Rekolekcje pasyjne dla kobiet

Podziel się

Czas pasyjny, to szczególny czas w życiu każdego świadomie wierzącego człowieka. To czas zadumy, refleksji, wewnętrznego spojrzenia na własną wiarę, na dzieło Chrystusa dokonane na krzyżu Golgoty, ale przede wszystkim czas spojrzenia na osobistą relację z Bogiem. Każdy chrześcijanin w indywidualny, osobisty sposób przeżywa ten czas – sam, bądź w społeczności z innymi. Międzyparafialne Rekolekcje dla Pań z parafii Diecezji wrocławskiej stwarzają tę możliwość, by w szerszym gronie pochylić się nad Słowem Bożym, podzielić się swoim doświadczeniem w wierze, jak również tym, co sprawia trudność nam chrześcijanom w codziennych relacjach z innymi.

            W dniach 2-4 marca 2012 roku po raz piąty parafia Wang w Karpaczu gościła 31 pań z Wałbrzycha, Świdnicy, Jeleniej Góry-Cieplic, Karpacza oraz Zielonej Góry. Piątkowy wieczór rozpoczynający wspólny czas rekolekcji miał za zadanie zintegrować panie poprzez zabawy umożliwiające poznanie się i stworzenie dobrych relacji do dalszej wspólnej  społeczności. Sobotnie zajęcia prowadzone przez Iwonę Holeksę, poświęcone były już głównemu tematowi, którym w tym roku była ZŁOŚĆ – emocja jakże znana każdemu i towarzysząca człowiekowi w różnych sytuacjach dnia codziennego. Burza mózgów, praca w grupach, wspólna dyskusja nad tym czym jest złość, jak przejawia się w naszym życiu, jakie są jej skutki w relacjach z innymi, a także spojrzenie na nią poprzez pryzmat Bożego Słowa uświadomiły wszystkim, że niestety towarzyszy ona nam na co dzień i trudno się jej oprzeć, pozbyć. Podsumowaniem całości było przeprowadzenie procesu sądowego, gdzie na ławie oskarżonych zasiadła ZŁOŚĆ. Panie wcieliły się w rolę sędziego, ławników, oskarżyciela, obrońcy, świadków jak również widowni. Każda z pań mocno zaangażowała się w swoją rolę i po ponad półtoragodzinnym procesie (który przebiegał zgodnie z zasadami prawa) zapadł wyrok – ZŁOŚĆ, to emocja neutralna sama w sobie, efekty jej działania zależą tylko i wyłącznie od temperamentu, charakteru człowieka i mogą przybierać negatywne skutki ale również być inspiracją do stworzenia jakiegoś wielkiego dzieła.

            Piątkowy jak i sobotni wieczór, skupiał wszystkie panie przy Bożym Słowie. Pasyjne refleksje przygotowane przez Lucynę Żak, skierowane były na osobistą relację z Bogiem poprzez modlitwę oraz na szukaniu i wzywaniu Pana, dopóki można Go znaleźć i jest On blisko każdego człowieka (Iz 55,6). Uwieńczeniem i dopełnieniem rekolekcyjnego czasu, było niedzielne nabożeństwo połączone ze spowiedzią i społecznością Wieczerzy Pańskiej. Jubileuszowe – piąte Międzyparafialne Rekolekcje dla Pań są dowodem, jak bardzo potrzebny jest czas, aby wyjść, wyjechać z domu, zatrzymać się w zabieganiu, odsunąć od siebie troski i kłopoty dnia codziennego i w gronie innych wierzących poddać się pasyjnej refleksji. Za ten wspólnie spędzony czas jesteśmy wdzięczne gospodarzom i organizatorce spotkania Bogusławie Pech.

Lucyna Żak

 

 

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz