Koncert Solus Schristus w Świdnicy

Podziel się

Solus Christus – ta nazwa znana jest każdemu ewangelikowi. Jest to jedna z czterech podstawowych zasad luteranizmu. Oznacza, że tylko Chrystus jest drogą dla zbawienia każdego wierzącego. Od pięciu wieków luteranie na świecie mogą odkrywać zarówno prostotę tej prawdy, jak też jej niezgłębione bogactwo teologicznej treści. Niedzielny wieczór 1 października 2017 roku pokazał jednak, że pod tak sformułowaną zasadą może kryć się coś jeszcze.

W ramach obchodów Jubileuszu 500. lat Reformacji, właśnie tego dnia w świdnickim Kościele Pokoju wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” ze swoim reformacyjnym programem zatytułowanym „Solus Christus”. Tym razem pod tą nazwą kryły się przepiękne aranżacje najważniejszych przykładów luterańskiego dziedzictwa muzycznego, które wypełniły nie tylko mury świdnickiego kościoła, ale z pewnością również serca zgromadzonych tam słuchaczy. 

Luter, Gerhardt czy Zinzendorf to nazwiska tylko niektórych autorów pieśni, którzy w swoich utworach zawarli nieprzebrany bagaż osobistej wrażliwości i głęboką treść religijną. Zespół „Śląsk” wydobywał ten przekaz i podawał zgromadzonym w niezwykle pięknej wersji wokalnej, wspieranej instrumentalnym akompaniamentem. Całość powodowała, że Solus Christus to już nie tylko wyróżnik teologii luterańskiej, ale również nośnik religijnej wrażliwości i przywiązania do Zbawiciela, którą najpełniej wyraża muzyka i wpisane w nią słowa.

Koncert zorganizowany został przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu

ks. Paweł Meler

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz