Archiwum dnia: 10 grudnia 2009

10 lat Diakonii Wrocławskiej

Diakonia Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uczciła 10 lat swojej działalności. W piątek 10 października, na terenie Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra, odbyły się główne uroczystości diecezjalne.

Obchody jubileuszowe zostały zainaugurowane nabożeństwem ekumenicznym prowadzonym przez bp. Ryszarda Bogusza – zwierzchnika diecezji wrocławskiej, a jednocześnie prezesa Diakoni Polskiej oraz ks. radcę Waldemara Pytla. – Pamiętam jak przed dziesięciu laty w tej auli stałem razem z posłem Sławomirem Piechotą i przekonywałem uczniów, nauczycieli i rodziców, by nam zaufali i wspierali tworzenie Centrum. Nie było łatwo, było wręcz groźnie – tak podczas kazania bp. Bogusz wspominał trudne początki przejmowania od państwa byłego Zakładu Rehabilitacji Zawodowej Inwalidów i przekształcania go w ewangelickie Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (CeKiRON). – Dziś radość napełnia nasze serca, gdy są wokół nas ludzie, którzy zawsze byli naszymi przyjaciółmi. To dzięki wam możliwe było rozwijanie dzieła diakonii służącego ludziom potrzebującym, wykluczonym, często będącym na marginesie społecznym – dodał biskup.

W nabożeństwie uczestniczył były metropolita wrocławski kardynał Henryk Gulbinowicz, który przekazał diakonii nieco osobliwy prezent. – Byłem tutaj przed dziesięciu laty i widziałem narodziny waszej diakoni. Nie wiedziałam jak uczcić dzisiejsze święto, więc przywiozłem ze sobą dobrą kobietę – powiedział kardynał wręczając bp. Boguszowi figurę św. Jadwigi Śląskiej. – Niech ona nadal błogosławi wasze dzieło. – zakończył. Kościół rzymskokatolicki był reprezentowany także przez obecnego metropolitę abp. Mariana Gołębiewskiego.

Po zakończeniu nabożeństwa goście wysłuchali dwóch referatów, które wygłosili bp Jan Szarek, były zwierzchnik Diakoni Polskiej oraz ks. Jürgen Gohde – emerytowany prezydent Dzieła Diakonii Niemiec.– Diecezja wrocławska była pierwszą w naszym kościele, która powołała swoją diakonię. Miało to miejsce już miesiąc po przyjęciu statutu i nadaniu osobowości prawnej Diakonii Polskiej w 1999 roku – mówił bp Szarek i podkreślił: – Działania diakonijne będą miały moc, gdy będą miały charakter ekumeniczny i otwarty, gdyż zadaniem diakonii jest stawanie się Chrystusem dla każdego człowieka.

Z kolei ks. Gohde skoncentrował się na wyzwaniach, jakie stoją przed organizacjami charytatywnymi w Europie. Zwrócił uwagę przede wszystkim na problem starzenia się europejskiego społeczeństwa. – Jak poradzimy sobie z tym zadaniem? – pytał i od razu dodał: – Moc starzejącego się społeczeństwa, to największy potencjał, jaki mamy. Dlatego jestem przekonany, że w każdym kryzysie możemy znaleźć energię do działania. Biblia nazywa ją mocą wiary, która nawet z nicości tworzy coś i dostrzega rzeczy, których jeszcze nie ma, ale mogą być.

W oficjalnej części uroczystości uczestniczyli także m.in. bp Tadeusz Szurman – zwierzchnik diecezji katowickiej, ks. Jerzy Samiec – prezes synodu, bp Hans Wilhelm Pietz – zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Śląskich Górnych Łużyc, dyrektor generalny Diakonii Polskiej Wanda Falk, a z władz samorządowych wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl. Przybyli także reprezentacji Diakonii Diecezji Cieszyńskiej na czele z ks. Markiem Londzinem oraz siostrami przełożonymi dzięgielowskiego Diakonatu Eben-Ezer: byłą –  Lidią Gotschalk oraz obecną – Ewą Cieślar.

Swoją obecność zaznaczyła także działająca na terenie diecezji wrocławskiej Diakonia Wang z Karpacza reprezentowana przez ks. Edwina Pecha i współpracowników. Jednak większość przemówień i pozdrowień koncertowała się na działalności wrocławskiego ośrodka.

Po zakończeniu oficjalnej części goście zostali zaproszeni do udziału w Festynie Szkół Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji, który odbywał się na terenie należącego do Centrum parku. Miały tam miejsce występy przedszkolaków i uczniów, działały liczne kiermasze. Goście mieli możliwość obejrzenia wyrobów ceramicznych uczniów Polsko–Niemieckiej Szkoły Podstawowej, a chętni mogli wziąć udział w pokazach sportowych oraz w turnieju szachowym. Do dyspozycji były również punkty informacyjne, dotyczące oferty edukacyjnej szkół ECDiE oraz zasad rekrutacji.

mo.

Related Images:

Zjazd Chórów w Lubaniu

Po raz pierwszy w historii najmłodszej parafii ewangelickiej w Polsce na zaproszenie jej proboszcza, ks. Cezarego Królewicza, Diecezjalny Zjazd Chórów Diecezji Wrocławskiej odbył się w Lubaniu. W niedzielę Cantate 10 maja 2009 r. w kościele parafialnym Marii Panny w czasie nabożeństwa wystąpiło pięć chórów. Dwa z Wrocławia – Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej i Capella Ecumenica, dwa z Karpacza – Zespół WANG oraz Chór Ekumeniczny, a także jeden ze Schleife w Niemczech – Chór Kantorki. Chór Kantorki z miejscowości Schleife – po łużycku Slepo – śpiewał w języku łużyckim ze swoich kancjonałów w tradycyjnych strojach łużyckich. Ich obecność związana była z chęcią podkreślenia wciąż żywej tradycji łużyckiej, dziś pielęgnowanej głównie w niemieckiej części Górnych Łużyc. Chór Kantorki tworzą osoby należące do parafii partnerskiej lubańskiej parafii ewangelickiej, którą jest parafia Schleife Kościoła Krajowego Berlina Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc. Na początku nabożeństwa wspólna pieśń – kanon wykonana przez wszystkie chóry wprowadziła świąteczny nastrój. Liturgię wstępną wzbogaciła gra na skrzypcach. Za kontuarem organów zasiadła, jak w każdą niedzielę i święta, Magdalena Królewicz. W czasie nabożeństwa kazanie wygłosił ks. radca Waldemar Pytel ze Świdnicy. Podkreślił on ogromne znaczenie muzyki w życiu Kościoła. Zarówno chóralna, organowa jak i jakakolwiek inna muzyka w kościele niesie z sobą element zwiastowania Słowa Bożego. Jej moc znana była ludziom od najdawniejszych czasów. Wiele tego przykładów daje nam Biblia, która w słowach Psalmu 98 zachęca: Śpiewajcie Panu pieśń nową. Kaznodzieja wyraził swoją radość i zarazem wdzięczność wobec chórów przybyłych do Lubania za ich pracę przez cały rok, za wiele godzin poświęconych na próby i przygotowanie swojego repertuaru. Przed końcem słowa wdzięczności skierował również ks. C. Królewicz, również wobec głównego organizatora zjazdu chórów Dawida Ślusarczyka. Nabożeństwo zakończył ponownie wspólny śpiew chórów pieśni: Udziel pokoju w Łaski czas. Po nabożeństwie chórzyści spotkali się w domu parafialnym, a niektórzy zwiedzili Lubań. Z dużą życzliwością do zjazdu chórów odniosły się lokalne media.

Related Images: