Dalajlama XIV w Ewangelickim Kościele Pokoju w Świdnicy

Podziel się

21 września 2016 r., w Międzynarodowym Dniu Pokoju, w świdnickim Kościele Pokoju odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich i różnych religii. Gościem specjalnym był Dalajlama XIV.

Dalajlama XIV, duchowy przywódca Tybetańczyków przybył do polski na zaproszenie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicz, a wizyta związana była z przyznaniem Wrocławowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

W ostatnim dniu wizyty Dalajlamy na Dolnym Śląsku, w ewangelickim Kościele Pokoju w Świdnicy odbyło się spotkanie międzyreligijne, w którym wzięli udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu i buddyzmu.

Słowa pozdrowienia i powitania skierował do zebranych prezydent Dutkiewicz. Zauważył, że jeszcze niedawno wszelkie konflikty zbrojne wydawały się w Polsce odległe. Zmiana myślenia pojawiła się, gdy dokonano aneksji Krymu. Prezydent Wrocławia podkreślił, że wszelkie apele o pokój mają głęboki sens „pokój jest bowiem przynależny człowiekowi ze względu na godność jaką obdarzył go Bóg”.

Bp Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wspomniał, że spotkanie w Kościele Pokoju to moment historyczny, w który wpisują się wcześniejsze gesty pojednania, które miały miejsce w tym kościele, takie jak m.in. kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego.

O pokoju jako darze i zadaniu dla ludzkości mówił biskup diecezji świdnickiej Kościoła rzymskokatolickiego bp Ignacy Dec. Podkreślił, że „każda wojna jest haniebna i poniża wszystkich, w tym zwycięzców”. Bp Dec przypomniał, że to właśnie pokój uszlachetnia ludzkość, nie można więc usprawiedliwiać przemocy.

Dalajlama XIV także zwrócił się o osób zebranych w Kościele Pokoju i powiedział, że strach i złość to emocje, które nigdy nie rodzą pokoju. Pokój w pierwszej kolejności powinno się odnaleźć w sobie. Zauważył, że „wszystkie religie, mimo różnic doktrynalnych niosą ze sobą jedno przesłanie, przesłanie miłości”. Skrytykował to, że w imię religii dochodzi do konfliktów i stwierdził, że „Modlitwa o pokój nie wystarczy, człowiek niszczy pokój, człowiek musi go odbudować”.

Podczas spotkania podpisano apel o pokój:

Spotykamy się w wyjątkowym miejscu niezwykłego regionu, gdzie – mimo różnic światopoglądowych i religijnych, wynikających z jego długiej historii – w zgodzie współistnieli i współistnieją przedstawiciele wielu narodowości i kultur.
Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania, wspólnie apelujemy o pokój na świecie, pokój niezależny od poglądów, pochodzenia czy religii. Pokój, który jest możliwy zawsze, jeżeli tylko istnieje zrozumienie i miłość do drugiego człowieka.” 
Wśród sygnatariuszy apelu ze Świdnicy znaleźli się: bp Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej; bp Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; abp Józef Kupny, metropolita wrocławski z Kościoła Rzymskokatolickiego, bp Ignacy Dec, Ordynariusz Diecezji Świdnickiej Kościoła Rzymskokatolickiego, bp Włodzimierz Juszczak, biskup ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, ks. mitrat Eugeniusz Cybulski, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Cyryla i Metodego, rabin David Basok; pastor Edward Pawłowski, przewodniczący Przymierza Pastorów; Moncef Bouhajeb, przedstawiciel Muzułmańskiego Centrum Wyznaniowego oraz gość specjalny Dalajlama XIV.

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz