500 lat Reformacji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Podziel się

W ramach VII Festiwalu Kultury Protestanckiej odbyły się obchody 500 lat Reformacji w diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Program wydarzeń od 7 do 14 maja wypełniony był muzyką i teatrem, rozmowami, wystawami i modlitwą.

Współorganizatorami obchodów była diecezja wrocławska oraz Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna przy aktywnym wsparciu władz miasta, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz lokalnych parafii ewangelickich. VII Festiwal Kultury Protestanckiej rozpoczął się mocnym akcentem muzycznym w wykonaniu Beaty Bednarz. Nie zabrakło również przedstawień teatralnych oraz instalacji artystycznych przy użyciu metod konwencjonalnych i nowoczesnych (koncert światła).

9 maja odbyła się konferencja naukowa „Oblicza Reformacji” z udziałem teologów różnych wyznań. Nie mniej ważna była konferencja studentów i doktorantów teologii zatytułowana „Czy na sali jest nowy Luter?” Młodzi teolodzy wywodzący się z różnych tradycji wyznaniowych zaprezentowali szereg wystąpień podejmujących dziedzin teologicznych, dotyczących nie tylko teologii reformacyjnej.

W ramach FKP odbyły się wernisaże trzech wystaw – pierwsza to dwujęzyczna wystawa plenerowa #HereIStand (Tak oto stoję) opracowana przez niemieckie instytucje kulturalne i turystyczne, a promowana w Polsce przez niemieckie placówki dyplomatyczne. Po raz pierwszy wystawę opowiadającą w przystępnej formie o historii i współczesności reformacji zaprezentowano podczas konferencji ekumenicznej w Oświęcimiu w kwietniu br.

Druga wystawa przygotowana przez Śląskie Muzeum w Görlitz (Zgorzelec) ukazuje 5oo lat protestantyzmu na Śląsku. Ekspozycję zatytułowaną „Wierni w drodze, leśni kaznodzieje, dzieci w modlitwie” zainaugurowano w polskokatolickiej katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Wystawie towarzyszy kolorowy katalog ukazujący burzliwe dzieje Kościoła na Śląsku.

Trzecia wystawa stanowiła jednocześnie jeden z głównych punktów międzynarodowego projektu badawczego pod kierunkiem prof. Jana Harasimowicza z Uniwersytetu Wrocławskiego pt.: „Protestanckie budownictwo kościelne XVI-XVII wieku”, w którym zespół pod kierunkiem prof. Harasimowicza zebrał dokumentację na temat protestanckich kościołów różnych wyznań z całej Europy. Podczas wernisażu w Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiej zaprezentowano okolicznościowy katalog, który jest zaledwie przedsmakiem polsko-angielskiej publikacji naukowej, wieńczącej cały projekt. W otwarciu wystawy uczestniczył ks. Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej, a także bp Ragnar Persenius, biskup diecezji uppsalskiej Kościoła Szwecji.

>W sobotnie południe na rynku wrocławskim przy tzw. Pręgierzu prezydent Wrocławia, bp Waldemar Pytel oraz pastor Michael Diener, przedstawiciel Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), powitali bus reformacyjny. Wrocław, obok Cieszyna, jest jednym z kilkudziesięciu miast reformacji, które odwiedził bus. Odwiedzający „refobus” mogli zapoznać się z historią reformacji w Europie, ale również w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Następnym przystankiem „refobusa” była Żytawa (Zittau).

Kolejnym ważnym wydarzeniem była dyskusja panelowa prowadzona w Domu Europy. Debatę zatytułowaną „Społeczeństwo obywatelskie 1517-2017. Europa, Polska, Wrocław”, w której udział wziął prezydent Wrocławia, dr Rafał Dutkiewicz, prof. Jerzy Buzek oraz bp Waldemar Pytel, poprowadził rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski. Słowo wstępne wygłosił prof. Wojciech Szczerba, rektor EWST.

Każdy z dyskutantów zwracał uwagę na inne aspekty obywatelskości w kontekście reformacji i tolerancji religijnej. Bp Waldemar Pytel podkreślał, że odpowiedzialność jednostki za dobro społecznej jest częścią luterańskiej tożsamości i nieodłącznym elementem ewangelickiej służby wobec świata. Duchowny zaznaczył również, że Kościoły są orędownikami pojednania – Mamy nie tylko zwracać uwagę na przemijający czas, gr. chronos, ale na czas, gr. kairos, czas łaski, który daje nam Bóg, abyśmy dobrze ten czas wykorzystali – mówił bp Pytel. Zwierzchnik diecezji wrocławskiej podkreślił, że także tak mały Kościół jak ewangelicko-augsburski chce upominać się o godność i prawa jednostki.

Prof. Buzek zwracał uwagę na twórczą siłę różnorodności. Wskazał, że Polska należy z jednej strony do najbardziej homogenicznych kulturowo krajów Europy i jednocześnie do najbardziej spolaryzowanych w odniesieniu do nastrojów społecznych. Prezydent Dutkiewicz dzielił się doświadczeniami wielokulturowości, pojednania i współpracy we Wrocławiu. Z kolei moderator dyskusji, prof. Jezierski, mówiąc o historii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie współistniały ewangelicki i rzymskokatolicki wydział teologiczny, zaznaczył, że władze uczelni i cała społeczność uniwersytecka pełnią rolę depozytariuszy tego, co zastali, również ekumenicznego dziedzictwa dwóch fakultetów teologicznych.

Całość debaty transmitowana była na żywo na stronie Luter2017 w serwisie społecznościowym Facebook i jest wciąż ogólnodostępna TUTAJ. Rozmowa była relacjonowana na Twitterze.

W Narodowym Forum Muzyki odbył się koncert reformacyjny „Solus Christus” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Punktem kulminacyjnym i jednocześnie zakończeniem obchodów było uroczyste nabożeństwo ewangelickie, które dzięki uprzejmości Kościoła polskokatolickiego, mogło odbyć się w katedrze Marii Magdaleny, który stał się pierwszym wrocławskim kościołem ewangelickim. To właśnie tutaj ks. Jan Hess, reformator dolnośląskiej stolicy, wygłosił pierwsze kazanie w duchu reformacyjnym.

W nabożeństwie wzięli udział duchowni diecezji wrocławskiej, a także księża z Kościołów ewangelickich z Niemiec i Szwecji. Nie zabrakło gości ekumenicznych: metropolity wrocławskiego, abp. Józefa Kupnego, metropolity seniora, kard. Henryka Gulbinowicza oraz bp. Włodzimierza Juszczaka, ordynariusza eparchii wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Przybył również prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

W nabożeństwie wzięli udział duchowni diecezji wrocławskiej, a także księża z Kościołów ewangelickich z Niemiec i Szwecji. Nie zabrakło gości ekumenicznych: metropolity wrocławskiego, abp. Józefa Kupnego, metropolity seniora, kard. Henryka Gulbinowicza oraz bp. Włodzimierza Juszczaka, ordynariusza eparchii wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Przybył również prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Kazanie wygłosił bp Ragnar Persenius z diecezji Uppsali. Całość kazania w języku polskim można przeczytać tutaj.

Bezpośrednio po nabożeństwo odbyło się uroczyste odsłonięcie odrestaurowanej tablicy z płaskorzeźbą ks. Jana Hessa, umieszczoną na tyłach katedry w 400. rocznicę reformacji. Staraniem diecezji i darczyńców tablica odzyskała dawny blask. Odsłonięcia dokonał Słowem Bożym i modlitwą ks. bp Waldemar Pytel i ks. bp Ryszard Bogusz.

Nabożeństwo było transmitowane na żywo przez TVP3 oraz na Luter2017 w serwisie Facebook (wraz z odsłonięciem tablicy). Będzie również retransmitowane przez Polskie Radio w Programie 2 w niedzielę, 21 maja br. o 8.00.

za: www.luter2017.pl

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz