20 maja 2016 roku w Lubaniu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny wraz z orkiestrą w specjalnym programie SOLUS CHRISTUS. Koncert odbył się w związku z 10-leciem erygowania samodzielnej Parafii Ewangelickiej w Lubaniu, 635-leciem istnienia kościoła ewangelickiego Marii Panny w Lubaniu. Wpisał się również w 1050 rocznicę Chrztu Polski.
Zespół „Śląsk” zaprezentował z okazji Jubileuszu 500-lecia Reformacji specjalny program sakralny zawierający pieśni ewangelickie w wykonaniu 70 artystów chóru i orkiestry. Program złożony był z dzieł m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Georga Friedricha Händla. Dopełniły go również kompozycje Stanisława Hadyny – założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” oraz opracowania muzyczne utworów sakralnych dyrygenta orkiestry Jean-Claudea Hauptmanna.
Zespół wystąpił w Miejskim Domu Kultury, a koncert prowadził ks. Cezary Królewicz – proboszcz lubańskiej Parafii Ewangelickiej.
W swojej wieloletniej działalności Zespół „Śląsk” w sposób szczególny troszczył się o dziedzictwo kulturowe, w tym dziedzictwo duchowe mieszkańców naszego kraju.
Opracowując program „Solus Christus” artyści i kierownictwo Zespołu „Śląsk” pragnęli wyrazić największy szacunek wobec dziedzictwa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Podczas tworzenia repertuaru Zespół współpracował z przedstawicielami Kościoła luterańskiego oraz artystami wyznania ewangelickiego.
Owocem tej współpracy oraz wiedzy, jaką Zespół „Śląsk” zdobył na temat znaczenia Reformacji i jej wkładu w kulturę Polski i Europy jest program SOLUS CHRISTUS. Koncert wsparł HOTEL SUDETIA w Świeradowie Zdroju.
Orkiestrą dyrygował Jean-Claude Hauptmann – urodzony w 1966r. w Strasburgu, ukończył klasę fortepianu i puzonu w Regionalnym Konserwatorium oraz studia na Wydziale Muzykologii Uniwersytetu w Strasburgu. Swoją pracę pedagogiczną jako nauczyciel muzyki rozpoczął w Collage w Nicei, był także członkiem Filharmonii w Strasburgu. Tam założył trio dawnych puzonów.
Od początku interesował się grą na organach, którą służył w czasie nabożeństw w kościele ewangelickim w rodzinnym Obermodern. Od 1995 r. mieszka w Polsce. Po ukończeniu studiów w zakresie nauczania języka francuskiego w Grenoble, pracuje jako lektor w dwujęzycznym LO im. M. Kopernika w Katowicach. Od 2002 r. jest dyrygentem chóru szkolnego LOTE/GTE w Cieszynie. Współpracuje z ZPiT ”Śląsk”.
ks. Cezary Królewicz