Archiwum miesiąca: czerwiec 2016

Otwarcie Centrum Ewangelickiego we Wrocławiu

We Wrocławiu zostało uroczyście otwarte i poświęcone Słowem Bożym nowe parafialne Centrum Ewangelickie, mieszczące się w zespole zabytkowych kamienic tuż obok kościoła Opatrzności Bożej. W otwarciu wziął udział m.in. zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.kam

Uroczystość miała miejsce 19 czerwca 2016 roku.  Rozpoczęli gospodarze parafii, bp Ryszard Bogusz i ks. Marcin Orawski, którzy przywitali wszystkich, przybliżyli historię obiektu, a także przedstawili działalność, która jest w nim prowadzona: miejsca noclegowe, sala konferencyjna, kuchnia i jadalnia, księgarnia i punkt informacji turystycznej, a także dom dziennego pobytu seniora.

O ciekawych znaleziskach archeologicznych: późnogotyckim piaskowcowym portalu, renesansowej kolumnie z zachowaną oryginalną polichromią, XVII-wiecznym fresku przedstawiającym jelenia i renesansowej studni w podwórzu opowiadał prof. Rafał Eysymontt.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz życzył powodzenia w przedsięwzięciach podejmowanych w Centrum Ewangelickim, a rzymskokatolicki biskup Andrzej Siemieniewski – żeby te przedsięwzięcia były czynami miłości wynikającymi z wiary.

Poświęcenia obiektu Słowem Bożym i modlitwą dokonali: zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec wraz z bp. Waldemarem Pytlem – biskupem wrocławskim oraz z ks. Robertem Sitarkiem – dyrektorem Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji.

Ewangelickie Centrum Parafialne we Wrocławiu mieści się w zespole kamienic w centrum Wrocławia. Obecnie już funkcjonuje Kamienica Pod Aniołami, która mieści zaplecze konferencyjno – hotelowe na 58 miejsc oraz Dom Pokoleń przeznaczony na działalność diakonijną i dzienny Dom Seniora. Obecnie trwają prace remontowe w drugiej części kompleksu, który zostanie przeznaczony na pomieszczenia klubowe dla seniorów.

Po zakończeniu wszystkich prac adaptacyjnych Centrum Ewangelickie we Wrocławiu stanie się największym luterańskim ośrodkiem parafialnym w Polsce.

szczegóły: kamienicapodaniołami.pl

za: bik.luteranie.pl
foto: Mikołaj Sowa

Related Images:

Dialog Polska – Niemcy

– Dwa symbole pokazują, jak bardzo są powiązane stosunki polsko-niemieckie: przed budynkiem naszego parlamentu został wkopany kawałek stoczni gdańskiej, a w Krzyżowej stoi kawałek muru berlińskiego – mówił prof. dr Norbert Lammert, przewodniczący Bundestagu, otwierając 31 maja w parlamencie w Berlinie wystawę „Polacy i Niemcy – Historie Dialogu”. Przypomina ona trudne dekady odbudowywania wzajemnego zaufania po drugiej wojnie, od Memorandum Wschodniego Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego  i pamiętnego listu polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965 r. po Traktat o dobrym sąsiedztwie z 1991 r. Jednym z ważniejszych wydarzeń na drodze do obopólnego porozumienia była Msza Pojednania w Krzyżowej w 1989 r.

– Premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl w drodze do Krzyżowej modlili się wówczas w świdnickim Kościele Pokoju, a w 2014 r. kanclerz Angela Merkel i premier Ewa Kopacz wzięły tu udział w ekumenicznej modlitwie o pokój, w 25. rocznicę Mszy Pojednania – przypomina ks. bp Waldemar Pytel, jeden z uczestników wernisażu i członek Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, która przygotowała ekspozycję wspólnie z Muzeum Historii Polski.

Biskup Pytel zaprosił do Kościoła Pokoju prof. Lammerta i Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu RP. – Pojednanie stało się możliwe dzięki zaangażowaniu pojedynczych osób i kościołów – przyznał marszałek. Wystawę można oglądać w sali Paul-Löbe przy Konrad-Adenaeur-Str.1 do 17 czerwca.

Related Images:

Zjazd Bratniej Pomocy w Sycowie

153. Zjazd Bratniej Pomocy im. króla Gustawa Adolfa odbył się w Sycowie na Dolnym Śląsku. Delegaci parafii m.in. z Lublina, z Piotrkowa Tryb. oraz z całego Śląska zatwierdzili podział ponad 250 tys. zebranych ofiar. W spotkaniu uczestniczył bp Jerzy Samiec.kossyc

Walne zebranie rozpoczęło się w domu parafialnym i zgromadziło ponad 70 osób. Zebranych przywitał prezes Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa ks. Daniel Ferek. kaz bp sycW imieniu Konsystorza słowa pozdrowienia do zebranych skierował zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, w imieniu gospodarzy: biskup wrocławski Waldemar Pytel, a w imieniu władz miejskich przewodniczący Rady Miasta Bolesław Moniuszko.nab syc

Dotację otrzymały parafie w Bładnicach, Cisownicy, Międzyrzeczu i diakonat Eben-Ezer (cieszyńska); Mikołowie, Częstochowie, Lasowicach, Pokoju, Gołkowicach i Świętochłowicach (katowicka), Szczytnie, Ostródzie i Giżycku (mazurska), Słupsku i Rypinie (pomorsko-wlkp), Pabianicach, Łowiczu i Lublinie (warszawska) oraz Legnicy (wrocławska).

W 2016 roku do zarządu BPGA wpłynęły wnioski o przyznanie subwencji na kwotę blisko 840 tysięcy zł. Zebrane środki pokryły 30% zgłoszonego zapotrzebowania z parafii.prezes

Święto BPGA zakończyło nabożeństwo w kościele zamkowym ap. Jana i Piotra w Sycowie. Liturgię wstępną prowadzili proboszcz parafii w Sycowie ks. Rafał Miller oraz ks. Daniel Ferek, a kazanie wygłosił bp Waldemar Pytel. Błogosławieństwa końcowego udzielił bp Marian Niemiec.

Kolejny, 154. Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa ma odbyć się w przyszłym roku w Wiśle.

Celem organizacji zbiórki ofiar pieniężnych na Bratnią Pomoc, wpłacanych przez wiernych całego Kościoła ewangelickiego, jest finansowe wsparcie mniej zasobnych parafii w diasporze w remontach swoich kościołów i centrów parafialnych.bp Samiec syc

Geneza tego święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632 r.

W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski duchowny, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby wspomóc tymi pieniędzmi ewangelicką diasporę.posilek syc

W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.

za www.bik.luteranie.pl

Related Images: