Już po raz trzynasty odbyło się Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe w Diecezji Wrocławskiej.
Tym razem miejscem spotkania był Zamek Książ, gdzie 12. grudnia 2015 roku rozpoczęło się ono modlitwą prowadzoną przez ks. bpa Ryszarda Bogusza oraz ks. Waldemara Szczugieła – proboszcza wałbrzyskiej Parafii Ewangelickiej.
Część liturgiczną prowadził ks. Waldemar Szczugieł, który powitał przybyłych z południowej części Diecezji Wrocławskiej z Parafii Ewangelickich położonych na Śląsku i Górnych Łużycach.
W refleksji adwentowej bp Bogusz podkreślał istotę oczekiwania na Jezusa, które ma być oczekiwaniem cierpliwym. Biskup zachęcał, aby życie każdego człowieka było cierpliwym oczekiwaniem na ponowne przyjście Zbawiciela.
Modlitwa odbyła się w kaplicy zamkowej. Z uwagi na ilość przybyłych zabrakło miejsc siedzących w kaplicy. Śpiew ewangelickich pieśni adwentowych wypełnił wnętrze zabytkowej kaplicy.
Z kaplicy zamkowej wszyscy przeszli przez zamek do sali balowej, gdzie miała miejsce pozostała część spotkania. Na samym środku sali balowej ustawiono wieniec adwentowy, który przygotowała Parafia Ewangelicka z Lubania.
Tegoroczni organizatorzy tj. Parafia Ewangelicka w Wałbrzychu zadbała o ciepły posiłek dla uczestników, a zgodnie z tradycją tych spotkań każdy uczestnik przywiózł z sobą ciasto do kawy i herbaty.
Do zgromadzonych w sali balowej zwrócił się ks. bp Waldemar Pytel podkreślając naszą silną potrzebę do bycia razem w czasie adwentu, szczególnie teraz w czasie, kiedy wokół nas jest tak wiele przykładów ciemności.
Spotkanie było również dobrą okazją do rozmów ewangelików na co dzień żyjących w rozproszeniu. Śpiewano kolędy, składano sobie życzenia świąteczno-noworoczne oraz planowano spotkania w roku 2016 w poszczególnych parafiach.
Tekst: ks. Cezary Królewicz
Zdjęcia: Sebastian Krawczyk
W roku 2014 w Lubaniu odbyło się XII Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>
W roku 2013 w Legnicy odbyło się XI Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>
W roku 2012 w Lubaniu odbyło się X Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>
W roku 2010 w Legnicy odbyło się VIII Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>
W roku 2009 w Świdnicy odbyło się VII Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>
Więcej zdjęć:
Ks. Waldemar Szczugieł wita przybyłych do Kaplic Zamkowej na Zamku Książ
Modlitwa w Kaplicy Zamkowej na Zamku Książ 12.12.2015 (od lewej: ks. Cezary Królewicz, ks. bp Waldemar Pytel, ks. bp Ryszard Bogusz, ks. radca Edwin Pech).
Kaplica Zamkowa na Zamku Książ. Modlitwa ewangelicka na rozpoczęcie Międzyparafialnego Spotkania Adwentowego 2015.
Ks. bp Ryszard Bogusz w Kaplicy Zamkowej na Zamku Książ przedstawia refleksję adwentową w oparciu o Słowo Boże.
Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015
Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015. Z prawej ks. Jerzy Gansel z Legnicy.
Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.
Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.
Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.
Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.
Modlitwa przed posiłkiem w czasie spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015. Modlitwę prowadzi ks. Jerzy Gansel z Legnicy i ks. Waldemar Szczugieł z Wałbrzycha.
Widok na Salę Balową na Zamku Książ. Modlitwa przed posiłkiem w czasie spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej.
Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.
Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.
Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.
Uczestnicy spotkania adwentowego Parafii Ewangelickich Diecezji Wrocławskiej na Zamku Książ 2015.
W roku 2014 w Lubaniu odbyło się XII Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>
W roku 2013 w Legnicy odbyło się XI Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>
W roku 2012 w Lubaniu odbyło się X Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>
W roku 2010 w Legnicy odbyło się VIII Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>
W roku 2009 w Świdnicy odbyło się VII Międzyparafialne Spotkanie Adwentowe. Zobacz więcej >>>

Na terenie placówki odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Tolerancji (Stele der Toleranz). Poświęcenia dokonali Jego Ekscelencja ks. bp Jerzy Samiec – Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Jego Ekscelencja ks. bp Waldemar Pytel – Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Jego Ekscelencja ks. bp Ryszard Bogusz – Biskup Senior Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Prezes Diakonii KEA w RP.
W uroczystości uczestniczyli między innymi Pan dr Frieder Schwitzgebel – członek zarządu Stowarzyszenia Netzwerk – Stelen der Toleranz, Pan Helmut Nehrbass – radny Wiesbaden, reprezentant burmistrza Wiesbaden, Pan Jan Wais – Dyrektor Biura Współpracy z
Zagranicą w Departamencie Prezydenta Miasta Wrocław, Pani Ewa Szczęch – Dyrektor Wydziału Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, Pan Bartłomiej Skrzyński – Rzecznik Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych, Pani Anna Józefiak Materna – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, Pan Rafał Borkowski – Dyrektor Zarządzający i członek zarządu Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Uroczystość odbyła się przy licznym udziale przedszkolaków, uczniów oraz mieszkańców Domów Pomocy Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu.
Spotkanie odbyło się w Domu Parafialnym Parafii Ewangelickiej w Reichenbach oraz w Centrum Diakonii. Rozpoczęto Słowem Bożym i modlitwą. W czasie obrad poruszano kwestie Łużyckiego Dnia Kościoła, który odbył się w lipcu 2015 roku w Cottbus. Jego uczestnicy przedstawili sprawozdania z przebiegu poszczególnych elementów programu Dni Kościoła.
Punktualnie o godz. 12:00 w modlitwie i w chwili zadumy wspominano ofiary zamachów terrorystycznych w Paryżu. Kolejnym zagadnieniem były przygotowania do przyszłorocznego spotkania w Budapeszcie. Przedstawiły je obie strony. Podobnie zajmowano się przygotowaniami do obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji w obu krajach i Kościołach ewangelickich obu krajów.
W konkursie zorganizowanym przez NGT aż ponad sześć tysięcy osób głosowało na Kościół Pokoju w Świdnicy, także z zagranicy, m.in. ze Szwecji i Stanów Zjednoczonych.
Jeden ze świdniczan utworzył nawet fanpage, na którym przez kilka tygodni codziennie zachęcał do głosowania. Zaskoczyło nas tak wielkie wsparcie i życzliwość. To dla nas także znakomita promocja – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.
Odbierając dyplom przyznany przez pismo podróżników, przypomniała, że historia kościoła również zaczęła się od podróży – od wyprawy Christiana Czepki po europejskich dworach, który w XVII wieku zbierał środki na budowę świątyni. – Tak jak dla Czepki, dla nas kościół też jest wyzwaniem: jak uratować to, co w zamierzeniu miało być nietrwałe, a nadal zadziwia konstrukcją i rozmachem – powiedziała Bożena Pytel wręczając Martynie Wojciechowskiej album „Christian Czepko. Podróż szwedzka”.