Certyfikat „Wrocław bez barier” dla Fundacji Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra

Podziel się

Kolejna nagroda dla wrocławskiej diakonii.

Fundacja Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu uhonorowana została certyfikatem „Wrocław bez Barier imienia Bartłomieja Skrzyńskiego”. Plebiscyt ma na celu docenienie inicjatyw, działań i przedsięwzięć, które przyczyniają się do wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Zainaugurował go w 2010 roku rzecznik prezydenta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych, śp. Bartłomiej Skrzyński. Zmarły tego roku działacz urósł na Dolnym Śląsku do rangi symbolu empatii i pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami i swoim zaangażowaniem przyczynił się do rozwoju fundacji założonej przez diecezję wrocławską KEA w RP. W 2018 roku organizację plebiscytu przekazano fundacji „Potrafię Pomóc”.

Nagrodę w imieniu ewangelickiego centrum odebrał ks. Robert Sitarek, który jednocześnie jest jej laureatem. Dziękując za docenienie instytucji, prezes fundacji wspomniał śp. Bartłomieja Skrzyńskiego, który razem z założycielami fundacji „Potrafię Pomóc” wyznaczyli najwyższe standardy wielozakresowej pomocy osobom potrzebującym.

Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 4 grudnia 2020 roku przy okazji otwarcia Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich – jeszcze jednego miejsca w stolicy Dolnego Śląska, które wychodzi naprzeciw ludzkim potrzebom.

Certyfikat „Wrocław bez barier” to już kolejna w ostatnim czasie nagroda, którą przyznano Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu. Wcześniej nagrodę Lodołamacza w kategorii „dziennikarz bez barier” otrzymała telewizja „Przystań” działająca w ramach prowadzonego przez fundację Warsztatu Terapii Zajęciowej. Wielkim wyróżnieniem było też ubiegłoroczne uhonorowanie pracy fundacji Dolnośląskim Kluczem Sukcesu w kategorii „najlepsza dolnośląska organizacja pozarządowa”.

Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji nastawione jest na pomoc osobom z niepełnosprawnościami i prowadzi na terenie Wrocławia domy pomocy społecznej, przedszkole, szkoły specjalne oraz integracyjne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie i ruchowo, Warsztat Terapii Zajęciowej dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, Całodobowe Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze typu socjalizacyjnego „Tęcza” i „Opoka” oraz wypożyczalnię sprzętu pomocniczego i rehabilitacyjnego. Przez dwadzieścia lat swojego funkcjonowania diakonia diecezji wrocławskiej stała się profesjonalną instytucją wcielającą etos troski o drugiego człowieka w życie. Coraz częściej jest to doceniane i uznawane przez instytucje w Polsce i Europie.

Tekst i zdjęcia: ks. Paweł Meler

Related Images:


Podziel się