Synod Diecezji obradował na Pomorzu

Podziel się

W dniach 22-24.10.2021 roku w Międzyzdrojach na Pomorzu obradował Synod Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce na swojej 14 sesji. Głównym tematem obrad była tożsamość wyznaniowa zgodnie z tematyką roku 2021 wyznaczoną przez Synod Kościoła. Synod rozpoczął obrady w piątkowe popołudnie modlitwą prowadzoną przez ks. Pawła Mikołajczyka. Następnie przekazane zostało sprawozdanie z obrad Synodu Kościoła, który obradował w Warszawie tydzień wcześniej. Biskup Diecezji Wrocławskiej – Waldemar Pytel omówił również bieżącą sytuację diecezji. Miejscem obrad był Hotel Vestina. Następnie członkowie Synodu wzięli udział w wieczornym nabożeństwie w miejscowym kościele Parafii Rzymskokatolickiej, który służył kiedyś kościołowi ewangelickiemu. Nabożeństwo odprawił i kazanie wygłosił ks. Karol Długosz.

W sobotnie przedpołudnie ks. Wojciech Froehlich będący gościem Synodu podjął tematykę tożsamości wyznaniowej w specjalnym referacie wprowadzającym do pracy w grupach. W prowokacyjnie postawionym pytaniu: ile kosztuje tożsamość? ks. Froehlich bardzo interesująco omówił to zagadnienie. Następnie pracowano w grupach. Grupa I podjęła pracę wokół tematu: Luteranizm – to opcja dla mnie!  Co przyciąga ludzi do Kościoła Ewangelickiego? Grupę prowadził ks. Cezary Królewicz. Grupa II podjęła temat: Luteranizm? Nie dziękuję! Co wywołuje dystans wobec Kościoła Ewangelickiego? Grupę prowadził Łukasz Cieślak. Grupa III podjęła temat: Luteranizm. Moje świadectwo. Grupę prowadził ks. Waldemar Szczugieł. Po przerwie obiadowej i spacerze brzegiem morza w przepięknej, słonecznej aurze jesiennego Bałtyku Synod wznowił obrady. W czasie sesji plenarnej podsumowano pracę w grupach. Wieczorną modlitwę przygotował ks. Paweł Mikołajczyk. Sobotni wieczór członkowie Synodu spędzili na wyspie Wolin w miejscowości Wolin w Centrum Słowian i Wikingów – Wolin – Jomsborg – Vineta, gdzie przygotowana została kolacja.

W niedzielny poranek członkowie Synodu wzięli udział w nabożeństwie w szczecińskim kościele ewangelickim św. Trójcy na Łasztowni. Kazanie wygłosił bp Waldemar Pytel. Po nabożeństwie i poczęstunku w gościnnej parafii szczecińskiej bp Pytel zamknął obrady 14. sesji Synodu Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Tekst: ks. Cezary Królewicz

Zdjęcia: twitter

Related Images:


Podziel się