W Niedzielę Invocavit rozpoczęła się akcja Skarbonka Diakonijna 2012

Podziel się

26 lutego 2012 roku w 1 niedzielę czasu pasyjnego (Postu), w niedzielę Invocavit, we wszystkich parafiach ewangelickich Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce rozpoczęta została w czasie nabożeństw akcja Skarbonka Diakonijna. Prowadzona jest ona przez Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego razem z rzymskokatolickim Caritas Polska, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego.
Hasło tegorocznej akcji brzmi „Pomagam starszym”. Jest ono związane z ogłoszeniem przez Komisję Europejską Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. 15 lutego odbyła się w Warszawie konferencja prasowa, na której przedstawiciele poszczególnych organizacji tłumaczyli cele akcji.

– Osoby starsze borykają się z różnymi problemami: wykupywanie leków, dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego, samotność. Jest bardzo ważne, abyśmy o nich nie zapominali – mówiła Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

– Chodzi o to, byśmy uczyli się pewnej wrażliwości, dostrzegali nie tylko swoje potrzeby, ale też innych – szczególnie starszych. Chcemy pokazać wartość więzi międzypokoleniowej – tłumaczył sekretarz generalny Caritas Polska ks. Zbigniew Sobolewski.

– Starsi to my – tyle, że jutro – zauważył ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos Kościoła Prawosławnego. – Jeśli spojrzymy na Pismo Święte, to zobaczymy, że opieka nad starszymi jest przejawem zdrowego chrześcijaństwa – przekonywał.

Akcja potrwa od pierwszej niedzieli pasyjnej do Wielkanocy. W tym czasie obie Diakonie, Caritas i Eleos będą namawiać do rezygnacji z drobnych przyjemności i przekazywania uzyskanych w ten sposób funduszy na cele akcji. Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rozprowadziła do wszystkich parafii ewangelickich w Polsce łącznie 13 tys. skarbonek. Zebrane środki finansowe będą przeznaczone m.in. na wspieranie projektów na rzecz aktywizacji osób starszych i łączenia pokoleń.

Niedziela Invocavit w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce jest obchodzona jako Święto Diakonii.

za www.diakonia.org.pl

 

 

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz