W dniach 17-18 września 2011, w Jaworze na Dolnym Śląsku, odbyły się uroczystości związane z X rocznicą wpisania Kościoła Pokoju na listę UNESCO. W jubileuszu wzięli udział: Zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec oraz Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej bp Ryszard Bogusz. Organizatorami uroczystości była gmina Jawor, Muzeum Regionalne oraz parafia ewangelicka.
Dostojni goście wzięli udział w wernisażu wystawy pt.: „PRZEKRACZANIE NIEMOŻLIWEGO – KOŚCIÓŁ POKOJU W JAWORZE W X ROCZNICĘ WPISANIA NA LISTĘ UNESCO”, który odbył się w miejscowym Muzeum Regionalnym.
Wystawa skierowana jest do dzieci, młodzieży, turystów z kraju i zagranicy. Jej celem jest wyjaśnienie i zrozumienie przyczyn wpisania w 2001 r. Kościoła Pokoju w Jaworze na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Wystawa, zaaranżowana w zabytkowych wnętrzach dawnego klasztoru bernardynów, objaśnia fenomen rozwiązania architektonicznego Kościoła Pokoju w kontekście kulturowym, politycznym i religijnym. Analiza architektonicznego rozwiązania budowli wyjaśnia ponadto, w jaki sposób budowniczym Kościoła udało się przekroczyć ramy niemożliwego pod względem konstrukcji, funkcji i formy.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia Gmina Jawor zaprezentowała na płycie rynku miejskiego tablice, z których każdy Jaworzanin mógł zapoznać się z historią Kościoła Pokoju w Jaworze oraz momentem wpisania tego unikatowego zabytku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W godzinach wieczornych w Kościele Pokoju odbył się koncert finałowy Jaworskich Koncertów Pokoju, w którym arcydzieła baroku zaprezentowała orkiestra Concerto Polacco pod kierunkiem Marka Toporowskiego.
W czasie koncertu uhonorowano osoby zasłużone dla rewitalizacji i wpisania jaworskiego Kościoła Pokoju na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich był poprzedni proboszcz jaworskiej parafii ks. Roman Kluz z Brennej na Śląsku Cieszyńskim.
Sobotnie uroczystości zakończył bankiet, którego kulminacyjnym punktem było rozdzielenie tortu z wizerunkiem Kościoła Pokoju w Jaworze.