Tradycja ekumenicznych konsultacji biskupów z Polski i Niemiec sięga roku 2019. Pierwsze spotkanie odbyło się we Frankfurcie nad Odrą i połączone było z jubileuszem dwudziestopięciolecia Europejskiego Centrum Ekumenicznego. Drugi raz zwierzchnicy przygranicznych diecezji spotkali się w Szczecinie. Trzecie ekumeniczne konsultacje zorganizowane zostały przez diecezję wrocławską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, przy współpracy z archidiecezją wrocławską Kościoła Rzymskokatolickiego, 15. października 2024 roku.
Wydarzenie rozpoczęto zwiedzaniem Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy oraz ekumeniczną modlitwą. Dalsza część obrad odbyła się w auli Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu, gdzie zebranych powitał bp Waldemar Pytel.
W 2024 roku mija 25 lat od podpisania Wspólnej Deklaracji w sprawie Nauki o Usprawiedliwieniu. Z tego powodu treść dokumentu, jego teologiczne znaczenie oraz aktualna recepcja stały się głównym tematem spotkania biskupów. Wprowadzeniem do dyskusji były referaty dwóch teologów z Polski: prof. Bogdana Ferdka i prof. Jerzego Sojki oraz prof. Dorothei Wendebourg z Niemiec. Na podstawie tych wystąpień polscy i niemieccy hierarchowie dyskutowali na temat potrzeby rozwijania ruchu ekumenicznego i poszukiwania wspólnych elementów teologii, które scalają podzielone chrześcijaństwo.
Konsultacje zakończono nabożeństwem, które odprawili wspólnie ks. Paweł Meler oraz biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Maciej Małyga, który wygłosił kazanie.
ks. Paweł Meler