Jubileusz 370 lat Kościoła Pokoju w Świdnicy

Podziel się

Wchodząc główną bramą na Plac Pokoju w Świdnicy alejką dojść można do głównego wejścia do Kościoła Pokoju. Mieści się ono w tak zwanej hali ślubów. Ponad wielkimi drewnianymi drzwiami wypisany jest rok – 1652. Ma on przypominać wszystkim potomnym, że 23 września tegoż roku na przedmieściach Świdnicy wymierzono plac 200 na 200 kroków, na którym miał stanąć kościół ewangelicki. Wtedy też powstała świdnicka parafia. Proboszcz parafii biskup Waldemar Pytel wspominał, że według zapisków historycznych po dokonaniu pomiarów kwartału, wymierzeniu miejsca, w którym stanąć miał ołtarz i wysłuchaniu fragmentów Pisma Świętego, wierni padli na kolana i w modlitwie dziękowali Bogu, że wreszcie będą mogli zbudować swoją świątynię.

Nie miała on przetrwać długo. Pozwolenie obejmowało jedynie budowlę drewnianą. Nie mogła górować nad nią żadna wieża czy dzwonnica. Ściany wypełnić można było słomą i gliną. Wszystko na ziemi poza murami miasta, przez którą przeszła niejedna wojna.Pomimo tego Kościół Pokoju stoi do dzisiaj. Zachwyca konstrukcją i bogatym wystrojem. Jest Pomnikiem Historii i jako jeden z trzech obiektów na Dolnym Śląsku trafił na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Doceniono jego pionierską architekturę, piękno barokowego przepychu i aktualne do dzisiaj historyczne przesłanie – pokój, choćby wydawał się kruchy, nadwątlony nietolerancją i rodzący się z trudem, może przetrwać pomimo wszystko. W tym roku kościół obchodzi swój jubileusz.

W dniach 4-11 września 2022 roku parafia luterańska w Świdnicy zorganizowała 370-lecie wspomnianych wydarzeń. Obchody rozpoczęły się koncertem laureatów konkursu organowego. Dzień później przygotowano wernisaż wystawy „Liber apertus est qui est vitae – reformacja w numizmatach od XVII do XXI wieku” czyli niezwykle ciekawego zboru monet i medali wydawanych dla upamiętnienia najważniejszych wydarzeń związanych z reformacją i Kościołem Pokoju. Z okazji jubileuszu również wybito pamiątkową monetę.

W kolejnych dniach odbył się koncert na dwoje skrzypiec i dwoje organów, którego zwieńczeniem było wirtuozerskie wykonanie pieśni „Otwierajcie piękne bramy” napisanej przez Benjamina Schmolcka – świdnickiego duchownego. Miała też miejsce odsłona perfomatywnego przedstawienia świdniczanki, polonistki Marioli Mackiewicz „Sami Obcy” opowiadającego historię wielonarodowej społeczności regionu. Program dopełniły limitowane sesje wirtualnego i realnego zwiedzania kościoła oraz wieczór autorski ks. Sławomira Sikory.

10 i 11 września 2022 roku nastąpiła kulminacja wydarzeń jubileuszowych. W sobotę odbył się koncert Capelli Cracoviensis „Drogi do Bacha i przedbachowskie kntaty” odwołujący się do największego cyklicznego wydarzenia kulturalnego w Kościele Pokoju – Festiwalu Bachowskiego. W niedzielę natomiast odprawiono uroczyste nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosił Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Jerzy Samiec. Wyjątkowym momentem było też odśpiewanie pieśni Daniela Czepko „Duch wolny jest”. W archiwum kościelnym odnalazł ją dr Stephan Adernhold, a tłumaczenia podjęli się Agata i ks. Paweł Meler. Prawdopodobnie śpiewano ją podczas budowy kościoła. Tą klamrą zakończono obchody jubileuszu 370-lecia Kościoła Pokoju w Świdnicy.

Tekst: ks. Paweł Meler

Zdjęcia: Bożena Pytel / ks. Paweł Meler

Related Images:


Podziel się