Archiwum miesiąca: lipiec 2015

Święto Parafialne 2015 w Lubaniu

31 maja 2015 roku po raz kolejny w Lubaniu swoje Święto Parafialne przeżywała Parafia Ewangelicka. Rozpoczęło się ono nabożeństwem dziękczynnym w kościele ewangelickim Marii Panny w Lubaniu.

Kazanie wygłosił zaproszony przez radę parafialną ks. Albrecht Naumann z Parafii Ewangelickiej w przygranicznym Ludwigsdorf. Powiedział on m.in.: to coś bardzo szczególnego, że wspólnie uczestniczymy w tym nabożeństwie w Lubaniu. Ewangeliccy chrześcijanie z parafii Lubań i ewangeliccy chrześcijanie z parafii Ludwigsdorf, leżącej na zachód od Nysy. Jest to znaczące i ważne nie tylko dlatego, że należymy do różnych narodów, ale szczególnie ważne jest to również dlatego, ponieważ w tym roku wspominamy 70-tą rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zakończenie wojny oznaczało wprawdzie zakończenie działań wojennych, ale oznaczało równocześnie ciąg dalszy masowych przesiedleń ludności. Niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni. Państwo lub rodzice Państwa również musieli opuścić swoją ojczyznę, zostali(ście) po zakończeniu wojny przesiedleni tutaj. Tak samo, jak Niemcy, którzy przybyli na zachód od Nysy nieśli(ście) w sercu straconą ojczyznę i niepewność bezpiecznej przyszłości. To i jednocześnie wspomnienie skutków wojny, rozpoczętej przez Niemców, przyczyniło się do tego, że nie było dobrego sąsiedztwa nad Nysą. Dopiero aprobata Polski na ponowne zjednoczenie Niemiec w roku 1990 spowodowała, że potwierdzono na forum międzynarodowym wiarygodność powojennych granic i bezpieczną przyszłość. Od tej pory rozwijała się nie tylko gospodarka, ale rozwijały się też stosunki sąsiedzkie po zachodniej i wschodniej stronie Nysy. Dobre sąsiedztwo zostało zapoczątkowane spotkaniami Polaków i Niemców, które obfitowały w cenne i wartościowe doświadczenia. A później stało się coś bardzo szczególnego: we wspólnym słuchaniu słowa Bożego odkryliśmy, że jesteśmy nie tylko sąsiadami, ale też braćmi i siostrami, dziećmi tego samego niebiańskiego Ojca. To czyni nasze spotkanie tak szczególnym i cennym.

W czasie nabożeństwa, po odpowiednim wcześniejszym przygotowaniu, do Parafii przyjęte zostały nowe osoby. Dziękczynny charakter nabożeństwa wiąże się z powołaniem Parafii Ewangelickiej w Lubaniu jako samodzielnej i odrębnej Parafii po podziale Parafii Ewangelickiej w Jeleniej Górze – Cieplicach w roku 2005. Tradycyjnie po nabożeństwie wszyscy spotykali się przed Domem Parafialnym, gdzie rozmowy, śpiew i koncert puzonistów z Ludwigsdorf przeplatane były zwyczajowym smażeniem jajecznicy. Parafianie przygotowali też własne ciasta, sałatki i inne niespodzianki, które upiększyły stół. Dla dzieci Parafianie przygotowali specjalną trampolinę. Sprzyjająca pogoda pozwoliła w pełni cieszyć się uczestnikom spotkania. Wszyscy planowali już następne Święto Parafialne w roku 2016, które połączone będzie z jubileuszem 10-lecia Parafii Ewangelickiej w Lubaniu.

ks. Cezary Królewicz

Related Images:

Łużycki Dzień Kościoła w Cottbus

Wśród 2000 uczestników Łużyckiego Dnia Kościoła, który odbył się 4 lipca 2015 r. była ponad stuosobowa delegacja Diecezji Wrocławskiej z biskupem Waldemarem Pytlem na czele. W programie spotkania oprócz dwóch nabożeństw inaugurującego oraz pożegnalnego odbyły się liczne warsztaty, spotkania i fora dyskusyjne. Tematami były m.in.: wspólne życie z uchodźcami, perspektywy dla Łużyc związane m.in. z wydobyciem węgla brunatnego (Łużyce to region, na terenie którego zamknięto liczne kopalnie odkrywkowe), pomysły dla wsi i miasteczek, idee i pomysły na współpracę polsko-niemiecką. cottbus04Dzień Kościoła w Cottbus uatrakcyjniły również liczne koncerty, a wśród wykonawców zaprezentowały się dwa wrocławskie chóry – owacyjnie przyjęta Capella Ecumenica oraz chór parafii Opatrzności Bożej. Jedną z atrakcji imprezy były usytuowane w Parku Puszkina stoiska prezentujące inicjatywy kościelne oraz pracę diakonijną, a wśród nich duży punkt Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji, gdzie odwiedzający mogli obejrzeć i kupić rękodzieło wykonane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, mieszkańców Domów Opieki oraz uczniów szkoły zawodowej ECDiE.

cottbus05Mottem spotkania były słowa Proroka Ezechiela o spustoszonym kraju, który stanie się jak ogród Eden, nawiązujace do Łużyc, gdzie brakuje perspektyw na przyszłość, gdzie jedyna gałąź przemysłu została zamknięta i w związku z tym odnotowuje się zatrważający odpływ młodych ludzi. Wszystkim modlitwom i dyskusjom towarzyszyły te słowa, niosąc nadzieję na odrodzenie tego zapomnianego obecnie przez resztę kraju regionu. Bardzo często podkreślano, jak ważna i wzbogacająca obie strony jest współpraca polsko-niemiecka.

Uczestnicy spotkania z Diecezji Wrocławskiej przeżyli w Cottbus bardzo piękny, choć niezwykle upalny dzień.

Tekst: Anita Sowa

Zdjęcia: Michael Helbig (Lausitzer Rundschau), J. Sowa

Related Images: