We Wrocławiu zostało uroczyście otwarte i poświęcone Słowem Bożym nowe parafialne Centrum Ewangelickie, mieszczące się w zespole zabytkowych kamienic tuż obok kościoła Opatrzności Bożej. W otwarciu wziął udział m.in. zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.
Uroczystość miała miejsce 19 czerwca 2016 roku. Rozpoczęli gospodarze parafii, bp Ryszard Bogusz i ks. Marcin Orawski, którzy przywitali wszystkich, przybliżyli historię obiektu, a także przedstawili działalność, która jest w nim prowadzona: miejsca noclegowe, sala konferencyjna, kuchnia i jadalnia, księgarnia i punkt informacji turystycznej, a także dom dziennego pobytu seniora.
O ciekawych znaleziskach archeologicznych: późnogotyckim piaskowcowym portalu, renesansowej kolumnie z zachowaną oryginalną polichromią, XVII-wiecznym fresku przedstawiającym jelenia i renesansowej studni w podwórzu opowiadał prof. Rafał Eysymontt.
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz życzył powodzenia w przedsięwzięciach podejmowanych w Centrum Ewangelickim, a rzymskokatolicki biskup Andrzej Siemieniewski – żeby te przedsięwzięcia były czynami miłości wynikającymi z wiary.
Poświęcenia obiektu Słowem Bożym i modlitwą dokonali: zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec wraz z bp. Waldemarem Pytlem – biskupem wrocławskim oraz z ks. Robertem Sitarkiem – dyrektorem Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji.
Ewangelickie Centrum Parafialne we Wrocławiu mieści się w zespole kamienic w centrum Wrocławia. Obecnie już funkcjonuje Kamienica Pod Aniołami, która mieści zaplecze konferencyjno – hotelowe na 58 miejsc oraz Dom Pokoleń przeznaczony na działalność diakonijną i dzienny Dom Seniora. Obecnie trwają prace remontowe w drugiej części kompleksu, który zostanie przeznaczony na pomieszczenia klubowe dla seniorów.
Po zakończeniu wszystkich prac adaptacyjnych Centrum Ewangelickie we Wrocławiu stanie się największym luterańskim ośrodkiem parafialnym w Polsce.
szczegóły: kamienicapodaniołami.pl
za: bik.luteranie.pl
foto: Mikołaj Sowa

a w Krzyżowej stoi kawałek muru berlińskiego – mówił prof. dr Norbert Lammert, przewodniczący Bundestagu, otwierając 31 maja w parlamencie w Berlinie wystawę „Polacy i Niemcy – Historie Dialogu”.
Przypomina ona trudne dekady odbudowywania wzajemnego zaufania po drugiej wojnie, od Memorandum Wschodniego Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego i pamiętnego listu polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965 r. po Traktat o dobrym sąsiedztwie z 1991 r. Jednym z ważniejszych wydarzeń na drodze do obopólnego porozumienia była Msza Pojednania w Krzyżowej w 1989 r.
jeden z uczestników wernisażu i członek Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, która przygotowała ekspozycję wspólnie z Muzeum Historii Polski.

W imieniu Konsystorza słowa pozdrowienia do zebranych skierował zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, w imieniu gospodarzy: biskup wrocławski Waldemar Pytel, a w imieniu władz miejskich przewodniczący Rady Miasta Bolesław Moniuszko.













Koncert odbył się w związku z 10-leciem erygowania samodzielnej Parafii Ewangelickiej w Lubaniu, 635-leciem istnienia kościoła ewangelickiego Marii Panny w Lubaniu. Wpisał się również w 1050 rocznicę Chrztu Polski.
Dopełniły go również kompozycje Stanisława Hadyny – założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” oraz opracowania muzyczne utworów sakralnych dyrygenta orkiestry Jean-Claudea Hauptmanna.
Zespół wystąpił w Miejskim Domu Kultury, a koncert prowadził ks. Cezary Królewicz – proboszcz lubańskiej Parafii Ewangelickiej.
W swojej wieloletniej działalności Zespół „Śląsk” w sposób szczególny troszczył się o dziedzictwo kulturowe, w tym dziedzictwo duchowe mieszkańców naszego kraju.
Opracowując program „Solus Christus” artyści i kierownictwo Zespołu „Śląsk” pragnęli wyrazić największy szacunek wobec dziedzictwa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Podczas tworzenia repertuaru Zespół współpracował z przedstawicielami Kościoła luterańskiego oraz artystami wyznania ewangelickiego.
Owocem tej współpracy oraz wiedzy, jaką Zespół „Śląsk” zdobył na temat znaczenia Reformacji i jej wkładu w kulturę Polski i Europy jest program SOLUS CHRISTUS. Koncert wsparł 
Swoją pracę pedagogiczną jako nauczyciel muzyki rozpoczął w Collage w Nicei, był także członkiem Filharmonii w Strasburgu. Tam założył trio dawnych puzonów.
Od początku interesował się grą na organach, którą służył w czasie nabożeństw w kościele ewangelickim w rodzinnym Obermodern. Od 1995 r. mieszka w Polsce. Po ukończeniu studiów w zakresie nauczania języka francuskiego w Grenoble, pracuje jako lektor w dwujęzycznym LO im. M. Kopernika w Katowicach. Od 2002 r. jest dyrygentem chóru szkolnego LOTE/GTE w Cieszynie. Współpracuje z ZPiT ”Śląsk”.