Archiwum miesiąca: wrzesień 2010

Spotkanie Parafii Ewangelickich w Hoyerswerdzie

11. września 2010 roku w Hoyerswerdzie odbyło się kolejne spotkanie Parafii Ewangelickich z terenu Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i Okręgu Kościelnego Görlitz Kościoła Ewangelickiego Berlina Brandenburgii Śląskich Górnych Łużyc. Było ono kontynuacją podobnych spotkań w latach ubiegłych. Spotkania Parafii Ewangelickich odbywają się co roku na przemian w Polsce i w Niemczech.        

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem spowiednio-komunijnym w kościele Jana w Hoyerswerdzie. Liturgię prowadzili Księża Biskupi: dr Hans Wilhelm Pietz z Görlitz oraz Ryszard Bogusz z Wrocławia, którzy wygłosili również kazania. W modlitwie powszechnej Kościoła uczestniczył ks. Cezary Królewicz z Lubania. Komunii Świętej udzielali księża z Parafii Ewangelickich Hoyerswerdy.        

W programie spotkania znalazły się śpiewy pieśni z Taizé, występ chóru puzonistów, rozmowa z Biskupami Boguszem i Pietzem, przedstawienie teatralne przygotowane przez Teatr Martinshof, informacja o zbliżającym się Kirchentagu w Dreźnie w roku 2011, rozmowa z burmistrzem Hoyerswerdy Stefanem Skorą, turniej piłki siatkowej drużyn z Polski i z Niemiec, spotkanie młodzieży i śpiewy chórów w gimnazjum chrześcijańskim Joanneum. Na zakończenie tegorocznego spotkania błogosławieństwa na drogę powrotną udzielili razem Biskup Bogusz i Biskup Pietz.           

Tekst i zdjęcia: ks. Cezary Królewicz       

      

Related Images:

Konwent Kościołów Europy Północnej, Wschodniej i Środkowej

Konwent Kościołów powstał w 1949 r. jako platforma dla spotkań przedstawicieli Kościołów ewangelickich z zachodnich i wschodnich Niemiec z przedstawicielami Kościołów ze Skandynawii. Później zmienił nazwę, a do wspólnej wymiany doświadczeń zaproszono Kościoły z Europy wschodniej i środkowej. W ten sposób delegaci spotykają się każdego roku w innym miejscu już od ponad pięćdziesięciu lat.
 

Na przełomie sierpnia i września bieżącego roku (30.08-03.09.2010) w Wrocławiu miało miejsce kolejne spotkanie. Do stolicy Dolnego Śląska przybyły liczne delegacje z Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec oraz pojedynczy uczestnicy z Łotwy, Estonii, Rosji i Polski.

 
Celem tegorocznego Konwentu było poznawanie Kościołów luterańskich w Polsce, Szwecji i Niemczech wschodnich (na terenie byłej NRD). Referentami byli d. Janusz Witt z Wrocławia,
ks. Henning Plath z Szwecji oraz bp Axel Noack z RFN. Wymienieni wyżej prezentowali strukturę i sposób funkcjonowania swoich Kościołów. Nie unikali też trudnych zagadnień, związanych z kłopotami, ale i nadziejami, z jakimi dziś zmagają się wspomniane Kościoły. Głównym zagadnieniem referatów i debat była kwestia minoryzacji i majoryzacji Kościołów w ich środowiskach.
 

Szczególnego uroku przysporzyła Konwentowi atmosfera wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, możliwość odwiedzenia Kościoła Pokoju w Świdnicy i dworku rodziny von Moltke w Krzyżowej. Dziś mieści się tam Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

 
Konwent Kościołów Europy Północnej, Wschodniej i Środkowej ukazuje jak różnorodne są Kościoły ewangelickie, w tym luterańskie, jak rozbieżne bywają ich doświadczenia i historia. Niemniej był także szereg podobieństw. Co jednak łączyło wszystkich uczestników tegorocznego Konwentu, to wspólne, codzienne przyjmowanie zaproszenia do Stołu Pańskiego. Bowiem każdy dzień rozpoczynał się spowiednio-komunijnym nabożeństwem.
 
ks. Wojciech Pracki

Related Images:

XIX Tydzień Ewangelizacyjny w Karpaczu

Góry, dzieci, młodzież, rodzice, dziadkowie, spacery, śpiew, Słowo Boże, cisza, modlitwa, rozmowa, bliskość, atmosfera – takie skojarzenia rodzą się na myśl, o kolejnym zakończonym Tygodniu Ewangelizacyjnym dla Rodzin, który organizowany był przez Komisję Ewangelizacyjno-Misyjną Diecezji Wrocławskiej w dniach 15-22 sierpnia 2010 r. Do Karpacza przyjechało 160 osób z całej Polski, ale również mieszkający zagranicą. Niezależnie od tego czy jest się jeszcze dzieckiem, młodzieżą, czy już troszkę starszą osobą, każdy mógł znaleźć na Tygodniu coś dla siebie. U stóp Śnieżki czas spędziły całe rodziny, ale również osoby, które przyjechały same. Dzień rozpoczynał się od wspólnego śpiewu oraz porannego rozważania. Wspólne uwielbianie Boga śpiewem było bardzo radosnym punktem dnia. Następnie uczestnicy dzielili się na trzy grupy; dzieci, młodzież, dorośli. Po raz pierwszy najmłodsi podzieleni byli na dwie grupy wiekowe, co znacznie ułatwiło prowadzenie zajęć.  

Dzieci wyruszyły w biblijną podróż na wyspę skarbów. Poznając kolejne przygody biblijnych postaci, dowiadywały się, co jest w życiu niebezpiecznie, a co jest pożyteczne, o co warto zabiegać.
 

 

W tym samym czasie liczna grupa młodzieży rozmawiała o życiu, relacji z drugim człowiekiem, emocjach i własnych słabościach i oczywiście o Bogu, bez którego poszczególne części składowe naszego życia nie można ułożyć w całość.
Dorośli koncentrowali się na słowach Jezusa „Niechaj się nie trwoży serce wasze, w Boga wierzcie i we mnie wierzcie”, które stanowią hasło roku 2010. Przez sześć dni prowadzący, ks. Sławomir J. Sikora, przedstawiał ten tekst jako zaproszenie skierowane przez Boga do człowieka, zaproszenie do zaufania, wspólnej drogi, wspólnoty, wieczności.

  

Na podstawie biblijnych historii omówione zostały różne tematy, między innymi: „Za ciasne niebo – a co jeśli zabraknie dla mnie miejsca lub znajdzie się miejsce dla mojego wroga?”. Odbyła się też ciekawa dyskusja na temat współczesnego chrześcijaństwa, naszego Kościoła i parafii. Wiele ciepłych słów wyrażało przywiązanie do społeczności ludzi wiary, natomiast zauważanie mankamentów wyrastało z troski o wspólnotę. Najważniejszy był wniosek końcowy: nie powinienem być biernym obserwatorem, krytykiem stojącym z boku, mam być zaangażowanym członkiem wspólnoty, który w miłości daje z siebie to, co ma najlepszego.  

Popołudniami wędrowano po górach. Mimo zmiennej pogody piechurom udało się zdobyć Samotnię, Górę św. Anny, a niektórym nawet Śnieżkę. Zwiedzano również Karpacz, między innymi skocznię narciarską oraz Muzeum Sportu i Turystyki. Były także wycieczki autokarowe do Jeleniej Góry, Kowar (Park Miniatur), Skalnego Miasta w Czechach oraz do Lubomierza i Świeradowa Zdroju.

 

Wieczorem odbywały się spotkania w świątyni Wang. Była to okazja, aby dowiedzieć się, jakim tematem zajmowały się dzieci i młodzież w czasie swoich zajęć. Każdego dnia uczestnicy ujawniali swoje muzyczne talenty. Oprócz występów solowych śpiewał również wielopokoleniowy, międzyparafialny chór, który powstał w czasie Tygodnia. Po rozważaniu był czas na wspólną ciszę i modlitwę.
 
Tydzień zakończył się nabożeństwem z Sakramentem Komunii Świętej, w trakcie którego kazanie wygłosił ks. bp Ryszard Bogusz – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej.
Duszpasterz Ewangelizacyjno-Misyjny Diecezji Wrocławskiej, ks. Sławomir J. Sikora, wyraził następującą opinię: cieszy fakt, że co roku przyjeżdżają te same osoby. Bardzo radosne jest również uczestnictwo nowych osób. Wszyscy deklarują chęć powrotu na Tydzień Ewangelizacyjny do Karpacza za rok. I chyba tylko problemy zdrowotne lub inne poważne przeszkody mogą stanąć na drodze, aby znów spotkać się pod Śnieżką w 2011 r., tym bardziej że będzie to już dwudzieste spotkanie ewangelizacyjne, które zapoczątkowali ks. Piotr Gaś oraz ks. Edwin Pech.

Related Images:

Telefon zaufania Effata, Luter – kontakt i Jak orły

Od 21 października 2006 r. przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żarach, w polskiej części Łużyc (woj. lubuskie) działa w każdą sobotę od godziny 16 do 20 pod numerem 518 508181 Ewangelicki Telefon Zaufania EFFATA. Ostatnio, w sobotę 28 sierpnia 2010 r. zaangażowany w to dzieło ks. Andrzej Dębski odebrał telefoniczne zgłoszenie numer 1.000.
  
Większość zainteresowanych pracą telefonu zaufania to katolicy oraz katolickie media. Telefon doczekał się także pracy publicystycznej w dwóch periodykach niemieckich oraz jednym szwajcarskim i jednym włoskim. Zamieszczono też o nim informację w dwóch wywiadach prasowych, jednej pracy doktorskiej oraz siedmiu magisterskich.
  
Ks. Andrzej Dębski prowadzi jeszcze jeden telefoniczny projekt: LUTER-KONTAKT – 511 201801. To telefon pod którym, nagrawszy wcześniej pytanie, można otrzymać odpowiedź z zakresu Kościoła Ewangelickiego i teologii luterskiej.
  
Od 4 września bieżącego roku żarski duszpasterz uruchomił kolejne przedsięwzięcie. To codzienne rozważania biblijne pod nazwą JAK ORŁY, nawiązującą do znanych wersetów z proroka Izajasza: „Ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją. idą, a nie ustają” (40, 31).

Codziennie – w dowolnej chwili dnia i nocy – można zadzwonić pod numer 661 111351 i odsłuchać krótkie rozważanie biblijne. Rozważanie trwa do 5 minut. Koszt odsłuchania jest zgodny z taryfą operatora telekomunikacyjnego, z usług którego korzysta dzwoniący.

Related Images: