Spotkanie Chrześcijan we Wrocławiu

Podziel się

Rozpoczęcie spotkania 4.07.2014

Przyjdą z dalekich stron i wezmą udział w budowaniu świątyni Pana – tymi słowami z Księgi Proroka Zachariasza ks. Waldemar Pytel przywitał uczestników uroczystości otwierającej Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wshodniej w Wrocławiu. Odbyło się ono w dniach 4-6 lipca  m.in. we wrocławskiej Hali Stulecia. Udział wzięł około 4000 osób z 12 europejskich krajów. Organizatorem była Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Temat Spotkania – Być wolnym w Chrystusie – odnosił się do fragmentu Listu Apostoła Pawła do Galacjan i nawiązuje także do jubileuszu upadku komunizmu w Europie. Marzyliśmy o wolności. Nie zapomnimy skaczącego przez płot Lecha Wałęsy obrad Okrągłego Stołu, czy uniesionych w kształcie litery „V” palców pierwszego niekomunistycznego premiera, Tadeusza Mazowieckiego – mówił ks. W. Pytel. Z kolei historię spotkań chrześcijan przedstawił krótko zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej – bp Ryszard Bogusz. Przekazał też uroczyście  węgierskiemu biskupowi – Peterowi  Gancs’owi sztafetę, uprawniającą do organizacji podobnego Spotkania w Budapeszcie w 2016 r. Serdecznie zapraszam wszystkich do Budapesztu nad Dunajem – cieszył się bp Gancs. Na temat wrocławskiej gościnności wypowiedziała się wiceprezydent Wrocławia Anna Szarych – Wrocław jest miastem spotkań, to opinia Jana Pawła II. Dziś nasze miasto potwierdza to miano.

Podczas uroczystości przedstawiciele młodzieży zmówili modlitwy w językach: węgierskim, słowackim i czeskim. Podobnie, odczytano teksty biblijne. Na koniec w Hali Stulecia zabrzmiał hymn luteranizmu  – Warownym grodem jest nasz Bóg – zaśpiewany przez Chór Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.  Uroczystość uświetnił także Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz rosyjski kwintet smyczkowy Renaissance. Na zakończenie sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej – ks. Martin Junge udzielił zebranym błogosławieństwa Aaronowego w języku hiszpańskim.

Pierwsze Spotkanie Trzech Narodów odbyło się w 1991 r. w Zgorzelcu. Wtedy to polscy, czescy i niemieccy biskupi ewangeliccy postanowili organizować podobne w różnych miejscach w dwuletnich odstępach. Z czasem formuła spotkań oraz liczba uczestniczących krajów uległa poszerzeniu. Wrocławskie spotkanie jest już dziewiątym. Patronatem honorowym objął je Prezydent Rzeczypospolitej – Bronisław Komorowski. Kolejne odbędzie się za dwa lata w Budapeszcie.

Tekst: ks. Wojciech Pracki

Zdjęcia: Zwiastun Ewangelicki

Spotkanie Chrześcijan we Wrocławiu w relacjach na Facebook >>>

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz