20 lat partnerstwa Kościołów

Podziel się

Partnerstwo nie tylko na papierze.

Przed dwudziestoma laty Diecezja Wrocławska podpisała w świdnickim Kościele Pokoju umowę o partnerstwie z Ewangelickim Kościołem Berlina Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc. Podpis złożony pod tym dokumentem przez ówczesnego zwierzchnika diecezji, ks. bpa Ryszarda Bogusza, zaowocował współpracą, którą cieszymy się do dzisiaj.

3 września 2017 roku, inny Kościół Pokoju, w Jaworze, wypełnił się wiernymi z Polski i Niemiec, którzy wspólnie świętowali jubileusz tego wydarzenia oraz zacieśniali więzy przyjaźni zawiązane przed laty.

Uroczyste spotkanie rozpoczęło się od wspólnej kawy w ogrodzie parafialnym. Po posiłku zgromadzeni goście zaczęli wypełniać wnętrza jaworskiego kościoła, aby dziękować Bogu za partnerstwo i łaskę podtrzymywania przyjaźni, która przywiodła ich na to miejsce.

Zwierzchnik berlińskiego Kościoła, bp dr Markus Dröge, podkreślał w swoim kazaniu znaczenie porozumienia, które w jego odczuciu jest jednym z najważniejszych wydarzeń jubileuszowego roku 500. lat Reformacji. W oparciu o Pieśń Sługi Pańskiego z Księgi Izajasza biskup zauważył, że tę samą wierność, która cechowała biblijnego Sługę, przejawiali budowniczowie Kościołów Pokoju wznoszący swoje piękne obiekty pomimo przeciwności, ewangelicy ukrywający się w lasach w celu pielęgnowania swojego wyznania oraz wszyscy, którzy dążą do pojednania, pokoju i przyjaźni.

W odniesieniu to tych słów, ks. bp Waldemar Pytel dziękował wszystkim zgromadzonym za to, że podpisane dwadzieścia lat temu partnerstwo nie pozostało jedynie deklaracją złożoną na papierze, ale realizowało się w spotkaniach, budowaniu pojednania i zawiązywaniu przyjaźni na lata.

Przykładem aktywnego partnerstwa był dalszy przebieg uroczystości w lesie pod Kondratowem. Dla dolnośląskich luteran jest to miejsce szczególne. W okresie kontrreformacji właśnie tam odbywały się nabożeństwa, udzielane były sakramenty oraz pielęgnowana wiara. Wiekowy Dąb Chrzcielny, który był świadkiem tych trudnych czasów, niestety spłonął. Dlatego z okazji 20-lecia partnerstwa oraz w ramach obchodów Jubileuszu Reformacji, bp dr Marcus Dröge oraz bp Waldemar Pytel wspólnie poświęcili odrestaurowany obelisk upamiętniający dawne czasy oraz zasadzili nowy dąb, który przetrwa kolejne wieki.

Osadzone wewnątrz pomnika przesłanie obu duchownych będzie świadectwem dla kolejnych pokoleń, że wierność ideałom Reformacji oraz budowanie przyjaźni i partnerstwa rozwija się we wspólnych czynach, które są pomostem między przeszłością i przyszłością oraz kształtują teraźniejszość.

Tekst: ks. Paweł Meler

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz