Archiwum kategorii:

Synod Kościoła obradował we Wrocławiu

W dniach od 16 do 18 października 2015 roku we Wrocławiu odbyło się posiedzenie 8. sesji XIII kadencji Synodu Kościoła, najwyższej władzy Kościoła Ewangelickiego w Polsce.

„W Chrystusie znajdujemy mocny grunt wtedy, kiedy ziemia naszej pewności zaczyna się trząść” – powiedział bp Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Podczas nabożeństwa inauguracyjnego 8 sesji XIII Synodu Kościoła, odbywającego się w wrocławskim kościele św. Krzysztofa, w swoim kazaniu bp W. Pytel odniósł się do kataklizmów, niepokojów i wojen, które mają miejsce na całym świecie. Zauważył, że coraz mocniej doświadczamy ich skutków,  bo ludzie uciekający przed cierpieniem i wojną chcą znaleźć bezpieczne schronienie w Europie.

W obliczu bezradności człowiek szuka odpowiedzi, oparcia, schronienia – człowiek wierzący odkrywa, że może odnaleźć je tylko w Bogu: „To nie Kościół sam sobie ma być schronieniem i przewodnikiem, ale ma poddać się przewodnictwu Bożego Syna, w Nim szukać swojej tożsamości, a nie samemu ją kreować w oderwaniu od skały, na której winien mocno stać”.

W czasie nabożeństwa ślubowanie złożyła nowa członkini Synodu, Katarzyna Bruzi, kurator Diecezji Wrocławskiej, pochodząca z parafii w Wałbrzychu.

W pierwszym dniu Synodu Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec złożył sprawozdanie. Zauważył, że hasło roku: „Przyjmujcie jedni drugich jak i Chrystus przyjął nas ku chwale Boga” jest wyraźnym znakiem od Boga. Nawiązał do kwestii uchodźców i debaty, jaka rozgorzała na ten temat w Polsce, także w Kościele ewangelickim. W sprawozdaniu bp Samiec wskazał m.in. na toczącą się dyskusję na temat ordynacji kobiet na księży, przekazał informacje o przygotowaniach do jubileuszu 500-lecia Reformacji, kontaktach międzynarodowych Kościoła. Po wystąpieniu Biskupa Kościoła odbyła się dyskusja. Sprawozdanie przyjęto jednogłośnie.

W kolejnym dniu obrad Synod przyjął sprawozdanie merytoryczne Konsystorza i preliminarze na rok 2016.

W dalszej części obrad odbyła się dyskusja nad wnioskami, zgłaszanymi przez członków Synodu. Znalazły się wśród nich m.in.: nagroda Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP im. królewny Anny Wazówny i jednorazowa składka ogólnokościelna przeznaczona na pomoc uchodźcom, która zostanie zebrana w trzecią niedzielę przed końcem roku kościelnego czyli 8 listopada.

Biskup Kościoła złożył wniosek o zmianę Zasadniczego Prawa Wewnętrznego, aby umożliwić ordynację kobiet na księży, który będzie rozpatrywany na wiosennej sesji Synodu w 2016 r.

Synodalna Komisja ds. Pastoralnych wydała oświadczenie w sprawie małżeństwa, w którym przypomina rozumienie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, zobowiązanych do wspólnego życia we wzajemnej miłości, odpowiedzialności i zaufaniu. W oświadczeniu czytamy: „Kościół stoi na straży nierozerwalności małżeństwa, oferując, na ile jest to możliwe duszpasterskie wsparcie w przeżywanych kryzysach i zaistniałych konfliktach, prowadząc każdorazowo indywidualne mediacje. Mimo podkreślania nierozerwalności małżeństwa, zdaje sobie sprawę, że ze względu na grzeszną naturę człowieka, może niejednokrotnie dochodzić do rozpadu małżeństwa.”

Synodałowie w komisji zwrócili uwagę na to, że Kościół obejmuje opieką duszpasterską wszystkie osoby dotknięte rozwodem i jego konsekwencjami. Kościół głosi nieustającą potrzebę pokuty, a jednocześnie zachęca do korzystania z Sakramentu Ołtarza (Komunii Świętej) również osoby rozwiedzione i żyjące w ponownym związku małżeńskim.      W ostatnim dniu obrad synodałowie zebrali ofiarę dla Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Węgrzech, która ma wesprzeć działania prowadzone na rzecz uchodźców. Ofiara wyniosła 3.100 zł.

Gościem specjalnym Synodu była ks. dr Margot Käßmann,  od kwietnia 2012 r. ambasadorka  ds. Jubileuszu 500 lat Reformacji z ramienia Rady Ewangelickiego Kościoła w Niemczech (EKD), zwierzchniczka Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Hanoweru w latach 1999-2010 oraz przewodnicząca Rady Ewangelickiego Kościoła w Niemczech w latach 2009-2010.

za www.luteranie.pl

Related Images:

We Wrocławiu podpisano porozumienie

Bp Jerzy Samiec i minister Stanisław Huskowski z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji podpisali we Wrocławiu porozumienie w sprawie nowelizacji ustawy regulującej stosunek Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. macW porozumieniu podkreślono celowość nowelizacji ustawy oraz zadeklarowano gotowość do dalszych rozmów z uwzględnieniem również kwestii postępowania regulacyjnego.

Porozumienie podpisali: za Ministra – Stanisław Huskowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Do porozumienia dołączono zaaprobowane przez ministra projekty umowy między Radą Ministrów a Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w RP oraz ustawy o zmianie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Podpisanie dokumentów nastąpiło w dniu 16 października 2015 roku, w Centrum Ewangelickim we Wrocławiu przed otwarciem obrad Synodu Kościoła XIII kadencji. Praca i rozmowy w Komisji Państwo – Kościół trwały blisko trzy lata.

za www.luteranie.pl

Related Images:

Dziękczynienie w Bogatyni

Dziękczynienie w Bogatyni

Parafia Ewangelicko – Augsburska w Lubaniu w 21. niedzielę po Trójcy Świętej dnia 25. października 2015 roku dziękowała Bogu za pomyślnie zakończony I etap remontu kościoła filialnego w Bogatyni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

EWANGELICKI KOŚCIÓŁ FILIALNY W BOGATYNI PO REMONCIE DACHU 2015

Na nabożeństwo dziękczynne przybyli ewangelicy z Bogatyni i okolic, dawni mieszkańcy Bogatyni, darczyńcy oraz przedstawiciele Bractwa Bogatyńskiego. Kazanie wygłosił ks. bp Waldemar Pytel – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce. Nawiązał w nim na kanwie Psalmu 46. do warownego grodu, którym jest Bóg. Odniósł tę myśl do roli i miejsca kościoła filialnego w Bogatyni oraz do osobistego życia religijnego mieszkających na co dzień w tym mieście ewangelików i nie tylko. Poruszające słowa kaznodziei doskonale wpisywały się w okoliczność dziękczynienia.

Zgromadzeni usłyszeli od ks. bpa Pytla słowa podziękowania za wszelką pomoc lubańskiej Parafii w podjęciu się dzieła remontu. Oprócz szczególnie ofiarnych i zaangażowanych Parafian darczyńcami byli: Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa w Polsce, Fundacja Hermann Reemtsma Stiftung z Hamburga, Fundacja Kościelna Ewangelickiego Śląska, Wspólnota Ewangelickich Ślązaków oraz osoby prywatne z kraju i zza granicy. Prace remontowe wykonała firma Pana Waldemara Lubaczewskiego z Leśnej. Wsparciem w zakresie przygotowania dokumentacji technicznej, pozwoleń oraz nadzoru inwestorskiego kierował Zespół Inżynierów AŁYKOW z Lubania.

Biskup Pytel przypomniał, iż na wniosek ks. Cezarego Królewicza Rada Parafialna Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu na swoim posiedzeniu 25.11.2014 roku podjęła uchwałę o bezzwłocznym przystąpieniu do remontu kaplicy w Bogatyni. Z uwagi na stale pogarszający się stan techniczny kaplicy konieczny był i nadal jest jej remont. Najpilniejszą sprawą był remont dachu, który od czasu budowy nie był remontowany, a jedynie częściowo reperowany przy użyciu dostępnych środków. Drobne naprawy już nie wystarczały. Prace rozpoczęły się 17.06.2015, a zakończyły na podstawie protokołu odbioru robót 14.09.2015. Nabożeństwo dziękczynne było podsumowaniem I etapu koniecznego remontu. Parafia w Lubaniu planuje dalsze etapy remontu tego kościoła filialnego w Bogatyni licząc w tym względzie na wsparcie również lokalnego samorządu.

Na co dzień Kaplica Ewangelicka w Bogatyni służy miejscowym ewangelikom do nabożeństw, które odbywają się regularnie co dwa tygodnie oraz w święta. W niej często prowadzone są inne zajęcia duszpasterskie i spotkania parafialne. Z uwagi na jej położenie i historię służy także jako kaplica cmentarna na czynnym cmentarzu ewangelickim. Jedna z kwater cmentarza jest miejscem pochówków po II wojnie światowej po dziś dzień dla osób wyznania ewangelickiego.

Bogatynia Evangelische Gemeinde-5553 xParafia Ewangelicko-Augsburska w Lubaniu czyni starania, aby w nadchodzących latach kontynuować w miarę możliwości prace remontowe i zabezpieczające zarówno kaplicę jak i otaczający ją cmentarz.

ks. Cezary Królewicz

Related Images:

W Wołowie poświęcono kaplicę ewangelicką

W Dzięk­czynne Święto Żniw, przy­pa­da­jące w tym roku na nie­dzielę 4 paź­dzier­nika, odbyła się w Woło­wie uro­czy­stość poświę­ce­nie nowej sie­dziby filiału wraz z kaplicą. IMG_3357Uro­czy­stego aktu doko­nał bp Ryszard Bogusz w asy­ście ks. Mar­cin Oraw­skiego. – Apo­stoł Pań­ski, święty Paweł poucza nas, aby wszystko było poświę­cone przez Słowo Boże i modli­twę. Posłuszni temu napo­mnie­niu, chcemy poświę­cić go tę kaplicę Sło­wem Bożym i modli­twą Trój­je­dy­nemu Bogu – mówił biskup roz­po­czy­na­jąc ceremonię.

IMG_3366Uro­czy­stość uświet­nił Chór Para­fialny pod kie­row­nic­twem Dawid Ślusar­czyka oraz skrzy­paczka i solistka Dobro­miła Ogińska-Broniszewska. W imie­niu wołow­skich para­fian ks. Mar­cin Oraw­ski wraz kura­to­rem para­fii Jac­kiem Sową podzię­ko­wali Janu­szowi Koczu­kowi, wła­ści­cie­lowi firm Largo z Wołowa, która prze­pro­wa­dziła remont. – Wyra­ża­jąc wdzięcz­ność za wyko­naną pracę, chciał­bym wszyst­kim życzyć, by każdy remont prze­bie­gał tak sta­ran­nie i ter­mi­nowa, choć pamię­ta­jąc, w jak zde­ka­pi­ta­li­zo­wa­nym sta­nie znaj­do­wał się lokal, trzeba przy­znać, ze zada­nie było bar­dzo trudne – powie­dział ks. Orawski.

IMG_3372Aby uczcić skromne, ale nie­sły­cha­nie ważne wyda­rze­nie, para­fia­nie nie tylko bogato ustro­ili ołtarz na święto żniw, ale przy­go­to­wali dla wszyst­kich obec­nych poczę­stu­nek, któ­rym zakoń­czyła się uroczystość.

Lokal, który został zaku­piony przez para­fię bli­sko pół­tora roku temu będzie słu­żył nie­wiel­kiej gru­pie para­fian z Wołowa i Ścinawy. 16 czerwca 2014 roku został pod­pi­sany akt nota­rialny, któ­rym Urząd Mia­sta Wołów zbył na rzecz naszej para­fii lokal prze­zna­czony na sie­dzibę filiału wro­cław­skiej para­fii w Wołowie.

IMG_3377Sytu­acja wołow­skich ewan­ge­li­ków była wtedy bar­dzo trudna, ponie­waż kaplica, w któ­rej dotych­czas odby­wały się nabo­żeń­stwa, wraz z całym kom­plek­sem budyn­ków daw­nych koszar, została kilka lat temu sprze­dana pry­wat­nemu inwe­storowi.  Wszyst­kie lokale zostały opusz­czone, z wyjąt­kiem ewan­ge­lic­kiej kaplicy, któ­rej nie było gdzie prze­nieść. Została odcięta woda, a prąd trzeba było każ­do­ra­zowo dostar­czać z zewnątrz.

Para­fia­nie mieli obawy, że wła­ści­ciel w każ­dej chwili może zażą­dać opusz­cze­nia lokalu, a wtedy nie byłoby gdzie odpra­wiać nabo­żeństw. Na szczę­ście wyka­zał się zro­zu­mie­niem i cierpliwością.

Sytu­acje rozu­miały wła­dze Wołowa z bur­mi­strzem Dariu­szem Chmurą, który osta­tecz­nie dopro­wa­dził do wska­za­nia odpo­wied­niego miej­sca i zby­cia go na rzecz naszej parafii.

Nie obe­szło się bez trud­no­ści. Pierw­sza uchwała, która jesz­cze w 2013 roku miała zostać pod­jęta w tej spra­wie nie była w ogóle gło­so­wana. Odbyło się potem sze­reg roz­mów, w któ­rych udział brał bp Ryszard Bogusz, ks. Mar­cin Oraw­ski, bur­mistrz Chmura, a także przed­sta­wi­ciele rad­nych miej­skich. Osta­tecznie udało się uzgod­nić warunki sprze­daży nie­uży­wa­nego lokalu do kapi­tal­nego remontu z 99% bonifikatą.

– Nie mam wąt­pli­wo­ści, że to rodzaj zadość­uczy­nie­nia za sytu­ację, w któ­rej zna­leźli się wołow­scy ewan­ge­licy – mówił wtedy burmistrz.

IMG_3385Nowy lokal był cał­ko­wi­cie zde­ka­pi­ta­li­zo­wany. Wyma­gał zbi­cia tyn­ków, wymiany pod­łóg, wyko­na­nia izo­la­cji, ale był już wła­sno­ścią para­fii, co dla poczu­cia bez­pie­czeń­stwa para­fian, miało naj­więk­sze zna­cze­nie. Dzięki temu nie staną już przed pro­ble­mem, braku miej­sca na odpra­wia­nie nabo­żeństw i orga­ni­zo­wa­nie spotkań.

Powierzch­nia sie­dziby filiału wynosi nie­całe 60 m2. Prze­strzeń ostała zaaran­żo­wana na domową kaplicę, gdzie oprócz nie­wiel­kiego miej­sca, mają­cego peł­nić funk­cje sakralne został zor­ga­ni­zo­wany punkt kan­ce­la­ryjny oraz zaple­cze mieszkalne.

za www.luteranie.org

Related Images:

Nagroda im. dr. Macieja Lisa

Nagroda im. doktora Macieja Lisa została ustanowiona z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich w celu uhonorowania pamięci dr. Macieja Lisa.lis

Dr Maciej Lis był Pełnomocnikiem Terenowego RPO we Wrocławiu, doktorem nauk prawnych. Na przestrzeni swojej działalności zawodowej aktywnie działał w stowarzyszeniach i organizacjach społecznych, powołanych z myślą o osobach niepełnosprawnych i ubogich (m.in. fundator Fundacji Św. Jadwigi Partnerstwa Międzynarodowego Wrocław – Dortmund, był członkiem Rady Diakonii Polskiej, członkiem Rady Programowej Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich oraz Rady Działalności Pożytku Publicznego III kadencji i in.).

Nadto niezłomnie działał na rzecz powołania domów opieki oraz stacji socjalnych i wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego dla potrzebujących. Współtworzył Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we Wrocławiu – obecnie Ewangelickie Centrum Diakonii. Był również współorganizatorem Ośrodka Inicjatyw Obywatelskich we Wrocławiu i Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.

Doktor Lis był zaangażowany jako kurator Parafii ewangelickiej we Wrocławiu, kurator Diecezji Wrocławskiej oraz synodał w Synodzie Kościoła. Zmarł w kwietniu 2015 roku, w wieku 64 lat.

Nagroda będzie przyznawana za szczególne dokonania na rzecz obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami.

Fundatorem Nagrody jest Rzecznik Praw Obywatelskich, ma ona charakter pieniężny i wynosi 10.000 złotych brutto.

Zgłoszenia będą przyjmowane drogą e-mailową na adres: nagroda.macieja.lisa@brpo.gov.pl do  16 października 2015 r. Kandydatów mogą zgłaszać organizacje społeczne i uczelnie wyższe. Powinny zawierać opis działalności kandydatki/kandydata  oraz uzasadnienie kandydatury wraz z ewentualnymi opiniami innych podmiotów o jej/jego działalności.

O przyznaniu Nagrody zdecyduje kapituła, w skład której wchodzi Rzecznik Praw Obywatelskich, przedstawiciel Rodziny Macieja Lisa, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Prezydent Miasta Wrocławia oraz Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Wyróżnienie zostanie wręczone przez  Rzecznika Praw Obywatelskich w obecności członków kapituły we Wrocławiu w dniu 16 listopada, tj. w rocznicę urodzin doktora Macieja Lisa.

Related Images: