W Środę Popielcową, dzień pokuty i modlitwy, Kościół rozpoczął czas pasyjny. Nazwa ta jest zapożyczona od słowa pasja, oznaczającego mękę, cierpienie Jezusa Chrystusa, Pana Kościoła.
Czas pasyjny jest okresem wewnętrznego wyciszenia, duchowej refleksji, odsunięcia od siebie absorbujących spraw zewnętrznych. Czas pasyjny to okres, w którym Kościół rozmyśla nad cierpieniem, męką i śmiercią Pana Jezusa. Jest to czas pokuty, rozumianej jako upamiętanie, powrót do Boga i Jego Słowa, do społeczności Kościoła – poprzez spowiedź i sakrament Komunii Świętej. Podczas czasu pasyjnego nie organizuje się radosnych uroczystości czy ślubów. Wierni uczestniczą w nabożeństwach pasyjnych organizowanych w trakcie tygodnia.
Z czasem pasyjnym jest związane pojęcie postu. Ewangelickie rozumienie postu jest oparte na fundamencie biblijnym. Praktyka postu, rozumiana jako wstrzymywanie się na pewien czas od określonych potraw lub napoju, jest wtórna wobec biblijnego rozumienia tego pojęcia.
Pan Bóg stwierdza: „Lecz to jest post, w którym mam upodobanie: że się rozwiązuje bezprawne więzy, że się zrywa powrozy jarzma, wypuszcza na wolność uciśnionych i łamie wszelkie jarzmo, że podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata nie obrócisz się” (Księga Izajasza, r. 58, w. 6 i 7).
Post w Kościele ewangelickim ma zatem przede wszystkim postać etycznej postawy wobec drugiego człowieka. Właśnie czas pasyjny, poprzez skupienie, modlitwę i koncentrację na Słowie Bożym, ma umożliwić wierzącym weryfikację postaw, naprawę wyrządzonych innym szkód, wejrzenie w siebie, podjęcie zobowiązania życia na co dzień według wskazań Ewangelii.
W niektórych regionach kraju praktykuje się post również jako pewną wstrzemięźliwość wobec napoju i jedzenia. Wśród wiernych upowszechnia się zwyczaj rezygnowania w czasie pasyjnym nie tylko z rozrywki, lecz także z używek — kawy, herbaty — lub oglądania telewizji, jedzenia słodyczy etc. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze często trafiają do tzw. skarbonek diakonii, wystawianych w parafiach, z których dochód jest przeznaczany przez Kościół na cele charytatywne.
za www.luteranie.pl

Uczestniczyli w nim m.in. Metropolita wrocławski abp Józef Kupny, abp senior Marian Gołębiewski, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelickiego bp
Kościół został powołany do istnienia w dniu Zesłania Ducha Świętego. Ze względu na spojrzenie na Kościół nie w kategoriach zewnętrznej, widocznej organizacji, ale społeczności wierzących wraz ze swoją Głową – Chrystusem w luterańskim pojmowaniu istnieje jeden Kościół powszechny, do którego należą wszyscy wierzący w Jezusa Chrystusa.
Koncert był jednocześnie okazją do promocji niedawno nagranej płyty Chóru Ekumenicznego. Licznie zgromadzonych słuchaczy przywitał Ksiądz Proboszcz Zenon Stoń i chwilę później dyrygent chóru Bernard Stankiewicz dał sygnał do rozpoczęcia koncertu. Program koncertu to ponad 20 utworów, przede wszystkim kolędy, a także część utworów z płyty
Wiele utworów to powszechnie znane kolędy np. “Dzisiaj w Betlejem” czy “Lulajże Jezuniu”, ale były też utwory mniej znane: “Bóg Człowiek” – współczesna kompozycja Pawła Łukaszewskiego oraz “Na Boże Narodzenie” Br. Rutkowskiego.
Wykonaliśmy też kilka utworów zagranicznych: “Diwnaja Nowina’’” po rosyjsku, “Oj na riczci na Ordani” po ukraińsku, “Hark! The Herald Angels Sing” po angielsku i premierowa kolęda hiszpańska “Ya viene la vieja”. Wydarzeniem koncertu było prapremierowe wykonanie kolędy “Gwiazdka już nam świeci”, utworu specjalnie napisanego dla Chóru Ekumenicznego z Karpacza.
Jego autorami są Grażyna Piotrowska (słowa) i Wojciech Piotrowski (muzyka) – członkowie chóru i mieszkańcy Karpacza. Koncert podobał się publiczności (długie oklaski i trzy bisy). Na zakończenie modlitwę wygłosił Ksiądz Proboszcz Edwin Pech z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wang w Karpaczu, a następnie Ksiądz Proboszcz Zenon Stoń i wszyscy obecni odmówili wspólną modlitwę chrześcijan “Ojcze Nasz”.
Koncert zyskał dodatkową rangę poprzez obecność władz Miasta Karpacza. Wśród słuchających była Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Ewa Walczak i Burmistrz Karpacza Pan Radosław Jęcek oraz kilku radnych. Kolejny koncert Chóru Ekumenicznego już wkrótce. 



























