300 lat kościoła łaski w Kamiennej Górze

Podziel się

 

kamiennagora1W roku 2009 minęło okrągłe 300 lat od rozpoczęcia budowy 6 ewangelickich kościołów łaski na Śląsku, danych z łaski cesarza austriackiego Józefa I, obawiającego się nowej wojny z protestanckim władcą Szwecji Karolem XII. Za pozwolenie wybudowania kościołów przyszło jednak luteranom drogo zapłacić, wpierw obu władcom, ich pełnomocnikom i licznym urzędnikom, a później finansując prace budowlane.

W maju bieżącego roku odbyła się kulminacyjna część obchodów jubileuszowych w cieszyńskim Kościele Jezusowym, jedynym pozostającym własnością ewangelików po II wojnie światowej. Dwa kościoły zostały zburzone – w Żaganiu (w 1966 r.) i Kożuchowie (w 1973 r.), ocalały z nich tylko wieże. W Żaganiu czynny jest cały rok punkt widokowy na wieży, a wewnątrz wystawa archiwalnych fotografii kościoła. W Kożuchowie odbyła się w maju okolicznościowa sesja naukowa połączona z otwarciem wystawy czasowej. Pozostałe trzy świątynie przeszły w okresie powojennym na własność Kościoła Rzymskokatolickiego – podczas uroczystych nabożeństw ekumenicznych w Jeleniej Górze 1 czerwca i Miliczu 21 czerwca wręczono obecnym gospodarzom tych świątyń repliki lasek łaski, jakimi wytyczano przed 300 laty teren pod budowę kościołów. Podczas obu tych nabożeństw Słowo Boże głosił biskup Ryszard Bogusz, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.
 
W niedzielę 2 sierpnia br. zainaugurowano również obchody jubileuszu 300-lecia kościoła łaski w Kamiennej Górze.
Położenie kamienia węgielnego pod budowę kościoła łaski Trójcy Św. w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku nastąpiło 5 czerwca 1709 r. Rozpoczęcie obchodów 300-lecia kościoła zostało jednak przesunięte z czerwca na sierpień ze względu na natłok uroczystości kościelnych we wcześniejszym okresie. Pierwotnym zamierzeniem organizatorów z gospodarzącej aktualnie świątynią rzymskokatolickiej parafii Matki Bożej Różańcowej było odprawienie nabożeństwa ekumenicznego z udziałem duchownych protestanckiego i prawosławnego. Niestety, z powodu urlopu nie mógł wziąć czynnego udziału w liturgii biskup Ryszard Bogusz. Również zaproszony arcybiskup Jeremiasz, ordynariusz Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego nie mógł przyjechać z uwagi na rekonwalescencję po przebytej operacji. Okres urlopowy uniemożliwił wyznaczenie zastępców.
Jubileusz zainaugurowała więc uroczysta msza święta eucharystyczna pod przewodnictwem rzymskokatolickiego biskupa legnickiego Stefana Cichego, na której obecni byli przedstawiciele społeczności ewangelickiej z Polski i Niemiec, serdecznie powitani przez gospodarza parafii ks. proboszcza Roberta Dublańskiego.
 
Odniesień do ewangelickiej przeszłości kościoła łaski nie zabrakło zarówno w homilii bp Stefana Cichego, jak i słowie pozdrowienia rzymskokatolickiego biskupa – seniora Rudolfa Müllera z Görlitz. Ten ostatni wyraził radość z faktu, że 10 października br. spotkają się w kamiennogórskim kościele łaski na uroczystym nabożeństwie ewangelickim przedwojenni mieszkańcy miasta i powiatu.
Uroczystość inaugurującą jubileusz wzbogacił śpiewem miejscowy chór parafialny „Laetare” pod dyrekcją Marty Jędruch. Na organach grał Michał Dąbrowski z Warszawy, który po nabożeństwie zaprezentował trzy utwory podczas półgodzinnego koncertu organowego. Na co dzień jest organistą warszawskiego kościoła św. Krzyża, skąd w każdą niedzielę Polskie Radio nadaje transmisje. Dodajmy, że oryginalne organy z kamiennogórskiego kościoła łaski znajdują się od ponad pół wieku w rzymskokatolickiej katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
  
Wieczorem tego samego dnia na placu przykościelnym odbył się jeszcze koncert kwartetu smyczkowego z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, a przez cały dzień można było oglądać okolicznościową wystawę plenerową, głównie archiwalnych fotografii ze zbiorów Urszuli i Józefa Chęciów.
26 września br. odbędzie się sesja naukowa poświęcona ekumenizmowi, a 2 października zespół teatralny „My” wystawi sztukę poświęconą kościołowi łaski. Wystawę i publikację o historii kościoła przygotowuje Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, w którym na stałe prezentowana jest oryginalna laska łaski z 1709 r.
 
Obchody 300-lecia kościoła łaski w Kamiennej Górze zaplanowano aż na 15 miesięcy, do października 2010 r.

Zaprojektowane logo obchodów nie jest prostym znakiem graficznym, ale symbolem o wielu znaczeniach. Koło symbolizuje Boga, nie ma początku ani końca. Koło jest zniekształcone przez grzech, który wprowadza dysharmonię. Podzielone koło symbolizuje rozbite chrześcijaństwo. Krzyż – również symbol kościoła łaski zbudowanego na planie krzyża greckiego – łączy rozbite koło poprzez barwy. Połączenie 2 kolorów ukazujących niebo i ziemię, żółtego i niebieskiego, daje w w krzyżu barwę zieloną, kolor nadziei, którą odnajdujemy w ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie.

 
Organizatorzy obchodów 300-lecia pragną duży nacisk położyć na ekumenizm uroczystości, stąd celowo w logo nie jest podkreślane przywiązanie świątyni do żadnej religii, a pojawia się tylko nazwa Kościół Łaski.

Arkadiusz Felkle

Więcej ciekawych informacji z przeszłości kościoła łaski w Kamiennej Górze na łamach Zwiastuna Ewangelickiego 10/2009

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz