Rozpoczęcie spotkania 4.07.2014
Przyjdą z dalekich stron i wezmą udział w budowaniu świątyni Pana – tymi słowami z Księgi Proroka Zachariasza ks. Waldemar Pytel przywitał uczestników uroczystości otwierającej Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wshodniej w Wrocławiu. Odbyło się ono w dniach 4-6 lipca m.in. we wrocławskiej Hali Stulecia. Udział wzięł około 4000 osób z 12 europejskich krajów. Organizatorem była Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Temat Spotkania – Być wolnym w Chrystusie – odnosił się do fragmentu Listu Apostoła Pawła do Galacjan i nawiązuje także do jubileuszu upadku komunizmu w Europie.
Marzyliśmy o wolności. Nie zapomnimy skaczącego przez płot Lecha Wałęsy obrad Okrągłego Stołu, czy uniesionych w kształcie litery „V” palców pierwszego niekomunistycznego premiera, Tadeusza Mazowieckiego – mówił ks. W. Pytel.
Z kolei historię spotkań chrześcijan przedstawił krótko zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej – bp Ryszard Bogusz. Przekazał też uroczyście węgierskiemu biskupowi – Peterowi Gancs’owi sztafetę, uprawniającą do organizacji podobnego Spotkania w Budapeszcie w 2016 r. Serdecznie zapraszam wszystkich do Budapesztu nad Dunajem – cieszył się bp Gancs.
Na temat wrocławskiej gościnności wypowiedziała się wiceprezydent Wrocławia Anna Szarych – Wrocław jest miastem spotkań, to opinia Jana Pawła II. Dziś nasze miasto potwierdza to miano.
Podczas uroczystości przedstawiciele młodzieży zmówili modlitwy w językach: węgierskim, słowackim i czeskim. Podobnie, odczytano teksty biblijne. Na koniec w Hali Stulecia zabrzmiał hymn luteranizmu – Warownym grodem jest nasz Bóg – zaśpiewany przez Chór Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Uroczystość uświetnił także Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz rosyjski kwintet smyczkowy Renaissance. Na zakończenie sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej – ks. Martin Junge udzielił zebranym błogosławieństwa Aaronowego w języku hiszpańskim.
Pierwsze Spotkanie Trzech Narodów odbyło się w 1991 r. w Zgorzelcu. Wtedy to polscy, czescy i niemieccy biskupi ewangeliccy postanowili organizować podobne w różnych miejscach w dwuletnich odstępach. Z czasem formuła spotkań oraz liczba uczestniczących krajów uległa poszerzeniu. Wrocławskie spotkanie jest już dziewiątym. Patronatem honorowym objął je Prezydent Rzeczypospolitej – Bronisław Komorowski. Kolejne odbędzie się za dwa lata w Budapeszcie.
Tekst: ks. Wojciech Pracki
Zdjęcia: Zwiastun Ewangelicki
Spotkanie Chrześcijan we Wrocławiu w relacjach na Facebook >>>

Konferencja odbyła się w dniach 4 i 5 lipca 2014 roku związku ze Spotkaniem Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej. Gośćmi Konferencji byli przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej m.in. – pochodzący z Chile – ks. dr. Martin Junge, Sekretarz Generalny oraz bp. dr Tamas Fabiny wiceprezydent ŚFL.
Jak co roku w dniu Święta Wniebowstąpienia Pańskiego odbyło się ono w dawnym kościele ewangelickim, historycznym kościele św. Jana i św. Katarzyny. Oprócz jaworskiej parafii uczestnicy przybyli z parafii w Legnicy, Lubaniu, Wałbrzychu i Świdnicy wraz z księżmi.
Kazanie wygłosił ks. Rafał Miller z Sycowa. Liturgię prowadził gospodarz ks. Tomasz Stawiak, ks. Jerzy Gansel z Legnicy i ks. Cezary Królewicz z Lubania.
Po nabożeństwie wszyscy zasiedli do wspólnego stołu w nieodległej miejscowości Lubiechowa, gdzie tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało żurek. Nad całością czuwała Pani Agnieszka Kunc – Mosoń – podinspektor ds. promocji, turystyki i funduszy zewnętrznych miasta i gminy Świerzawa.
Dzięki jej zaangażowaniu i pomocy coroczne spotkania przebiegają w bardzo dobrej atmosferze.
Licząca ponad 350 lat, unikalna w skali globu świdnicka świątynia od lat jest w permanentnej renowacji. W tym roku otrzymała historyczny zastrzyk gotówki – prawie 12 milionów złotych. To dotacja z programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009 – 2014. Za rozdział 320 milionów złotych odpowiadał minister kultury i dziedzictwa narodowego. –Wpłynęło blisko 300 projektów o łącznej wartości prawie 4 miliardów złotych – mówi ks. Waldemar Pytel, proboszcz świdnickiej parafii ewangelicko-augsburskiej. – Tylko dwa kościoły otrzymały dotację, a w sumie akceptację zyskało zaledwie 18 wniosków. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że znaleźliśmy się wśród beneficjentów.
Norwegia nie tylko wykłada pieniądze. Parafia pozyskała dwóch partnerów, którzy wesprą działania renowacyjne wiedzą i doświadczeniem. Okręg Vest ma pod swoją opieką bibliotekę z cennymi zbiorami i pomoże przy konserwacji świdnickiego księgozbioru. Natomiast miasto Levanger słynie z 300 zabytkowych drewnianych domów i dysponuje specjalistami w zakresie ochrony drewna. Eksperci będą pomagali także przy pracach w Świdnicy.
Swój duchowy testament Tadeusz Różewicz złożył kilka lat temu w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Na początku nabożeństwa żałobnego treść dokumentu odczytał Zbigniew Kulik, dyrektor muzeum, towarzysz poety w czasie wspólnych wędrówek po Karkonoszach, osobisty fotograf Zmarłego i jego przyjaciel: