ks. bp Waldemar Pytel
ks. bp Mirosław Wola
ks. bp Marcin Orawski
Alfred Smolczyński
Katarzyna Luc
Łukasz Cieślak
ks. bp Waldemar Pytel
ks. bp Mirosław Wola
ks. bp Marcin Orawski
Alfred Smolczyński
Katarzyna Luc
Łukasz Cieślak
Z królestwa ciemności ku światłości
Już po raz czwarty w gościnnej parafii w Jaworze odbyły się rekolekcje pasyjne dla dzieci i młodzieży.
Od 11 do 13 marca prawie 140 uczestników spędziło czas na rozważaniach nad męką i śmiercią naszego Zbawiciela, śpiewając i modląc się, ale również bawiąc się i nawiązując relacje.
W tym roku w dwóch blokach zajęciowych przepracowano dwa tematy przewodnie: w grupach szkoły podstawowej „Z królestwa ciemności ku światłości”, a w grupie gimnazjalno-licealnej temat „Boże obietnice”.
Czas pomiędzy zajęciami wypełniony był różnymi atrakcjami: grą terenową, warsztatami robienia mydła, grami i zabawami integracyjnymi, zajęciami sportowymi.
Dużą pomocą służyła także Luisa Klatte – wolontariuszka parafii „Opatrzności Bożej”, która przygotowała gry i zabawy oraz warsztaty tzw. „bastlowania” na czas wolny (dla chętnych). Na nudę czasu zabrakło.
Od czterech lat rekolekcje diecezjalne organizowane są własnymi siłami osób aktywnie zaangażowanych w życie swoich zborów. Jaworska parafia oddaje miejsce i swój czas, dopilnowuje spraw organizacyjnych.
Prowadzący szkółki niedzielne i nauczanie dla młodzieży w innych parafiach przygotowują zajęcia tematyczne. Zespół M-Band wspiera muzycznie.
Ponadto diecezja i parafie dofinansowują uczestnictwo. Wszystko po to, by umożliwić udział jak największej grupie dzieci.
Jest to duży wysiłek, ale jeszcze większa satysfakcja z dobrze wykonanego zadania.
A dla dzieci i młodzieży czas radości i nawiązywania przyjaźni. Dlatego już teraz wszyscy umawiają się na spotkanie za rok. Do zobaczenia!
Iwona Orawska
W dniach od 26 do 28 lutego 2016 r. zgodnie z tradycją już po raz 9 spotkałyśmy się w gościnnych progach Parafii Wang w Karpaczu na pasyjnych rekolekcjach dla kobiet.
W spotkaniu uczestniczyły panie z parafii diecezji wrocławskiej: Jeleniej Góry Cieplic, Szczecina, Świdnicy, Wałbrzycha, Wrocławia p. Opatrzności Bożej i p. Św. Krzysztofa, Zielonej Góry, Żar i z Karpacza.
Zajęcia odbywały się w pobliskim hotelu Tarasy Wang, ponieważ sala parafialna… okazała się za mała dla 40 uczestniczek spotkania.
Gospodarzami spotkania (jak co roku) byli Bogusia Pech i ks. Edwin Pech, a zajęcia prowadziła Lucyna Żak ze Świdnicy.
Temat przewodni tegorocznych rekolekcji brzmiał: „Wiara-wierzę w kogo? co? Jak?” Krótkie rozważanie oparte na Ew. Marka 13,24-37 wprowadziło nas w temat.
Następnie każda z pań mogła się przedstawić oraz nazwać emocje jakie jej towarzyszą na podstawie wybranej przez siebie ilustracji.
W pierwszej części zajęć pracując w grupach zastanawiałyśmy się w co wierzymy i jak często ulegamy przyzwyczajeniom wynikającym z utrwalanych w tradycji i świadomości ludzi przesądom.
Później zdefiniowałyśmy czym jest wiara w rozumieniu chrześcijańskim. W kolejnej części próbowałyśmy odpowiedzieć sobie na pytanie w kogo wierzymy. Poszczególne grupy miały za zadanie opisać kim jest Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty.
W drugiej części spotkania (bardziej rozrywkowo-integracyjnej) poszczególne grupy rywalizowały ze sobą w odgadywaniu pieśni kościelnych na podstawie wylosowanych symboli graficznych oraz wyjętych fragmentów tekstów.
Rekolekcje zakończyły się niedzielnym nabożeństwem, w trakcie którego wysłuchaliśmy kazania na temat naśladowania Pana Jezusa jako konsekwencji naszej wiary.
Cieszymy się, że w sobotę odwiedził nas ks. bp Waldemar Pytel, który przekazał wszystkim uczestniczkom ciepłe pozdrowienia i życzenia błogosławionego czasu.
Niedzielne pożegnanie po nabożeństwie uświadomiło nam wszystkim jak ważna jest dla nas możliwość wspólnego spędzenia czasu, dzielenia się własnymi przeżyciami i doświadczeniami oraz budowanie własnej wiary.
Z uczuciem niedosytu już oczekujemy przyszłorocznych rekolekcji.
Tekst: Uczestniczki
Zdjęcia: Zbigniew Jawor, ks. Edwin Pech
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Sycowie po raz pierwszy gościła sesję synodu diecezjalnego. Wiosenne obrady odbyły się w sobotę 5 marca 2016 roku, a rozpoczęło je nabożeństwo spowiednio-komunijne w kościele apostołów Piotra i Pawła. Liturgię prowadzili: sycowski proboszcz – ks. Rafał Miller oraz ks. radca Edwin Pech z Karpacza, który wygłosił kazanie. Pozdrowienie delegatom przekazał burmistrz Sycowa Sławomir Kapica.
Po nabożeństwie członkowie Synodu przemieścili się do sali hotelu Aroma, gdzie miała miejsce część sprawozdawcza obrad. O sytuacji diecezji mówił biskup Waldemar Pytel, dla którego było to pierwsze sprawozdanie, jako nowego zwierzchnika. Rozpoczął je od podziękowania biskupowi Ryszardowi Boguszowi, który w ubiegłym roku przeszedł w stan spoczynku po 21 latach służby w urzędzie biskupa diecezjalnego. W kolejnych punktach biskup Pytel dokonał podsumowania mijającego roku. Przypomniał, że był to “Rok kultury”, a jego kontynuacją jest obecnie “Rok Kościoła”. Omówił także przygotowania do jubileuszu 500-lecia Reformacji apelując, by wszystkie parafie aktywnie wsparły przygotowywane obchody. W części dotyczącej spraw personalnych biskup wspomniał zmarłego 19 kwietnia 2015 roku dr. Macieja Lisa – kuratora diecezji, parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu oraz członka synodu Kościoła. – Nie zawsze życie naszych parafii układało się według naszej myśli, ale zawsze – tak jak uczniom w drodze do Emaus – towarzyszył na Pan – powiedział w podsumowaniu.
Kolejne sprawozdania przedstawili: przewodniczący diecezjalnej komisji diakonijnej ks. Robert Sitarek, przewodniczący komisji ewangelizacyjno-misyjnej ks. Edwin Pech, diecezjalny duszpasterz młodzieży dk. Izabela Sikora oraz diecezjalny kapelan więzienny ks. Marcin Orawski. Następnie poprzez głosowanie Synod przyjął wnioski komisji rewizyjnej o zatwierdzenie przedstawionego wcześniej sprawozdania finansowego za rok 2015 i udzielenie absolutorium radzie diecezjalnej, która wraz z biskupem odpowiada za finanse diecezji. Synod uchwalił także budżet diecezji na 2016 rok.
ks. Marcin Orawski
W dniach 13-15. marca 2016 roku we Wrocławiu w Centrum Ewangelickim przy ulicy Kazimierza Wielkiego tuż obok kościoła Opatrzności Bożej odbyły się rekolekcje dla duchownych Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Trzydniowe rekolekcje prowadził ks. Sławomir Janusz Sikora ze Szczecina. Czas rekolekcji wypełniony był pracą z Pismem Świętym, modlitwą oraz śpiewem pieśni pasyjnych. Ksiądz Sikora analizował 7 słów Chrystusa na Krzyżu. Uczestnicy dyskutowali nad zaprezentowanym spojrzeniem na problematykę historii męki i śmierci Chrystusa. Nie zabrakło również czasu na rozmowy i wymianę poglądów teologicznych wokół tematyki pasyjnej. Rekolekcje odbywały się w bardzo dobrej atmosferze niezwykle gościnnego miejsca jakim jest Kamienica pod Aniołami będąca częścią nowego Centrum Ewangelickiego.
Tekst i zdjęcie: ks. Cezary Królewicz