Archiwum kategorii:

W Świdnicy obradował Synod Diecezji Wrocławskiej

8. sesja V Synodu Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce obradowała 3.10.2015 w Świdnicy. Rozpoczęło ją nabożeństwo spowiednio – komunijne w kościele Pokoju w czasie którego kazanie wygłosił ks. bp Waldemar Pytel.

Obrady odbyły się w Sali Rycerskiej Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Obecny był ks. bp Jerzy Samiec.

W związku ze śmiercią dra Maciej Lisa – członka Synodu Diecezji Wrocławskiej, na wakujące miejsce, zgodnie z przepisami kościelnymi, powołano Edgara Barcikowskiego, który złożył ślubowanie wobec Synodu. Bp Pytel odebrał ślubowanie i życzył błogosławieństwa Bożego w pełnieniu zaszczytnej funkcji członka Synodu.

Bp Pytel wspominał osobę dra Macieja Lisa, który oprócz bycia członkiem Synodu Diecezji pełnił funkcję kuratora Diecezji Wrocławskiej, kuratora wrocławskiej Parafii Ewangelickiej przy kościele Opatrzności Bożej oraz wiele innych bardzo ważnych funkcji w kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce oraz na rzecz całego społeczeństwa, głównie pełniąc funkcję rzecznika praw obywatelskich. WP_20151003_010xPo krótkim przypomnieniu sylwetki dra Macieja Lisa synod zaśpiewał pieśń Jam stęskniony oraz zmówiono modlitwę.

Bp Pytel poinformował o ustanowieniu Nagrody RPO im. doktora Macieja Lisa za szczególne dokonania na rzecz obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. Kandydatów do niej, jak mówił, mogą zgłaszać organizacje społeczne i uczelnie wyższe. Nagroda jest wyrazem szczególnego uznania za działalność dra Macieja Lisa. Nagroda może być przyznawana obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelom państw obcych lub instytucjom mającym siedzibę na terytorium RP lub za granicą. Fundatorem Nagrody jest Rzecznik Praw Obywatelskich, ma ona charakter pieniężny i wynosi 10.000 złotych brutto. Kandydatów mogą zgłaszać organizacje społeczne i uczelnie wyższe. O przyznaniu Nagrody zdecyduje kapituła, w skład której wchodzi Rzecznik Praw Obywatelskich, przedstawiciel Rodziny Macieja Lisa, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Prezydent Miasta Wrocławia oraz Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

WP_20151003_007xWyróżnienie zostanie wręczone przez  Rzecznika Praw Obywatelskich w obecności członków kapituły we Wrocławiu w dniu 16 listopada, tj. w rocznicę urodzin doktora Macieja Lisa.

Następnie bp Waldemar Pytel mówił o najważniejszych sprawach w życiu Diecezji Wrocławskiej od czasu poprzedniej sesji synodu. Były one uzupełniane wypowiedziami uczestników różnych spotkań i wydarzeń związanych z pracą w diecezji.

Synod wysłuchał wykładu ks. bpa Jerzego Samca na temat ordynacji kobiet. Po wykładzie miała miejsce dyskusja, w której poruszano bardzo różne aspekty dotyczące ordynacji kobiet. Wykład i dyskusja były częścią wewnątrzkościelnej debaty odnoszącej się do tego zagadnienia.

Po wykładzie bp Jerzy Samiec prowadził wybory Kuratora Diecezji Wrocławskiej na wakujące stanowisko po śmierci dra Macieja Lisa. DSC01788Do wyborów zgłoszono dwie kandydatury: Aleksandra Ilgmana z Wrocławia oraz Katarzyny Bruzi z Wałbrzycha. Kandydaci zaprezentowali samych siebie w krótkiej prezentacji. Funkcję Kuratora Synod Diecezji Wrocławskiej powierzył na skutek wyborów Katarzynie Bruzi z Parafii w Wałbrzychu, gdzie pełni funkcję kuratora Parafii.

Synod zakończyły podziękowania i gratulacje bpa Waldemara Pytla dla Katarzyny Bruzi , modlitwa bpa Ryszarda Bogusza oraz błogosławieństwo bpa Jerzego Samca.

ks. Cezary Królewicz

Related Images:

Nowy rozdział w dziejach legnickiej Parafii

17 lipca 2015 roku w obecności Proboszcza – Administratora ex officio Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Legnicy, ks. bpa Ryszarda Bogusza oraz Prezydenta Miasta Legnicy, pana Tadeusza Krzakowskiego, podpisany został akt notarialny, na mocy którego Parafia stała się właścicielem nieruchomości zabudowanej przy ul. Mickiewicza 36 w Legnicy.

Nieruchomość ta nabyta została przez Parafię od Skarbu Państwa w trybie bezprzetargowym z zastosowaniem bonifikaty 99%. Jest to swego rodzaju zadośćuczynienie za mienie zabrane Kościołowi Ewangelickiemu w Legnicy po II wojnie światowej. Dotąd jedynym budynkiem, którego Parafia była właścicielem był Kościół Marii Panny przy Placu Mariackim. Legnicka Parafia nie miała do tej pory plebanii, domu parafialnego, czy miejsca do spotkań oprócz Kościoła, a mieszkanie duchownego od wielu lat wynajmowane było z zasobów komunalnych Gminy Legnica.

Pod tym względem Parafia w Legnicy była do tej pory chyba jedynym takim miejscem w Polsce, co w znacznej mierze miało wpływ na to, że mało kto z tym miejscem chciał wiązać swoją przyszłość.

Wspomniana data, 17 lipca 2015 jest więc momentem przełomowym w dziejach Parafii i z całą pewnością rozpoczyna nowy rozdział w jej historii, na który warto było cierpliwie czekać. Nabytą nieruchomość stanowią dwa budynki, połączone ze sobą łącznikiem. Znajdują się one na terenie legnickiej dzielnicy Bartniki, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Miejskiego. W tych pomieszczeniach Parafia przede wszystkim będzie miała swoją siedzibę, zaplecze parafialne i kancelaryjne oraz mieszkanie duchownego i pokoje gościnne. Oprócz tego w planach jest także rozwinięcie pracy diakonijnej i socjalnej, z myślą o lokalnej społeczności, tak, by Parafia Ewangelicka stała się jeszcze bardziej dostrzegalną jednostką w mieście.

SAM_0869xZanim te wszystkie plany uda się zrealizować, niezbędne są środki finansowe na zagospodarowanie i przystosowanie budynków do pełnienia wspominanych funkcji. W tym celu Parafia podjęła już pierwsze działania. Jeśli ktoś chciałby ten cel wesprzeć, serdecznie do tego zachęcamy.

ks. Jerzy Gansel

Related Images:

Nowa siedziba Diecezji Wrocławskiej

Biuro Biskupa zostało przeniesione z Parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu na ul. Wejherowską 28, gdzie swoją siedzibę ma Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra. nowa001Uroczystego aktu poświęcenia dokonał biskup Waldemar Pytel w asyście biskupa seniora Ryszarda Bogusza oraz księdza radcy Roberta Sitarka. nowa01W uroczystości oprócz duchownych Diecezji Wrocławskiej wzięli również udział pracownicy Centrum Diakonii oraz wykonawcy remontu biura diecezji, na których ręce bp Pytel złożył podziękowanie za profesjonalnie wykonany remont i dostosowanie pomieszczeń do potrzeb pracy diecezjalnej.
nowa02Po uroczystej części i krótkiej przerwie, podczas której zebrani mogli zobaczyć pomieszczenia nowej siedziby, miał miejsce, w ramach Roku kultury ewangelickiej, wykład profesora Piotra Oszczanowskiego, dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prelegent skupił się na reformacyjnym charakterze dzieł Lucasa Cranacha Starszego, którego olbrzymia kolekcja znajdowała się we Wrocławiu jeszcze w okresie międzywojennym.

nowa03Tradycyjne rozważanie i modlitwę poprowadził ks. proboszcz Andrzej Fober z wrocławskiej parafii św. Krzysztofa. Całość tego szczególnego spotkania zamknął uroczysty obiad, który stanowił okazję do ciekawych rozmów.

Related Images:

Święto Parafialne 2015 w Lubaniu

31 maja 2015 roku po raz kolejny w Lubaniu swoje Święto Parafialne przeżywała Parafia Ewangelicka. Rozpoczęło się ono nabożeństwem dziękczynnym w kościele ewangelickim Marii Panny w Lubaniu.

Kazanie wygłosił zaproszony przez radę parafialną ks. Albrecht Naumann z Parafii Ewangelickiej w przygranicznym Ludwigsdorf. Powiedział on m.in.: to coś bardzo szczególnego, że wspólnie uczestniczymy w tym nabożeństwie w Lubaniu. Ewangeliccy chrześcijanie z parafii Lubań i ewangeliccy chrześcijanie z parafii Ludwigsdorf, leżącej na zachód od Nysy. Jest to znaczące i ważne nie tylko dlatego, że należymy do różnych narodów, ale szczególnie ważne jest to również dlatego, ponieważ w tym roku wspominamy 70-tą rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zakończenie wojny oznaczało wprawdzie zakończenie działań wojennych, ale oznaczało równocześnie ciąg dalszy masowych przesiedleń ludności. Niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni. Państwo lub rodzice Państwa również musieli opuścić swoją ojczyznę, zostali(ście) po zakończeniu wojny przesiedleni tutaj. Tak samo, jak Niemcy, którzy przybyli na zachód od Nysy nieśli(ście) w sercu straconą ojczyznę i niepewność bezpiecznej przyszłości. To i jednocześnie wspomnienie skutków wojny, rozpoczętej przez Niemców, przyczyniło się do tego, że nie było dobrego sąsiedztwa nad Nysą. Dopiero aprobata Polski na ponowne zjednoczenie Niemiec w roku 1990 spowodowała, że potwierdzono na forum międzynarodowym wiarygodność powojennych granic i bezpieczną przyszłość. Od tej pory rozwijała się nie tylko gospodarka, ale rozwijały się też stosunki sąsiedzkie po zachodniej i wschodniej stronie Nysy. Dobre sąsiedztwo zostało zapoczątkowane spotkaniami Polaków i Niemców, które obfitowały w cenne i wartościowe doświadczenia. A później stało się coś bardzo szczególnego: we wspólnym słuchaniu słowa Bożego odkryliśmy, że jesteśmy nie tylko sąsiadami, ale też braćmi i siostrami, dziećmi tego samego niebiańskiego Ojca. To czyni nasze spotkanie tak szczególnym i cennym.

W czasie nabożeństwa, po odpowiednim wcześniejszym przygotowaniu, do Parafii przyjęte zostały nowe osoby. Dziękczynny charakter nabożeństwa wiąże się z powołaniem Parafii Ewangelickiej w Lubaniu jako samodzielnej i odrębnej Parafii po podziale Parafii Ewangelickiej w Jeleniej Górze – Cieplicach w roku 2005. Tradycyjnie po nabożeństwie wszyscy spotykali się przed Domem Parafialnym, gdzie rozmowy, śpiew i koncert puzonistów z Ludwigsdorf przeplatane były zwyczajowym smażeniem jajecznicy. Parafianie przygotowali też własne ciasta, sałatki i inne niespodzianki, które upiększyły stół. Dla dzieci Parafianie przygotowali specjalną trampolinę. Sprzyjająca pogoda pozwoliła w pełni cieszyć się uczestnikom spotkania. Wszyscy planowali już następne Święto Parafialne w roku 2016, które połączone będzie z jubileuszem 10-lecia Parafii Ewangelickiej w Lubaniu.

ks. Cezary Królewicz

Related Images:

Łużycki Dzień Kościoła w Cottbus

Wśród 2000 uczestników Łużyckiego Dnia Kościoła, który odbył się 4 lipca 2015 r. była ponad stuosobowa delegacja Diecezji Wrocławskiej z biskupem Waldemarem Pytlem na czele. W programie spotkania oprócz dwóch nabożeństw inaugurującego oraz pożegnalnego odbyły się liczne warsztaty, spotkania i fora dyskusyjne. Tematami były m.in.: wspólne życie z uchodźcami, perspektywy dla Łużyc związane m.in. z wydobyciem węgla brunatnego (Łużyce to region, na terenie którego zamknięto liczne kopalnie odkrywkowe), pomysły dla wsi i miasteczek, idee i pomysły na współpracę polsko-niemiecką. cottbus04Dzień Kościoła w Cottbus uatrakcyjniły również liczne koncerty, a wśród wykonawców zaprezentowały się dwa wrocławskie chóry – owacyjnie przyjęta Capella Ecumenica oraz chór parafii Opatrzności Bożej. Jedną z atrakcji imprezy były usytuowane w Parku Puszkina stoiska prezentujące inicjatywy kościelne oraz pracę diakonijną, a wśród nich duży punkt Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji, gdzie odwiedzający mogli obejrzeć i kupić rękodzieło wykonane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, mieszkańców Domów Opieki oraz uczniów szkoły zawodowej ECDiE.

cottbus05Mottem spotkania były słowa Proroka Ezechiela o spustoszonym kraju, który stanie się jak ogród Eden, nawiązujace do Łużyc, gdzie brakuje perspektyw na przyszłość, gdzie jedyna gałąź przemysłu została zamknięta i w związku z tym odnotowuje się zatrważający odpływ młodych ludzi. Wszystkim modlitwom i dyskusjom towarzyszyły te słowa, niosąc nadzieję na odrodzenie tego zapomnianego obecnie przez resztę kraju regionu. Bardzo często podkreślano, jak ważna i wzbogacająca obie strony jest współpraca polsko-niemiecka.

Uczestnicy spotkania z Diecezji Wrocławskiej przeżyli w Cottbus bardzo piękny, choć niezwykle upalny dzień.

Tekst: Anita Sowa

Zdjęcia: Michael Helbig (Lausitzer Rundschau), J. Sowa

Related Images: