Z życia Parafii w Jaworze

Podziel się

Mija właśnie dwadzieścia lat od momentu reaktywowania Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy Kościele Pokoju w Jaworze. Ryzykowna na tamten czas (i tak po prawdzie naciągająca troszkę Prawo Wewnętrzne Kościoła decyzja – aby filiał mógł stać się parafią, według ówczesnych przepisów musiał liczyć minimum 50 osób) okazała się decyzją, nie tylko słuszną, ale i dla całego Kościoła błogosławioną. Zamiast dwudziestu lat wspomnień, spójrzmy na jeden miesiąc z życia Parafii, której przed dwudziestu laty nie było.
   
Jak co roku w Świerzawie … Po raz piąty już w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego obchodziliśmy święto filiału Nowy Kościół, rozpoczynając nabożeństwem w zabytkowym kościele Jana i Katarzyny w Świerzawie, który – choć dziś służy już tylko jako muzeum – tradycyjnie już w ten jeden dzień w roku został nam udostępniony przez Urząd Gminy. W tym roku gościnne kazanie wygłosił ks. Marcin Orawski z Wrocławia.
Ze względu na datę (2.VI) tegoroczne nabożeństwo połączyliśmy z Dniem Dziecka i festynem parafialnym. Piętnaścioro dzieci, rodzice i reszta parafian świętowało w centrum agroturystycznym w Dobkowie koło Świerzawy. Było wspólne lepienie z gliny, gry, zabawy, pieczenie kiełbasek, karaoke i przejażdżki zabytkowym motocyklem. Do domów wróciliśmy grubo po godzinie 21.
W sobotę, 11 czerwca miał miejsce w Kościele Pokoju ślub Barbary Jach i Joerga Liedke.
 
Nazajutrz, 12 czerwca, w Dzień Zesłania Ducha Świętego odbyła się konfirmacja Katarzyny Czapli ze Złotoryi.
18 czerwca, w sobotę, wybraliśmy się na wycieczkę parafialną do Lubania. Tamtejsza parafia obchodziła pięciolecie reaktywacji, przy okazji odbywało się kolejne spotkanie partnerskie pomiędzy Diecezją Wrocławską Kościoła Ewangelickiego i Ewangelickiego Kościoła Brandenburgii i Górnych Śląskich Łużyc.
W niedzielę, 19 czerwca, gościliśmy na nabożeństwie siedemdziesięcioosobową grupę z Niemiec. W związku z tym nabożeństwo prowadzone było dwujęzycznie. Zakończyliśmy również rok szkolny, wręczając dzieciom świadectwa nauki religii.
 
25 czerwca. W ramach XVIII Jaworskich Koncertów Pokoju w sobotni wieczór koncertował w Kościele Pokoju organista Mathias Roth, kantor Ewangelickiego Dekanatu Traunstein, jak również naszej partnerskiej Parafii z Bad Reichenhall, który przybył do nas z dziesięcioosobową delegacją z tejże zaprzyjaźnionej Parafii.
26 czerwca. W niedzielnym nabożeństwie uczestniczył chór z parterskiej parafii w Lethmate, a ponieważ po sobotnim koncercie pozostali również goście z Bad Reichenhall, postanowiliśmy na ten dzień przenieść nasze święto parafialne, które tradycyjnie obchodziliśmy w poniedziałek Zielonych Świąt. Kazanie w czasie nabożeństwa wygłosił ks. Hans Georg Bredull z Bad Reichenhall, a my cieszyliśmy się z możliwości spotkania przy Stole Pańskim z siostrami i braćmi z dwóch naszych partnerskich parafii. W święcie parafialnym brało udział ponad 120 osób.
W taki właśnie sposób piszemy dalszy ciąg historii naszej parafii, przerwanej w czasach powojennej zawieruchy. Wszystko to dzięki odwadze władz Diecezji i Kościoła sprzed dwudziestu lat. Kto jeszcze dziś pamięta, jakie toczyły się wówczas rozmowy, kto był za, a kto przeciw. Zaryzykowano.
 
Dziękujemy odważnym i dobremu Bogu za tamtą decyzję i błogosławieństwo przez dwadzieścia lat.
ks. Tomasz Stawiak, Anna Sadowska
Fot. Mikołaj Sadowski
 

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz