Synod Diecezji Wrocławskiej obradował w Międzyzdrojach

Podziel się

Kazanie wygłasza ks. prezes Waldemar Pytel w kościele ewangelickim św. Jana w Trzebiatowie

W dniach 21-23.10.2011 roku w Międzyzdrojach obradował Synod Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce na swojej ostatniej sesji obecnej IV kadencji. Głównym tematem obrad było duszapsterstwo. W piątkowy wieczór Synod rozpoczął obrady nabożeństwem w kościele ewangelickim św. Jana w Trzebiatowie. Zgromadzonych powitał ks. Sławomir Sikora ze Szczecina, który jest duszpasterzem trzebiatowskich ewangelików. Kazanie wygłosił ks. prezes Waldemar Pytel ze Świdnicy, a ks. bp Ryszard Bogusz wprowadził Panią Justynę Gmyz w poczet członków Synodu Diecezji Wrocławskiej. W nabożeństwie udział wziął burmistrz Trzebiatowa Pan Zdzisław Matusewicz oraz dyr. Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek. Po nabożeństwie był czas na rozmowy z miejscowymi ewangelikami i bliższe poznanie sytuacji kościoła ewangelickiego.

Ks. bp Ryszard Bogusz, ks. Waldemar Pytel i ks. Sławomir Sikora z burmistrzem Trzebiatowa 21.10.2011

Nabożeństwo poprzedzone było spotkaniem Księdza biskupa Ryszarda Bogusza, ks. Waldemara Pytla i ks. Sławomira Sikory z burmistrzem Trzebiatowa Zdzisławem Matusewiczem. Było ono poświęcone sytuacji ewangelików w Trzebiatowie, prezentacji miasta i planom na przyszłość związanym z Dekadą Lutra i 500-leciem Reformacji. Wspominano szczególną postać ks. Jana Bugenhagena. W grudniu 1534 roku ks. Bugenhagen przybył do Trzebiatowa i uczestniczył w Sejmiku Trzebiatowskim, podczas którego książęta Gryfici narzucili stanom pomorskim Reformację.

Spotkanie u burmistrza Trzebiatowa

Ks. Bugenhagen został wyznaczony do opracowania nowej zreformowanej liturgii i przeprowadzenia wizytacji parafii. W 1535 wydana została jego Ordynacja Kościelna. Ks. Bugenhagen skupił wokół siebie krąg duchownych i mieszczan i zaczął organizować pierwsze parafie ewangelickie. Stały się one zaczątkiem Reformacji na Pomorzu.

ks. Sebastian Kozieł

Synod kontynuował obrady w sobotę 22.10.2011 roku w Międzyzdrojach w Domu Wypoczynkowym „PERŁA”. Modlitwę poranną przygotował ks. Sebastian Kozieł z Parafii Ewangelickiej w Jeleniej Górze – Cieplicach. Następnie Synod wspominał postać zmarłego Henryka Zelenta członka Synodu z zielonogórskiej Parafii Ewangelickiej.

Po modlitwie Ks. Biskup Bogusz przekazał członkom Synodu informacje z życia Diecezji Wrocławskiej w okresie od ostatniej sesji Synodu Diecezji. Dokonał równiez krótkiego podsumowania mijającej IV kadencji Synodu. Natomiast ks. prezes Waldemar Pytel przedstawił relację z ostatniej sesji Synodu Kościoła, który obradował w dniach 14-16.10.2011 roku w Warszawie.

Iwona Holeksa w Międzyzdrojach

Kolejnym punktem obrad była praca w grupach wokół głównego tematu Synodu. Wykład wprowadzający wygłosiła Pani Iwona Holeksa, absolwentka Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, teolog ewangelicki, która pracuje w Duszpasterstwie Dorosłych Centrum Misji i Ewangelizacji. Ukończyła studia poradnictwa i interwencji kryzysowej, szkolenie przeciwdziałania przemocy oraz kurs duszpasterski, zajmuje się portalem i forum Defragmentacja, prowadzi dyżury duszpasterskie, koordynuje projekt dotyczący wolontariatu w hospicjach, jest także koordynatorem akcji „Prezent pod choinkę”.

Część sali obrad Synodu

Grupy dyskusyjne prowadzili księża: ks. Waldemar Szczugieł z Parafii Wałbrzych, ks. Edwin Pech z Parafii Karpacz oraz ks. Robert Sitarek z Parafii Kłodzko. Sprawozdania z pracy grup przedstawione zostały popołudniowym spacerze po plaży. Wieczorna modlitwa przygotowana przez ks. Sebastiana Kozieła zakończyła sobotnią część obrad.

Wieczorem na zaproszenie Pana Alfreda Smolczyńskiego wszyscy udali się do Wioski Wikingów w miejscowości Wolin na wyspie Wolin, gdzie w miłej historycznej atmosferze drewnianej chaty Wikingów smakowano pieczeń z dzika z wyśmienitą kaszą. Tak zakończono pracowity dzień.

Nabożeństwo w Szczecinie na zakończenie obrad Synodu Diecezji Wrocławskiej

W niedzielę rano wszyscy Synodałowie udali się do Szczecina, gdzie odbyło się nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosił bp Ryszard Bogusz. Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej podczas nabożeństwa bardzo serdecznie podziękował wszystkim Synodałom, którzy podjęli się tego zadania i wzięli na siebie odpowiedzialność za tworzenie obrazu i kształtu naszego Kościoła, będąc jednocześnie głosem swoich Parafii, tworząc IV kadencję Synodu Diecezji Wrocławskiej. 

Biskup podziękował również: miejscowemu proboszczowi – ks. Sławomirowi J. Sikorze, Prezesowi Rady Parafialnej w Szczecinie – Alfredowi Smolczyńskiemu oraz wszystkim parafianom zaangażowanym w organizację Synodu. Jednocześnie wyraził nadzieję na wspólne spotkanie za rok, już wprawdzie w innym składzie, ale znów na Pomorzu Zachodnim, które jest integralną częścią Diecezji Wrocławskiej

ks. Cezary Królewicz i www.luteranie.pl

 

 

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz