Dzienne archiwum: 2 maja 2016

Nowy rozdział historii kościoła ewangelickiego w Głogowie

W dniu 10 marca 2016 roku w Głogowie w obecności ks. bpa Ryszarda Bogusza, Proboszcza Administratora naszej Parafii oraz Prezydenta Miasta Głogowa pana Rafaela Rokaszewicza, podpisany został akt notarialny, na mocy którego Parafia stała się właścicielem nieruchomości zabudowanej, położonej w Głogowie przy ul. Jedności Robotniczej 11a.glogow

Tym samym Parafia przystała na propozycję Gminy Głogów, dotyczącą zamiany nieruchomości. Parafia nieodpłatnie przekazała Gminie nieruchomość niezabudowaną w ścisłym centrum miasta, gdzie docelowo miało powstać Centrum Parafialne w Głogowie. Jednak trudności związane z pozyskaniem odpowiednich środków na tę inwestycję sprawiły, że od 2011 roku nic w tym kierunku nie udało się zrobić. W zamian Parafia z udzieloną bonifikatą przez Radę Miasta Głogowa mogła zakupić od Gminy nieruchomość zabudowaną przy ul. Jedności Robotniczej 11a, w której przed wojną mieściła się część Ewangelickiego Gimnazjum.

Transakcja ta pomyślnie została sfinalizowana i po ponad 70- latach Ewangelicy w Głogowie mają swoje miejsce i piękną perspektywę na przyszłość. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie jednego z pomieszczeń na kaplicę, w której będziemy mogli przeżywać nabożeństwa. Prace w tym celu są już mocno zaawansowane, a Głogowianie są pełni zapału i chęci do wspólnego działania. Docelowo w budynku oprócz wspomnianej kaplicy mieścić się będzie zaplecze kancelaryjne, punkt katechetyczny oraz wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

Dotychczas nabożeństwa odbywały się w kaplicy rzymskokatolickiej przy Parafii św. Mikołaja. Skończył się pewien etap i rozpoczyna się nowy, który tworzyć będziemy we własnych murach.

ks. Jerzy Gansel

Ambasadorzy 60 krajów w Kościele Pokoju w Świdnicy

Prezydenci, premierzy i królowie, także ci żyjący współcześnie, gościli w świdnickim Kościele Pokoju i zawsze wyrażali zachwyt dla niezwykłej, drewnianej świątyni. Do grona oczarowanych dołączyło kilkudziesięciu ambasadorów.ambas(1)

Aż sześćdziesięciu pięciu ambasadorów z całego świata gościło dziś w Kościele Pokoju. – Jesteśmy pod olbrzymim wrażeniem tego, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, dlatego na pewno tu jeszcze wrócimy – zapewniali goście wychodząc z kościoła.

– Na przestrzeni wieków nasz kościół odwiedzali królowie, cesarze, ale tylu ambasadorów na raz jeszcze nie gościliśmy – powitał dyplomatów ks. bp Waldemar Pytel. – To miejsce chce być nie tylko oazą spokoju, ale i symbolem pokoju między ludźmi, między narodami. Mam nadzieję, że jesteście dobrymi posłańcami pokoju – dodał. Goście rozglądając się w skupieniu wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu Macieja Batora.

Gospodarzami pobytu ambasadorów w naszym regionie są Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Obie te instytucje planując trzydniowy (29.04.-01.05.) program wycieczki postanowiły pokazać gościom to co najpiękniejsze na Dolnym Śląsku. Oprócz zwiedzania Wrocławia z Halą Stulecia i koncertem w Operze Wrocławskiej dyplomaci podróżują także do miejsc mniej znanych, jak chociażby Kościół Pokoju w Świdnicy. Zakończyli swój pobyt na Dolnym Śląsku 1 maja zwiedzaniem kompleksu stawów rybnych w Dolinie Baryczy oraz degustacją karpia i dań kuchni regionalnej.