Pożegnanie Księdza Biskupa Tadeusza Szurmana

Podziel się

W Katowicach pożegnano śp. ks. bpa Tadeusza Szurmana, zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i proboszcza parafii w Katowicach.

pogrzebszurman– Biskup Szurman zawsze był autentyczny w tym co robił. Dlatego porywał za sobą ludzi – powiedział bp Jerzy Samiec podczas pogrzebu śp. bpa Tadeusza Szurmana – zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

 Uroczystość odbyła się 3 lutego w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.

Zmarłego biskupa żegnało kilka tysięcy osób, w tym około 150 duchownych różnych wyznań i religii. W pogrzebie uczestniczyli też przedstawiciele władz lokalnych.

 Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła, podkreślił także niezwykłe zaangażowanie ekumeniczne swojego zastępcy. – Jego ekumenizm nie polegał na tworzeniu ważnych dokumentów, ale na akceptacji drugiego człowieka niezależnie od tego, do jakiego Kościoła należał. Choć zawsze był świadomy własnej tożsamości wyznaniowej i wielokrotnie podkreślał, że to jedyna droga do właściwych relacji z innymi.

 Biskup przypomniał również zaangażowanie bpa Szurmana na wielu innych płaszczyznach, takich jak: diakonia, działalność medialna, troska o sprawy diecezji, twórczość poetycka i teologiczna, praca z młodzieżą i służba socjalna.

– Muszę podkreślić to, że cierń wbity w jego ciało, sprawiał, że cały czas zachowywał pokorę mając świadomość zdrowotnych ograniczeń. Wielokrotnie odmawiał przyjmowania różnych godności – dopóki, dopóty nie nadszedł właściwy czas – powiedział bp Jerzy Samiec.

Podczas nabożeństwa zabrał głos także Andrzej Jonszta, kurator Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach. – Gdy choroba, ból i cierpienie oraz śmierć wchodziły do naszych domów, Ty byłeś z nami ze słowem pociechy (…) Drogi Tadeuszu, nasz przyjacielu, teraz to my jesteśmy z Tobą – powiedział kurator.

Oficjalne przemówienie pożegnalne wygłosił też abp Damian Zimoń, emerytowany zwierzchnik Archidiecezji Katowickiej Kościoła rzymskokatolickiego. Pozdrowił zebranych w imieniu przebywającego aktualnie w Rzymie abpa Wiktora Skworca i zapewnił o jego modlitwie. Przywołał także wydarzenia ekumeniczne z ostatnich dziesięcioleci wspominając liczne spotkania i rozmowy ze Zmarłym.

Przemówienia i wspomnienia wygłosili inni zaproszeni goście. W imieniu Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej oraz wszystkich denominacji protestanckich Katowic, przemówił zwierzchnik polskich Metodystów bp Andrzej Malicki.

 – To był wielki chrześcijanin i dobry człowiek. W każdej rozmowie mówił o potrzebie modlitwy i sam był rozmodlony – powiedział z kolei prof. Jerzy Buzek, były premier Polski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. – Był niezwykłym organizatorem i inicjatorem akcji, które zbliżały ludzi.

Prezydent Katowic Piotr Uszok wspomniał, że mimo przeprowadzenia ze zmarłym wielu rozmów nigdy nie dostrzegł w nich nawet cienia patosu. Jednocześnie przypomniał ewangeliczną konkluzję: chrześcijanin żyje w wielu namiotach tego świata, ale ma też dom zbudowany na skale. Dom Ojca, do którego wracamy. Prezydent podkreślił, że Katowice straciły jednego z najznamienitszych obywateli – naszego przyjaciela.

 Po nabożeństwie żałobnym w kościele, prowadzonym przez biskupów diecezjalnych, kondukt udał się na cmentarz ewangelicki przy ulicy Francuskiej. Nad grobem Psalm 23 odśpiewał Yehoshua Ellis, Naczelny Rabin Górnego Śląska. Przemówienie na cmentarzu wygłosił natomiast Biskup Diecezji Wrocławskiej Ryszard Bogusz.

 – Biskup Tadeusz był daleki od dążenia do laudacji i zaszczytów. Nie wiem nawet czy nie byłby zażenowany i czy nie powiedziałby do mnie: „Ależ daj spokój”. Był pełen pokory i wiary – powiedział bp Ryszard Bogusz.

 Bp Tadeusz Szurman zmarł w wieku 59. lat w Szpitalu Wojewódzkim w Sosnowcu. Pozostawił żonę, córkę z zięciem, matkę i siostrę.

 ks. Wojciech Pracki

———————————————————————————————————————————————————-

bpSzurmanBiskup Tadeusz Szurman urodził się 9 lipca 1954 roku w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim. Został ordynowany na duchownego 19 listopada 1978 roku w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim, po czym podjął pracę jako wikariusz w Świętochłowicach, gdzie następnie w 1984 roku został proboszczem. Równocześnie w latach 1989-1990 był administratorem parafii w Zabrzu. Od 1993 roku był proboszczem ewangelickiej parafii w Katowicach.

W latach 1982–1986 był duszpasterzem młodzieżowym diecezji katowickiej, zaś w latach 1984–1990 Ogólnopolskim Duszpasterzem Młodzieży i przewodniczącym Komisji Młodzieżowej Polskiej Rady Ekumenicznej. W latach 1991–2001 był radcą diecezjalnym Decezji Katowickiej Kościoła, w latach 1998–2002 był prezesem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Wybrany w październiku 2001 roku przez Synod Diecezjalny Biskupem Diecezji Katowickiej, w urząd został wprowadzony w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach 6 stycznia 2002 roku.

Od 2010 roku był zastępcą zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp. Jerzego Samca.

Jest  autorem wielu artykułów z dziedziny teologii, spraw społecznych, historii, współpracował z kwartalnikiem „Myśl Protestancka”, był w radzie redakcyjnej kwartalnika „Ewangelik”, zainicjował program radiowy „Głos życia” w Radiu Katowice, wydał dwa tomiki poezji (Malowane niezdarnie, Katowice 2004; Świeże powietrze, Katowice 2005). Był  inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych i społecznych, za które wielokrotnie był nagradzany: m.in. był laureatem Nagrody im. Karola Miarki oraz katolickiej nagrody im. ks. Szramka.

W roku 2012 został honorowym obywatelem Miasta Katowice.

Biskup Tadeusz Szurman był przewodnikiem duchowym i mentorem dla wielu pokoleń duchownych Kościoła.

Pozostawił żonę i córkę z mężem oraz matkę i siostrę.

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz