Goście z Wiesbaden w Zielonej Górze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 października 2012 rokuzielonogórską parafię luterańską odwiedzili goście z Wiesbaden. Na czele delegacji stał pastor Klaus Endter. Wizyta była efektem partnerstwa pomiędzy Diecezją Wrocławską Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP, a Ewangelickim Dekanatem Wiesbaden.

Zwiedzanie zamku w Kożuchowie

Goście pod opieką miejscowego duszpasterza ks. Dariusza Lika zwiedzili całą zielonogórską parafię. Przed południem zwiedzili Kożuchów, po którym zostali oprowadzeni przez panią Brygidę Nowośnicką. Szczególnie interesujące było oprowadzenie gości po „Kożuchowskim zamku” dawniejszym miejscu nabożeństw przedwojennych staroluteran i powojennych ewangelików, gdzie Goście obejrzeli wystawę zdjęć polichromii z nieistniejącego już Kościoła Łaski w Kożuchowie.

Wystawa o Kościele Łaski w Kożuchowie

Po zwiedzaniu zamku, zostali zaprowadzeni do Kożuchowskiego Lapidarium upamiętniającego ewangelickich przedwojennych mieszkańców Kożuchowa. Zgromadzone w lapidarium epitafia wzbudziły szczególne zainteresowanie i zadumę.

Przed bramą zamku w Kożuchowie

Po Kożuchowie przyszła kolej na kolejny filiał. Goście pożegnali się z panią Nowośnicką i pod opieką księdza Lika poznali życie kolejnego filiału w Nowej Soli. Tam między innymi zobaczyli dawny Zbór Braci Morawskich, oraz cmentarna kaplicę, w której nowosolscy ewangelicy spotykają się od roku 1945.

Lapidarium w Kożuchowie

Po południu nadszedł czas na poznanie życia ewangelików w samej Zielonej Górze, gdzie zostali objęci opieką przez panią Renatę Bartner. Na początku Goście oprowadzeni przez księdza Lika zwiedzili zabytkowy Kościół Jezusowy, a następnie uczestniczyli w zielonogórskim spotkaniu biblijnym.

Kaplica cmentarna w Nowej Soli

Późnym wieczorem po kolacji udali się do Gorzowa na zasłużony odpoczynek pełni wrażeń.

Tablica pamiątkowa na kaplicy cmentarnej w Nowej Soli

Spotkanie z Parafianami

Dodaj komentarz