Spotkanie partnerskie w Cieplicach

Podziel się

 

Blisko trzysta osób z Polski i Niemiec wzięło udział w spotkaniu partnerskim Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Ewangelickiego Kościoła Śląskich Górnych Łużyc. Coroczne spotkanie ewangelików z obu stron Nysy Łużyckiej odbyło się w sobotę, 12 września 2009 r. w Jeleniej Górze-Cieplicach.Nabożeństwo 12.09.2009 Oficjalne partnerstwo pomiędzy Kościołami trwa już trzynaście lat. Trzy lata temu podczas jubileuszu 10-lecia partnerstwa po raz pierwszy miało miejsce spotkanie, w którym wzięło odział kilkuset wiernych. Odbyło się ono w Karpaczu i zapoczątkowało cykl corocznych imprez mających na celu integrację ewangelików łużyckich i dolnośląskich. W ubiegłym roku spotkanie urządziła niewielka parafia w Nieder-Seifersdorf w Niemczech.

Tegoroczne spotkanie w Jeleniej Górze-Cieplicach rozpoczęło się nabożeństwem spowiednio-komunijnym, któremu przewodniczyli bp Hans Wilhelm Pietz z Kościoła Ewangelickiego Śląskich Górnych Łużyc oraz bp Ryszard Bogusz z Diecezji Wrocławskiej. Śpiewały cztery chóry z Polski: Capella Ecumenica z Wrocławia, Chór Parafii Opatrzności Bożej z Wrocławia, Zespół Wang z Karpacza, Chór Ekumeniczny z Karpacza oraz dwa chóry z Niemiec.
Rynek możliwości po nabożeństwie

Rynek możliwości po nabożeństwie

 
– Serce się raduje, gdy widzi przyjaciół. Ponad dziesięć lat owocnego partnerstwa, dostrzegamy na każdym kroku. Tym razem przybyliśmy tu do Cieplic, parafii niewielkiej, ale gościnnej – mówił podczas kazania bp Bogusz. – Niech to nasze dzisiejsze spotkanie będzie takim listem Chrystusowym wobec otaczającego nas świata. Niech będzie świadectwem naszej wiary, nadziei i miłości, niech będzie impulsem do dalszej dobrej współpracy naszych parafii, kościołów i narodów – dodał.
Biskup Pietz w swym słowie nawiązał do siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. – 1 września brałem udział w tak zwanej Zgorzeleckiej Drodze Mostów, która prowadziła poprzez mosty zniszczone w czasie Drugiej Wojny Światowej a które odbudowane zostały w ostatnich dziesięcioleciach. W czasie marszu wspominaliśmy niewypowiedziany ból czasów wojny, która przed siedemdziesięciu laty została rozpoczęta przez Niemcy, ale wspominaliśmy z wdzięcznością doświadczenia czasu pokoju, czasu przebaczenia i okres zawierania partnerskich relacji z sąsiadami – wspominał biskup, po czym dodał: ­ W minionych latach i dziesięcioleciach podczas licznych spotkań obu naszych Narodów i Kościołów bardzo często powtarzało się słowo POJEDNIANIE. Ten oczywisty dar Jezusa Chrystusa odebraliśmy jako zadanie dla oby naszych Narodów. Dzisiaj słowo to nic nie straciło na swoim znaczeniu ale potrzebne są dalsze kroki, tym następnym być może jest pokora.
Kazania wygłosili biskupi: Ryszard Bogusz i Hans Wilhelm Pietz

Kazania wygłosili biskupi: Ryszard Bogusz i Hans Wilhelm Pietz

Spotkanie partnerskie to jednak nie tylko nabożeństwo, ale także dyskusje biblijne, koncerty chórów, prezentacje działań różnych grup kościelnych podczas tzw. rynku możliwości, spontaniczne rozmowy podczas wspólnych posiłków czy wspólne zwiedzanie okolicy. Do tradycji należy również polsko-niemiecki turniej piłki siatkowej o Puchar Partnerstwa. W tym roku, trzeci raz z rzędu, zdobyła go drużyna reprezentująca diecezję wrocławską.

Pewnym utrudnieniem był padający, niemal bez przerwy deszcz. Choć był nieco dokuczliwy, nie uniemożliwił realizacji programu, a być może miał i dobre strony. Na przykład w postaci wypełnionego po brzegi kościoła podczas popołudniowych występów chórów.

Przyszłoroczne spotkanie odbędzie w Niemczech. Dokładne miejsce będzie znane w listopadzie br.

ks. Marcin Orawski
Zobacz również:

Tekst kazania bp. Wilhelma Pietza (PDF)

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz