Nowy zwierzchnik Okręgu Kościelnego Görlitz

Podziel się

14. października 2018 roku w kościele ewangelickim apostołów Piotra i Pawła w Görlitz położonym nad rzeką Nysą Łużycką tuż przy granicy z Polską odbyła się uroczystość przekazania obowiązków zwierzchnika Kościoła Ewangelickiego okręgu Görlitz. Dotychczasowy zwierzchnik – generalny superintendent ks. Martin Herche przeszedł w stan spoczynku przekazując urząd swojej następczyni ks. Teresie Rinecker wybranej w marcu 2018 roku. Przekazanie urzędu wraz z krzyżem nastąpiło w czasie nabożeństwa w obecności ks. bpa Markusa Dröge z Berlina będącego zwierzchnikiem Kościoła Krajowego Berlina Brandenburgii śląskich Górnych Łużyc. Polskę reprezentował ks. bp Waldemar Pytel oraz ks. bp Ryszard Bogusz, którzy brali czynny udział w liturgii. Bp Bogusz przekazał słowa podziękowania ks. Martinowi Herche za wieloletnią współpracę z Diecezją Wrocławską

oraz był jednym z asystentów tego pożegnania, a bp Pytel złożył życzenia Bożego prowadzenia ks. Teresie Rinecker w związku z objęciem przez nią urzędu oraz był asystentem wprowadzenia jej w urzędowanie. Ks. Teresa Rinecker wygłosiła kazanie (tekst kazania w j. polskim >>>). Stronę polską reprezentowali także księża i świeccy Diecezji Wrocławskiej, którzy u uwagi na różne funkcje w kościele byli również zaproszeni na tę uroczystość. Część liturgii prowadzona była w języku górnołużyckim przez Manfreda Hermascha z Parafii Ewangelickiej Schleife/Slepo pracującego przez wiele lat w wydziale synodalnym Kościoła Berlina Brandenburgii wspierającego pracę duszpasterską wśród Łużyczan i Wendów.

W tym wydziale synodalnym Polskę reprezentuje ks. Cezary Królewicz – proboszcz Parafii Ewangelickiej w Lubaniu oraz duszpasterz ewangelików w Zgorzelcu i Görlitz. Obecni byli także goście z Czech zarówno świeccy jak i duchowni z biskupem Tomasem Tyrlikiem z Czeskiego Cieszyna. Rzymskokatolicką Diecezję Görlitz reprezentował bp Wolfgang Ipolt. Władze polityczne reprezentował Michael Kretschmer – premier landu Saksonia pochodzący z Parafii Ewangelickiej Śródmieścia Görlitz oraz Martina Münch minister nauki, badań i kultury Brandenburgii. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Chór Puzonistów z Görlitz pod dyrekcją Steffena Peschela oraz Reinhard Seeliger – dyrektor muzyki kościelnej w Görlitz.

Tekst: ks. Cezary Królewicz

Zdjęcia: Bożena Pytel, ks. Cezary Królewicz

Video: ks. Cezary Królewicz

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz