Archiwum miesiąca: kwiecień 2012

Rada Fundacji Kościelnej Ewangelickiego Śląska w Świeradowie Zdroju i Lubaniu

22.04.2012 w Lubaniu gościli członkowie Rady Fundacji Kościelnej Ewangelickiego Śląska na zakończenie dwudniowych obrad, które miały miejsce w Świeradowie Zdroju. Na zaproszenie ks. Cezarego Królewicza, będącego przedstawicielem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w Radzie Fundacji, Rada zapoznana została  z  bieżącą sytuacją lubańskiej Parafii Ewangelickiej. Praca Rady połączona była z wycieczką do nieodległej Pobiednej, aby poznać losy kościoła ewangelickiego związane z historią tej miejscowości od Reformacji do dziś. Piękno Gór Izerskich i bogata historia kościoła ewangelickiego na tym terenie były dla członków Rady niezapomnianym doświadczeniem. Rada Fundacji wzięła udział w niedzielnym nabożeństwie w kościele ewangelickim w Lubaniu, a jeden z jej członków ks. dr Hans Ulrich Minke, wygłosił kazanie. Wspólny niedzielny obiad i plany na przyszłość były ostatnim akcentem pracy Rady Fundacji.

Tekst i zdjęcia: ks. Cezary Królewicz

Kazanie ks. dra Hansa Ulricha Minke >>>

Related Images:

Ewangelicy z Badenii w Lubaniu

13. kwietnia 2012 roku po raz kolejny w tym roku naszą Parafię odwiedzili goście z zagranicy chcący poznać życie kościoła ewangelickiego w Polsce. Tym razem dotarli do nas ewangelicy z dalekiej Badenii z miejscowości Oftersheim wraz z Panią Pastor Esther Kraus. Poznali historię powstania na nowo samodzielnej Parafii Ewangelickiej w Lubaniu w roku 2005. Z dużym zainteresowaniem odkrywali dzieje Kościoła ewangelickiego na Górnych Łużycach. Rozmowy z gośćmi dotyczyły też pracy diakonijnej, nauczania kościelnego i planowanych prac remontowych. Wizytę zakończył spacer po Lubaniu śladami ewangelickiej przeszłości oraz wspólny obiad.

ks.Cezary Królewicz

 

 

Related Images:

Ambasador USA w Kościele Pokoju w Jaworze

12. kwietnia 2012 roku Kościół Pokoju w Jaworze odwiedził ambasador Stanów Zjednoczonych Lee A. Feinstein wraz z małżonką . Jego wizyta spowodowana była fascynacją obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Ambasador z wielkim zainteresowaniem  zwiedził Kościół Pokoju, zainteresował się sytuacją Parafii Ewangelickiej, jak również zadał wiele pytań dotyczących historii Śląska i Ślązaków. Ambasador Lee A. Feinstein jest kolejnym dyplomatą po ambasadorach Holandii, Cypru, Niemiec, Japonii, którzy w ostatnim czasie odwiedzili Kościół Pokoju w Jaworze.

 

 

Related Images:

Koncert pieśni pasyjnych

Od radosnego “Hosanna!” po bolesne “Ludu, mój ludu, cóżem ci uczynił?” – to tylko niektóre z pieśni z repertuaru koncertu, który w wieczór niedzieli Męki Pańskiej wybrzmiał w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego. Zaśpiewały chóry: “Quo vadis” z parafii Imienia NMP z Kowar oraz “Wang” z parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wang z Karpacza.

Mury gotyckiej świątyni niosły pogłos pieśni oddających część Bogu trafiając do uszu i do serc (oby!) wiernych słuchaczy, którzy dość licznie zgromadzili się w Bazylice Mniejszej, aby ubogacić przeżywanie Niedzieli Męki Pańskiej, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Artystów przywitał ksiądz Bogdan Żygadło, proboszcz parafii świętych Erazma i Pankracego. – Kto śpiewa, modli się podwójnie! – mówił kapłan szczególnie serdecznie witając pastora Edwina Pecha, proboszcza Ewangelicko-Augsburskiej Parafii Wang w Karpaczu i – zarazem – jednego z chórzystów chóru ekumenicznego “Wang”.

W pierwszej części koncertu w zadumę nad kończącym się Wielkim Postem i tajemnicą Męki Pańskiej wprawił chór Quo Vadis, który od czterech lat działa przy parafii pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Kowarach. Zespół pod dyrekcją Moniki Musiałek rozpoczął występ radosnym “Hosanna!”, ale rychło zmienił repertuar na pieśni nawiązujące do Drogi Krzyżowej, Golgoty oraz śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. – Nie są to jednak utwory smutne do końca, bo w swej głębi niosą radość, którą wszyscy czujemy w naszych sercach, bo przecież zbliża się też Zmartwychstanie – mówił Bernard Stankiewicz, pomysłodawca i prowadzący wydarzenie.

Później wystąpił Chór Ekumeniczny “Wang” z Karpacza, którym dyrygował wspomniany Bernard Stankiewicz. Ten zespół, z kolei, istnieje od lat 20, ale skład zmienił się znacznie w stosunku do pierwotnego. Muzycy uraczyli słuchaczy przepięknymi wykonaniami rozmaitych pieśni pasyjnych i wielkopostnych, śpiewanych zarówno po polsku, jak po łacinie, a nawet po czesku. W repertuarze nie zabrakło chorału Jana Sebastiana Bacha “Kto w Bogu pokłada nadzieję”, a także pieśni do słów Jana Kochanowskiego “Czego chcesz od nas Panie…”. Zabrzmiały śpiewane modlitwy oraz  kantyki ekumeniczne ze wspólnoty Taize. Jednen z nich “Adoramus te, Christe, quia per sanctam crucem tuam redemisti mundum” – na zakończenie – obydwa chóry zaśpiewały razem.

Ksiądz Bogdan Żygadło podziękował wykonawcom za wzruszający występ i podkreślił, że właśnie przy takiej muzyce warto zastanowić się nad jakością i sensem życia, zwłaszcza niemal w przededniu Triduum Paschalnego, w Niedzielę Męki Pańskiej. Zaznaczmy, że muzycy, którzy popisali się interpretacją pieśni z wysokiej artystycznej półki, nie są profesjonalistami. – To amatorzy, którzy kochają i chcą śpiewać Panu – zauważył wcześniej Bernard Stankiewicz. – Nam nie potrzeba profesjonalistów. Wasz śpiew jest w pełni profesjonalny, bo to zarazem modlitwa – uśmiechał się ksiądz Bogdan Żygadło zapraszając artystów do ponownych występów w Bazylice przy innych okazjach.

za www.parafia.jelenia-gora.pl

Fotografie: Konrad

 

 

Related Images: