Biskup Kościoła w Parafii Syców

Podziel się

25. maja 2011 roku biskup Jerzy Samiec przebywał z wizytą w Parafii Ewangelickiej w Sycowie na Dolnym Śląsku. Głównym celem wizyty była obecność podczas konferencji duchownych z diecezji wrocławskiej. Wizyta ta rozpoczęła się jednak od pobytu biskupa Jerzego Samca, biskupa Ryszarda Bogusza oraz ks. Rafała Millera w Szkole Podstawowej im. ks. Jerzego Badury w Międzyborzu, sąsiednim miasteczku. Szkoła ta jest jedyną w Polsce szkołą państwową noszącą imię ewangelickiego duchownego. Ksiądz Jerzy Badura pochodził z Pruchnej, a w latach 1883-1911 był księdzem polskiej parafii ewangelickiej w Międzyborzu, gdzie stał się jednym z najbardziej zasłużonych działaczy polskich na Śląsku.

W szkole podstawowej przywitał Księży Biskupów burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz Pan Jarosław Głowacki, któremu towarzyszyła Pani wiceburmistrz Barbara Witkowska. Na początek przemówił dyrektor szkoły podstawowej Pan Czesław Berus oraz dzieci, które przedstawiły krótki program dotyczący patrona szkoły. Następnie spotkano się z nauczycielami oraz zwiedzono piękny obiekt szkolny.

Następnie duchowni wraz z władzami i dyrekcją szkoły złożyli kwiaty na grobie ks. Jerzego Badury i ks. Roberta Fiedlera.

W dalszej kolejności biskupi oraz duchowni ewangeliccy z diecezji wrocławskiej uczestniczyli we wspólnym śniadaniu w parafii sycowskiej. W posiłku tym uczestniczyli również: Pan wicestarosta Sławomir Pytel, burmistrz miasta i gminy Syców Pan Sławomir Kapica, Przewodniczący rady miasta Sycowa Pan Bolesław Moniuszko, Pan Burmistrz Międzyborza Jarosław Głowacki wraz z Panią wiceburmistrz Barbara Witkowska, dyrektor Departamentu Mienia Wojewódzkiego przy Urzędzie Marszałkowskim Pan Stanisław Czajka, komendanci miejscowej Policji, ks. Edward Wala jeden z miejscowych Proboszczów Kościoła rzymsko-katolickiego oraz miejscowe media.

Ks. Biskup zapoznał się z miejscową specyfiką oraz osobami które wywierają pozytywny wpływ na miejscowe kontakty tej położonej w głębokiej diasporze Parafii Ewangelickiej.

ks. Rafał Miller

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz