Bach Festival Świdnica 2021

Podziel się

W świdnickim Kościele Pokoju zakończyła się 22. edycja Festiwalu Bachowskiego, który urósł do rangi międzynarodowego spotkania z najpiękniejszą muzyką wykonywaną przez najlepszych światowej klasy artystów. Idea festiwalu powstała w 2000 roku z okazji obchodów 250 rocznicy śmierci Jana Sebastiana Bacha. Powodem powołania do istnienia imprezy była również pośrednio historia i bogate tradycje muzyczne świdnickiego Kościoła Pokoju. W 1729 roku jego kantorem-organistą został Christian Gottlob Wecker, uczeń Bacha.

Przez dwadzieścia dwie edycje festiwal nabierał rozmachu, co wspominali podczas koncertu inauguracyjnego 30 lipca 2021 roku Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Jan Tomasz Adamus oraz biskup Waldemar Pytel.

Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej zwrócił uwagę na festiwalowy plakat inspirowany dziełem René Magritte’a. „Widnieją na nim postacie z osłoniętymi głowami. Nie widzą się, ale próbują być blisko. W obecnej sytuacji nie sposób, patrząc na tę fotografię, nie odnieść się do pandemii, która wciąż nam towarzyszy. Pandemii, która zasłoniła nam twarze, oddaliła nas od siebie i jednocześnie uświadomiła nam, jak bardzo siebie potrzebujemy. Spotęgowała potrzebę bycia bliżej, bycia razem naprawdę. Po kilkunastu miesiącach dotkliwych ograniczeń chyba wszyscy, zgodnie z festiwalowym hasłem, pragniemy przemiany. I globalnej, i tej w najbliższym otoczeniu. Wychodzimy z domów, szukamy kontaktu, spotkań prawdziwych, a nie online. Chcemy doświadczać świata nie tylko poprzez monitory, ale wszystkimi zmysłami.

Bach Festival Świdnica, największy festiwal muzyki klasycznej na Dolnym Śląsku, jest ku temu doskonałą szansą. To prawdziwa uczta dla zmysłów i czas inspirujących spotkań. Kościół Pokoju, do którego zapraszamy na większość koncertów, pozwala odbierać sztukę wielozmysłowo, wielowymiarowo. Jest jednocześnie i dziełem sztuki, i doskonałym tłem dla sztuki, którą gości. Cieszę się, że po raz kolejny jest on oprawą dla festiwalowych wydarzeń i że właśnie tutaj możemy być razem, połączeni tym, co uniwersalne i ponadczasowe – potrzebą piękna, nasycenia zmysłów dźwiękami i obrazami.”

We wnętrzu barokowej „Perły Dolnego Śląska” odbyło się dziesięć koncertów festiwalowych, spotkanie dla najmłodszych „Bach dla dzieci” oraz dwa nabożeństwa kantatowe. Te ostatnie łączą przesłanie płynące z muzyki (w tym roku były to: motet Jana Sebastiana Bacha „Komm, Jesu, Komm” oraz utwory francuskiego kompozytora Marin Marais) z bogactwem liturgii luterańskiego nabożeństwa i zwiastowaniem Słowa Bożego.

Festiwal zamknięto koncertem finałowym 8 sierpnia, podczas którego w wypełnionym po brzegi kościele wystąpił zespół l’Arpeggiata.

Tekst: ks. Paweł Meler

Zdjęcia: Filip Adamus

 

Related Images:


Podziel się