Archiwum dnia: 2 marca 2017

Nowy adres Kościoła Pokoju w Jaworze

28 lutego Rada Miasta Jawora, jednogłośnie przyjęła uchwałę o nazwaniu alei łączącej Ewangelicki Kościół Pokoju z pl. Wolności, aleją Pięciuset lat Reformacji.

W imieniu wnioskodawcy uchwały, Parafii Ewangelickiej w Jaworze, Radzie Miasta podziękował proboszcz ks. Tomasz Stawiak, który powiedział:

„Dziękuję wam z całego serca. Jako radni tego miasta, jednogłośnie -co doceniam szczególnie – nawiązaliście do najlepszych, historycznych wartości Rzeczpospolitej. Rzeczpospolitej opartej na różnorodności i szanującej swoje mniejszości. Cieszę się, że w naszym mieście uniknęliśmy żenującej debaty, jaka miała miejsce w senacie. Spójrzcie o ile wyżej stawia was to nad senatorami RP. Pragnę również uspokoić, że upamiętniając rocznicę Reformacji, w żaden sposób nie świętujemy podziału chrześcijaństwa, czego dowodem jest udział w uroczystościach jubileuszowych papieża Franciszka. Ze swojej strony zwracam uwagę na pewien symboliczny szczegół. Odtąd Kościół Pokoju w Jaworze, połączony będzie aleją Pięciuset lat Reformacji z…placem Wolności. Nie może być chyba większej i lepszej symboliki, jak Reformacja łącząca Kościół z Wolnością.”

Po wejściu w życie uchwały i przeprowadzeniu procedury administracyjnej, nowy, oficjalny adres Kościoła Pokoju, brzmiał będzie: al. Pięciuset lat Reformacji 1.
 
Aniela Pietruszczak
 
za https://kosciolpokojujawor.pl

Skarbonka Diakonijna 2017

Skarbonka diakonijna to ekumeniczna akcja kościelnych organizacji charytatywnych: Diakonii, Caritas Polska i Eleos. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim akcja odbywa się od 1995 r. Od 2005 r. ma charakter ekumeniczny. W Kościele Rzymskokatolickim znana jest jako Jałmużna Wielkopostna, a w Kościele Prawosławnym jako Ofiara Wielkopostna.

Skarbonka diakonijna rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa do Świąt Wielkanocnych. W tym czasie obie Diakonie, Caritas i Eleos namawiają do rezygnowania z drobnych przyjemności i przekazywania uzyskanych w ten sposób funduszy na cele akcji. Środki zbierane są do specjalnie przygotowanych na dany rok kolorowych, papierowych skarbonek. Zebrane fundusze przeznaczane są na rzecz potrzebujących.

Skarbonka diakonijna to akcja, która w okresie pasyjnym zachęca do refleksji nad znaczeniem postu oraz ograniczenia pewnych przyjemności i zbierania przeznaczonych na nie funduszy do specjalnych skarbonek. Skarbonki zostaną przekazane Diakonii na projekty na rzecz osób potrzebujących.
W ten sposób promowana jest kultura dzielenia się, społecznej solidarności i odpowiedzialności. Celem akcji jest uwrażliwianie wszystkich pokoleń na potrzeby ludzi wykluczonych i marginalizowanych: seniorów, osób z niepełnosprawnością, dzieci, młodzieży czy rodzin w trudnej sytuacji życiowej.
Skarbonka diakonijna może być darem dla takich właśnie osób – Twoim darem, a także Twoim wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości.
Zebrane środki będą przeznaczone na leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, zakup leków oraz wszelkie wsparcie w zależności od potrzeb. Nawet najmniejszy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość.
Materiały ze strony Diakonii Polskiej:
 

model Skarbonki diakonijnej 2017

źródło: www.diakonia.org.pl