10 lat Diakonii Wrocławskiej

Podziel się

Diakonia Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uczciła 10 lat swojej działalności. W piątek 10 października, na terenie Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra, odbyły się główne uroczystości diecezjalne.

Obchody jubileuszowe zostały zainaugurowane nabożeństwem ekumenicznym prowadzonym przez bp. Ryszarda Bogusza – zwierzchnika diecezji wrocławskiej, a jednocześnie prezesa Diakoni Polskiej oraz ks. radcę Waldemara Pytla. – Pamiętam jak przed dziesięciu laty w tej auli stałem razem z posłem Sławomirem Piechotą i przekonywałem uczniów, nauczycieli i rodziców, by nam zaufali i wspierali tworzenie Centrum. Nie było łatwo, było wręcz groźnie – tak podczas kazania bp. Bogusz wspominał trudne początki przejmowania od państwa byłego Zakładu Rehabilitacji Zawodowej Inwalidów i przekształcania go w ewangelickie Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (CeKiRON). – Dziś radość napełnia nasze serca, gdy są wokół nas ludzie, którzy zawsze byli naszymi przyjaciółmi. To dzięki wam możliwe było rozwijanie dzieła diakonii służącego ludziom potrzebującym, wykluczonym, często będącym na marginesie społecznym – dodał biskup.

W nabożeństwie uczestniczył były metropolita wrocławski kardynał Henryk Gulbinowicz, który przekazał diakonii nieco osobliwy prezent. – Byłem tutaj przed dziesięciu laty i widziałem narodziny waszej diakoni. Nie wiedziałam jak uczcić dzisiejsze święto, więc przywiozłem ze sobą dobrą kobietę – powiedział kardynał wręczając bp. Boguszowi figurę św. Jadwigi Śląskiej. – Niech ona nadal błogosławi wasze dzieło. – zakończył. Kościół rzymskokatolicki był reprezentowany także przez obecnego metropolitę abp. Mariana Gołębiewskiego.

Po zakończeniu nabożeństwa goście wysłuchali dwóch referatów, które wygłosili bp Jan Szarek, były zwierzchnik Diakoni Polskiej oraz ks. Jürgen Gohde – emerytowany prezydent Dzieła Diakonii Niemiec.– Diecezja wrocławska była pierwszą w naszym kościele, która powołała swoją diakonię. Miało to miejsce już miesiąc po przyjęciu statutu i nadaniu osobowości prawnej Diakonii Polskiej w 1999 roku – mówił bp Szarek i podkreślił: – Działania diakonijne będą miały moc, gdy będą miały charakter ekumeniczny i otwarty, gdyż zadaniem diakonii jest stawanie się Chrystusem dla każdego człowieka.

Z kolei ks. Gohde skoncentrował się na wyzwaniach, jakie stoją przed organizacjami charytatywnymi w Europie. Zwrócił uwagę przede wszystkim na problem starzenia się europejskiego społeczeństwa. – Jak poradzimy sobie z tym zadaniem? – pytał i od razu dodał: – Moc starzejącego się społeczeństwa, to największy potencjał, jaki mamy. Dlatego jestem przekonany, że w każdym kryzysie możemy znaleźć energię do działania. Biblia nazywa ją mocą wiary, która nawet z nicości tworzy coś i dostrzega rzeczy, których jeszcze nie ma, ale mogą być.

W oficjalnej części uroczystości uczestniczyli także m.in. bp Tadeusz Szurman – zwierzchnik diecezji katowickiej, ks. Jerzy Samiec – prezes synodu, bp Hans Wilhelm Pietz – zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Śląskich Górnych Łużyc, dyrektor generalny Diakonii Polskiej Wanda Falk, a z władz samorządowych wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl. Przybyli także reprezentacji Diakonii Diecezji Cieszyńskiej na czele z ks. Markiem Londzinem oraz siostrami przełożonymi dzięgielowskiego Diakonatu Eben-Ezer: byłą –  Lidią Gotschalk oraz obecną – Ewą Cieślar.

Swoją obecność zaznaczyła także działająca na terenie diecezji wrocławskiej Diakonia Wang z Karpacza reprezentowana przez ks. Edwina Pecha i współpracowników. Jednak większość przemówień i pozdrowień koncertowała się na działalności wrocławskiego ośrodka.

Po zakończeniu oficjalnej części goście zostali zaproszeni do udziału w Festynie Szkół Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji, który odbywał się na terenie należącego do Centrum parku. Miały tam miejsce występy przedszkolaków i uczniów, działały liczne kiermasze. Goście mieli możliwość obejrzenia wyrobów ceramicznych uczniów Polsko–Niemieckiej Szkoły Podstawowej, a chętni mogli wziąć udział w pokazach sportowych oraz w turnieju szachowym. Do dyspozycji były również punkty informacyjne, dotyczące oferty edukacyjnej szkół ECDiE oraz zasad rekrutacji.

mo.

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz