Archiwum kategorii:

Adwentowe spotkanie Parafii Ewangelickich na Zamku Książ

Już po raz trzynasty odbyło się Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe w Diecezji Wrocławskiej. Tym razem miejscem spotkania był Zamek Książ, gdzie 12. grudnia 2015 roku rozpoczęło się ono modlitwą prowadzoną przez ks. bpa Ryszarda Bogusza oraz ks. Waldemara Szczugieła – proboszcza wałbrzyskiej Parafii Ewangelickiej.  DSC_2989xCzęść liturgiczną prowadził ks. Waldemar Szczugieł, który powitał przybyłych z południowej części Diecezji Wrocławskiej z Parafii Ewangelickich położonych na Śląsku i Górnych Łużycach. W refleksji adwentowej bp Bogusz podkreślał istotę oczekiwania na Jezusa, które ma być oczekiwaniem cierpliwym. Biskup zachęcał, aby życie każdego człowieka było cierpliwym oczekiwaniem na ponowne przyjście Zbawiciela. Modlitwa odbyła się w kaplicy zamkowej. Z uwagi na ilość przybyłych zabrakło miejsc siedzących w kaplicy. Śpiew ewangelickich pieśni adwentowych wypełnił wnętrze zabytkowej kaplicy. Z kaplicy zamkowej wszyscy przeszli przez zamek do sali balowej, gdzie miała miejsce pozostała część spotkania. Na samym środku sali balowej ustawiono wieniec adwentowy, który przygotowała Parafia Ewangelicka z Lubania. Tegoroczni organizatorzy tj. Parafia Ewangelicka w Wałbrzychu zadbała o ciepły posiłek dla uczestników, a zgodnie z tradycją tych spotkań każdy uczestnik przywiózł z sobą ciasto do kawy i herbaty. Do zgromadzonych w sali balowej zwrócił się ks. bp Waldemar Pytel podkreślając naszą silną potrzebę do bycia razem w czasie adwentu, szczególnie teraz w czasie, kiedy wokół nas jest tak wiele przykładów ciemności. Spotkanie było również dobrą okazją do rozmów ewangelików na co dzień żyjących w rozproszeniu. Śpiewano kolędy, składano sobie życzenia świąteczno-noworoczne oraz planowano spotkania w roku 2016 w poszczególnych parafiach.

Tekst: ks. Cezary Królewicz

Zdjęcia: Sebastian Krawczyk

W roku 2014 w Lubaniu odbyło się XII Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>

W roku 2013 w Legnicy odbyło się XI Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>

W roku 2012 w Lubaniu odbyło się X Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>

W roku 2010 w Legnicy odbyło się VIII Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>

W roku 2009 w Świdnicy odbyło się VII Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>

Więcej zdjęć:

Ks. Waldemar Szczugieł wita przybyłych do Kaplic Zamkowej na Zamku Książ

 Modlitwa w Kaplicy Zamkowej na Zamku Książ 12.12.2015 (od lewej: ks. Cezary Królewicz, ks. bp Waldemar Pytel, ks. bp Ryszard Bogusz, ks. radca Edwin Pech).

Kaplica Zamkowa na Zamku Książ. Modlitwa ewangelicka na rozpoczęcie Międzyparafialnego Spotkania Adwentowego 2015.

Ks. bp Ryszard Bogusz w Kaplicy Zamkowej na Zamku Książ przedstawia refleksję adwentową w oparciu o Słowo Boże.

Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015

Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015. Z prawej ks. Jerzy Gansel z Legnicy.

 Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.

 Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.

DSC_2998xUczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.

Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.

 Modlitwa przed posiłkiem w czasie spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015. Modlitwę prowadzi ks. Jerzy Gansel z Legnicy i ks. Waldemar Szczugieł z Wałbrzycha.

 Widok na Salę Balową na Zamku Książ. Modlitwa przed posiłkiem w czasie spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej.

 Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.

Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.

Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.

Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.

W roku 2014 w Lubaniu odbyło się XII Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>

W roku 2013 w Legnicy odbyło się XI Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>

W roku 2012 w Lubaniu odbyło się X Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>

W roku 2010 w Legnicy odbyło się VIII Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>

W roku 2009 w Świdnicy odbyło się VII Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>

Related Images:

Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu ogniwem Sieci Tolerancji

17 listopada 2015 roku Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu dołączyło do działającej pod patronatem Parlamentu Europejskiego Ogólnoświatowej Sieci Tolerancji. Na terenie placówki odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Tolerancji (Stele der Toleranz). Poświęcenia dokonali Jego Ekscelencja ks. bp Jerzy Samiec – Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Jego Ekscelencja ks. bp Waldemar Pytel – Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Jego Ekscelencja ks. bp Ryszard Bogusz – Biskup Senior Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Prezes Diakonii KEA w RP. W uroczystości uczestniczyli między innymi Pan dr Frieder Schwitzgebel – członek zarządu Stowarzyszenia Netzwerk – Stelen der Toleranz, Pan Helmut Nehrbass –  radny Wiesbaden, reprezentant burmistrza Wiesbaden, Pan Jan Wais – Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą w Departamencie Prezydenta Miasta Wrocław, Pani Ewa Szczęch – Dyrektor Wydziału Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, Pan Bartłomiej Skrzyński – Rzecznik Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych, Pani Anna Józefiak Materna – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, Pan Rafał Borkowski – Dyrektor Zarządzający  i członek zarządu Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Uroczystość odbyła się przy licznym udziale przedszkolaków, uczniów oraz mieszkańców Domów Pomocy Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu.

Projekt „Sieć Tolerancji”, powstał w Wiesbaden jako realizacja założeń Deklaracji Zasad Tolerancji ogłoszonej i podpisanej przez państwa członkowskie UNESCO w dniu 16 listopada 1995 roku. Sieć jest świadectwem gotowości do „bycia tolerancyjnym”, łączy miejsca i ludzi, którzy wyrażają chęć wspólnego działania na rzecz rozpowszechniania idei tolerancji. Znakiem rozpoznawczym jest Pomnik Tolerancji (Stele der Toleranz), a jego pomysłodawcą i twórcą jest artysta z Wiesbaden –Karl – Martin Hartmann, który dokonał prezentacji swojego dzieła i idei przedsięwzięcia. Stele der Toleranz to strzelista, 6 metrowa, wypełniona czerwonym szkłem stalowa kolumna – stało się symbolem Sieci Tolerancji i zainspirowało do rozpoczęcia dialogu o tolerancji i jej granicach. Abstrakcyjne pojęcie zyskało tym samym widoczny i namacalny kształt oraz formę. Mimo ascetycznego wyglądu, stojące w przestrzeni publicznej kolumny przyciągały wzrok i skłaniały do refleksji.

Dzięki realizacji opisanej inicjatywy, Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu stało się obok, między innymi Jerozolimy i Lizbony, miejscem wyjątkowym. Stanął tu bowiem pierwszy w Polce oraz ósmy na świecie Pomnik Tolerancji.

Magdalena Kubiś

Related Images:

Spotkanie w Reichenbach (Rychbach)

16 listopada 2015 w Reichenbach (górnołużyckiej miejscowości Rychbach) odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz Okręgu Kościelnego Görlitz. Spotkanie odbyło się w Domu Parafialnym Parafii Ewangelickiej w Reichenbach oraz w Centrum Diakonii. Rozpoczęto Słowem Bożym i modlitwą. W czasie obrad poruszano kwestie Łużyckiego Dnia Kościoła, który odbył się w lipcu 2015 roku w Cottbus. Jego uczestnicy przedstawili sprawozdania z przebiegu poszczególnych elementów programu Dni Kościoła. Punktualnie o godz. 12:00 w modlitwie i w chwili zadumy wspominano ofiary zamachów terrorystycznych w Paryżu. Kolejnym zagadnieniem były przygotowania do przyszłorocznego spotkania w Budapeszcie. Przedstawiły je obie strony. Podobnie zajmowano się przygotowaniami do obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji w obu krajach i Kościołach ewangelickich obu krajów.

ks. Cezary Królewicz

Related Images:

Kościół Pokoju w Świdnicy cudem Polski

Na tragach turystycznych w Poznaniu, 9 października 2015 roku, spotkała się zwycięska siódemka – Kościół Pokoju zajął 3. miejsce. nagrW konkursie zorganizowanym przez NGT aż ponad sześć tysięcy osób głosowało na Kościół Pokoju w Świdnicy, także z zagranicy, m.in. ze Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Jeden ze świdniczan utworzył nawet fanpage, na którym przez kilka tygodni codziennie zachęcał do głosowania. Zaskoczyło nas tak wielkie wsparcie i życzliwość. To dla nas także znakomita promocja – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy. kosciol cudOdbierając dyplom przyznany przez pismo podróżników, przypomniała, że historia kościoła również zaczęła się od podróży – od wyprawy Christiana Czepki po europejskich dworach, który w XVII wieku zbierał środki na budowę świątyni. – Tak jak dla Czepki, dla nas kościół też jest wyzwaniem: jak uratować to, co w zamierzeniu miało być nietrwałe, a nadal zadziwia konstrukcją i rozmachem – powiedziała Bożena Pytel wręczając Martynie Wojciechowskiej album „Christian Czepko. Podróż szwedzka”.

za kosciolpokoju.pl

Related Images:

Wizyta Margot Kaessmann we Wrocławiu

Ks. dr Margot Käßmann, ambasadorka  ds. Jubileuszu 500 lat Reformacji z ramienia Rady Ewangelickiego Kościoła w Niemczech (EKD), była gościem specjalnym podczas jesiennej sesji obrad Synodu Kościoła we Wrocławiu.

Pobyt ks. dr Margot Käßmann związany był z przygotowaniami do jubileuszu, który rozpocznie się 31 października 2016 r. W trakcie obrad Synodu ks. dr Käßmann wygłosiła w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, referat na temat: „Impulsy Reformacji na przyszłość”.

Ambasadorka przedstawiła główne punkty obchodów, wśród których znajdą się m.in. uroczyste nabożeństwa, wystawa w Wittenberdze oraz trasa wiodąca przez 67 miast Reformacji w Europie (w Polsce Wrocław i Cieszyn). Istotne jest to, że jubileusz, który wiąże się przecież z wystąpieniem ks. Marcina Lutra, nie będzie ograniczony do jego osoby; nie będzie to „kult Lutra”. Może być to okazja do spojrzenia wstecz, na dzieje Reformacji (także na wcześniejsze ruchy w kierunku przemian), by zastanowić się czym jest doświadczenie i wiedza tych lat – czym jest Reformacja dzisiaj, skoro istnieje przekonanie, że nie jest procesem zamkniętym.

Prelegentka odniosła się też ewangelickich „sola” pytając o ich aktualność w obliczu sekularyzacji oraz rolę jaką mogą odegrać w objaśnianiu wiary ludziom współczesnym. Zwróciła uwagę na działania edukacyjne, studiowanie Pisma Świętego, nauczanie katechizmu istotne dla Lutra przede wszystkim dlatego, że wspierały indywidualną relację człowieka z Bogiem, umożliwiały samodzielne przeżywanie i wyznawanie wiary w Jezusa Chrystusa ale też jej realizację w życiu. Chrześcijanin bowiem to człowiek wolny, stawiający pytania wiary, odpowiedzialny za swoje życie przed Bogiem.

Ks. dr Käßmann zaznaczyła, że ten jubileusz różni się od poprzednich i obchodzony jest w ciągle reformującym się Kościele. 100 lat ekumenicznych doświadczeń przyniosło konkretne zmiany w kontaktach pomiędzy chrześcijanami, czego przykładem może być wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu podpisana w 1999 r. Nadal potrzebny jest także dialog międzyreligijny, a w konsekwencji umiejętne zmierzenie się z antysemityzmem Lutra oraz kontynuacja dialogu z judaizmem i islamem.

Ten jubileusz jest inny również dlatego, że aktualnie większość kościołów ewangelickich na świecie (76,4%) ordynuje kobiety na księży. Ks. dr Käßmann podkreśliła, że praktyka ta nie jest podążaniem z duchem czasu, lecz odwołaniem się do znaczenia Chrztu św., w którym Bóg obdarza wszystkich swoją łaską. Jest nawiązaniem do wynikającego z Chrztu powszechnego kapłaństwa.

Zdaniem ambasadorki ds. jubileuszu, obchody 500-lecia Reformacji mogą mieć także wymiar polityczny jakim jest podkreślenie wyraźnego rozdziału Kościoła od państwa: zarówno teokracja, jak i ekstremizm religijny nie promują wolności. Ks. dr Käßmann postawiła również pytanie na ile istotne jest pytanie Lutra o łaskawego Boga dla współczesnego człowieka, żyjącego w konsumpcyjnym społeczeństwie. Roszczeniowa postawa wobec Boga, uniemożliwia dostrzeżenie znaczenia troski w życiu człowieka. Bóg jest tym, który się troszczy i jest to wyzwalające doświadczenie, szczególnie dla tych, którzy nie widzą sensu w swoim życiu. Przez Chrzest człowiek staje się Bożym dzieckiem, jest objęty błogosławieństwem, którego nie może już zostać pozbawiony. Odpowiedzią na Bożą łaskę jest wiara. Uwolniony przez Boga człowiek realizuje wiarę w konkretnych czynach, w służbie dla innych, w Diakonii. W ten sposób nadal ma miejsce Reformacja.

W trakcie Synodu Kościoła ks. dr Käßmann wygłosiła kazanie podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele Opatrzności Bożej, w którym poruszyła kwestię obrazów w chrześcijaństwie i we współczesnej kulturze. Zwróciła uwagę, że reformacja położyła nacisk na Słowo: „Solo Verbo – jedynie przez Słowo! Jedynie ze Słowa Bożego, z Biblii, zgodnie z zasadą Sola Scriptura, możemy poznać, kim jest Bóg”.

Mimo krytyki jaka się pojawiła, Luter nie potępił obrazów, lecz jego wniosek brzmiał: „Umiejmy racjonalnie obchodzić się obrazami. Nie są one samym Bogiem. Nie możemy im oddawać należnej Bogu czci. (…) Obrazy mogą także inspirować: rozwijać fantazję, wiarę, motywować do rozważania o Bogu i świecie”. Ks. dr Käßmann przypomniała, że wg Lutra w centrum wiary stoi Chrystus, dlatego obrazy należy usunąć wtedy, gdy kłócą się z tą prawdą. Luter powiada: „To do czego przywiązane jest  twoje serce, to jest twoim bogiem”. Współczesny człowiek staje przed dylematem co jest jego bogiem i odpowiedź nie jest oczywista. Żyje też w świecie obrazów, które kształtują jego sposób myślenia i niejednokrotnie wywołują sprzeczne emocje. „Także dzisiaj jest wyzwaniem– stwierdziła ks. dr Käßmann – by nie dać się ponieść ich mocy i sugestywności. Trzeźwy osąd, jakiemu poddał kwestię obrazów ks. Marcin Luter może być także dla nas pomocą w wypracowaniu właściwej oceny”.

***

Ks. dr Margot Käßmann jest ambasadorką ds. Jubileuszu 500 lat Reformacji z ramienia Rady Ewangelickiego Kościoła w Niemczech od kwietnia 2012 r. W latach 1999-2010 była zwierzchniczką Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Hanoweru, a także przewodniczącą Rady Ewangelickiego Kościoła w Niemczech w latach 2009-2010.

za www.luteranie.pl

Więcej zdjęć: Zwiastun Ewangelicki

Related Images: