153. Zjazd Bratniej Pomocy im. króla Gustawa Adolfa odbył się w Sycowie na Dolnym Śląsku. Delegaci parafii m.in. z Lublina, z Piotrkowa Tryb. oraz z całego Śląska zatwierdzili podział ponad 250 tys. zebranych ofiar. W spotkaniu uczestniczył bp Jerzy Samiec.
Walne zebranie rozpoczęło się w domu parafialnym i zgromadziło ponad 70 osób. Zebranych przywitał prezes Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa ks. Daniel Ferek. W imieniu Konsystorza słowa pozdrowienia do zebranych skierował zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, w imieniu gospodarzy: biskup wrocławski Waldemar Pytel, a w imieniu władz miejskich przewodniczący Rady Miasta Bolesław Moniuszko.
Dotację otrzymały parafie w Bładnicach, Cisownicy, Międzyrzeczu i diakonat Eben-Ezer (cieszyńska); Mikołowie, Częstochowie, Lasowicach, Pokoju, Gołkowicach i Świętochłowicach (katowicka), Szczytnie, Ostródzie i Giżycku (mazurska), Słupsku i Rypinie (pomorsko-wlkp), Pabianicach, Łowiczu i Lublinie (warszawska) oraz Legnicy (wrocławska).
W 2016 roku do zarządu BPGA wpłynęły wnioski o przyznanie subwencji na kwotę blisko 840 tysięcy zł. Zebrane środki pokryły 30% zgłoszonego zapotrzebowania z parafii.
Święto BPGA zakończyło nabożeństwo w kościele zamkowym ap. Jana i Piotra w Sycowie. Liturgię wstępną prowadzili proboszcz parafii w Sycowie ks. Rafał Miller oraz ks. Daniel Ferek, a kazanie wygłosił bp Waldemar Pytel. Błogosławieństwa końcowego udzielił bp Marian Niemiec.
Kolejny, 154. Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa ma odbyć się w przyszłym roku w Wiśle.
Celem organizacji zbiórki ofiar pieniężnych na Bratnią Pomoc, wpłacanych przez wiernych całego Kościoła ewangelickiego, jest finansowe wsparcie mniej zasobnych parafii w diasporze w remontach swoich kościołów i centrów parafialnych.
Geneza tego święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632 r.
W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski duchowny, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby wspomóc tymi pieniędzmi ewangelicką diasporę.
W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.
za www.bik.luteranie.pl