Dzisiaj dla nas, współczesnych chrześcijan i Europejczyków, luteran i katolików, Polaków i Niemców, kościół świdnicki przybrał wreszcie znaczenie, jakie zawarte jest w jego nazwie. Jest on dzisiaj symbolem wielkich tradycji kultury Śląska, przez stulecia rozwijającej się pomiędzy Polską, Czechami, Austrią a Niemcami. (…) Jest wreszcie kościół świdnicki prawdziwą świątynią dobra i piękna, gdzie ludzki duch wznosi się ku kontemplacji rzeczy boskich i najsubtelnijeszej ze sztuk – muzyki.
Bronisław Komorowski, Prezydent RP
Uroczystości jubileuszowe, których gośćmi honorowymi byli ks. biskup Jerzy Samiec z Małżonką oraz ks. biskup Ryszard Bogusz, rozpoczęły się w sobotę od premiery trzech etiud filmowych, nakręconych przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Filmy powstawały przez cztery dni pod okiem ekspertów Doroty Petrus z TVP Kultura oraz Bogdana Lęcznara, aktora, reżysera i producenta. Pierwszy film przedstawiał 10 powodów, dla których warto odwiedzić świątynię pokoju, drugi to sonda zrobiona wśród mieszkańców Świdnicy, zaś trzeci prezentował kościół jako miejsce sztuki i artyzmu. Projekt filmowy kończył tegoroczną edycję Artystycznego Lata na placu Pokoju, którego pomysłodawczynią jest Bożena Pytel. Dyskusję z udziałem twórców i gości poprowadziła na scenie Teatru Miejskiego w Świdnicy Karolina Moroz, filmoznawca.
Kolejnym punktem uroczystości byl spektakl „Jonasz” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Główny bohater okazał się tyleż biblijny, co współczesny. – To ładna historia o człowieku, który wychodzi z topieli życia odmieniony, a dowodzi przy okazji, że warto i można nauczyć się miłości – opowiada Tadeusz Ratuszniak, odtwórca głównej roli. – Mój Jonasz jest postacią z XXI wieku, ale odniesień szukać trzeba bardziej w warstwie psychologicznej, niż społecznej czy – jak kto woli – politycznej – wyjaśnia aktor.
Po filmie i teatrze nadszedł czas na muzykę. Nie ma jednak lepszego miejsca na wysłuchanie koncertu niż świdnicki Kościół Pokoju, dlatego też goście barwnym korowodem, trzymając w rękach światełka, przeszli przez miasto na plac Pokoju. Muzyka w wykonaniu Marcina Armańskiego, kantora kościoła, podbiła serca publiczności, a zwieńczeniem pierwszego dnia uroczystości była kolacja wydana przez Prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka.
„Błogosław, duszo moja, Panu i nie zapominaj wszystkich dobordziejstw Jego!” (Ps. 103,2)
Słoneczny niedzielny poranek rozpoczął się uroczystym nabożeństwem dziękczynnym w Kościele Pokoju z udziałem duchownych, władz miasta i powiatu, mieszkańców Świdnicy. Gościem honorowym był dr Gottfried Zeitz, Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu, dosłownie od kilkunastu dni urzędujący w Polsce. Kazanie wygłosił ks. biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP. – Wyrazy uznania należą się wszystkim, parafianom, Radzie Parafialnej, gospodarzowi kościoła księdzu Waldemarowi Pytlowi i jego żonie, ale nie możemy zapominać także o tych, którzy wiele lat temu dzięki swojej determinacji doprowadzili do postawienia tej pięknej świątyni – podkreślił ks. biskup Samiec.
Na koniec nabożeństwa ks. Waldemar Pytel odczytał adresy gratulacyjne od władz państwa, województwa dolnośląskiego, a także od ambasadora Szwecji.
13 grudnia 2001 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na swej XXIV sesji w Helsinkach dokonał jednogłośnie wpisu Kościołów Pokoju w Świdnicy i Jaworze na listę dóbr kultury ludzkości.
Ks. Waldemar Pytel, proboszcz:
– Wydawałoby się, że 10 lat w prawie 360-letniej historii Kościoła Pokoju to zaledwie chwila. Jednak każda generacja tworzy historię poprzez różnorodne działania. Ma marzenia, które pragnie zrealizować. I tak jak Jakub w znanej biblijnej historii, którą w dzisiejszym nabożeństwie będziemy czytać, śni. Przyznam, że przed laty – i tak pozostało do dzisiaj – my, budujący tutaj współczesną historię, też śnimy. Śnimy o pięknym miejscu, odrestaurowanym w pełni kościele, uporządkowanym cmentarzu, odreastaurowanych budynkach… Przede wszystkim zaś śnimy o prawdziwie oddanych Bogu ludziach.
Listy gratulacyjne:
Bolesław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Jan Lityński, Doradca Prezydenta RP
Staffan Herrstrom, Ambasador Szwecji
Zbigniew Fiderewicz, Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO
ks. bp Jan Cieślar, Diecezja Warszawska Kościoła E-A w RP