpowiadać. Odpowiadał na nie tak, jakbyśmy mieli od niego otrzymać kolejne myśli do nas adresowane, ale pełne różnego rodzaju rozterek” – powiedział minister kultury.

Uroczystość żałobna zakończyła się wspólnym zmówieniem modlitwy „Ojcze nasz”, pieśnią „Pod Twą obronę” i złożeniem urny z prochami Tadeusza Różewicza w cmentarnej ziemi.

Tadeusz Różewicz przeżył 92 lata, zmarł we Wrocławiu 24 kwietnia. Był wybitnym poetą, dramaturgiem, prozaikiem i scenarzystą. Laureatem wielu odznaczeń, nagród i tytułów doktora honoris causa.

Czytaj również: Kazanie pogrzebowe (ks. Edwin Pech)

Wspomnienia o poecie

Relacja fotograficzna ks. Waldemara Wesołowskiego

Relacja filmowa: FILM

Relacja fotograficzna na stronie parafii Wang – Miasto Karpacz

za www.luteranie.pl

Related Images: