Ekumeniczne Święto Biblii w Szczecinie

Podziel się

W dniach 15 – 17 października 2010 roku po raz pierwszy w Szczecinie zorganizowano Ekumeniczne Święto Biblii. Była to wspólna inicjatywa kilku kościołów chrześcijańskich w tym mieście. Święto to dwa tygodnie wcześniej zapowiadał koncert w Katedrze św. Jakuba Oratorium Händla „Mesjasz” w wykonaniu ewangelickiego chóru z Hamburga – Neuengamme i orkiestry Zamku Książąt Pomorskich. 

Święto rozpoczęło się od kilkugodzinnego czytania Pisma Świętego na deptaku Bogusława. Rozpoczęli Ewangelią wg św. Łukasza duchowni kościołów, następne rolę lektorów przejęli świeccy. Czytanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów, rozdano również ponad 1 000 ulotek z programem Święta przechodniom.  Wieczorem w rzymskokatolickiej bazylice Jana Chrzciciela odbył się koncert Beaty Bednarz. 

W sobotę otwarto wystawę w Książnicy Pomorskiej „Biblia w zbiorach Książnicy”. Zaprezentowane zostały jedne z najcenniejszych zbiorów tej biblioteki: ręcznie pisana Biblia Vulgata z przełomu XIII i XIV w., stare druki Biblii różnych wyznań chrześcijańskich w wielu językach (od XVI do XVIII w.), współcześnie wydane Biblie dla dzieci, a także Tora. 

Następnie w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się panel dyskusyjny „Ekumeniczny przekład Pisma Świętego”. Rozpoczął się on od koncertu ekumenicznego chóru Pomerania Ensamble. W panelu wzięli udział dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs (Kościół Ewangelicko-Augsburski) oraz bibliści: z Uniwersytetu Szczecińskiego ks. prof. Jan Flis (Kościół Rzymskokatolicki), z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie prof. Kalina Wojciechowska (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i dr Jerzy Ostapczuk (Kościół Prawosławny) oraz z Warszawskiego Seminarium Teologicznego ks. dr Leszek Jańczuk (Kościół Zielonoświątkowy). Uczestnicy panelu mogli wysłuchać interesującej rozmowy prelegentów na temat zasad tłumaczenia tekstu oryginalnego, trudności związanych z różną konfesją biblistów, wskazano kilka konkretnych fragmentów, które sprawiały wielu trudności. 

Na zakończenie dnia duchowni ekumeniczni najpierw wzięli udział w mszy w pierwszą rocznicę śmierci arcybiskupa szczecińsko – kamińskiego Mariana Przukuckiego. Zaraz po zakończeniu rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickiej Bazylice Archikatedralnej. Kazanie wygłosił arcybiskup Andrzej Dzięga, słowa pozdrowienia wypowiedzieli: Małgorzata Platajs, bp Mieczysław Czajko (Kościół Zielonoświątkowy), ks. Sławomir Sikora (Kościół Ewangelicko – Augsburski). Na koniec wystąpił chór „Cantore Gospel” ze Stargardu Szczecińskiego. 

Ekumeniczne Święto Biblii było kolejną cenną inicjatywą kościołów protestanckich, rzymskokatolickiego i prawosławnego. Już rozpoczęły się rozmowy w sprawie przyszłorocznych działań ekumenicznych.

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz