Archiwum dnia: 1 czerwca 2010

Koncert chóru i orkiestry Celebrate

W środę 5. maja 2010r. zorganizowany był w Kościele Świętej Trójcy Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Szczecinie koncert chóru i orkiestry „Celebrate” z Holandii. Idea powołania chóru i orkiestry powstała w rodzinie Contze w 1984 roku w Rotterdamie. Chór i orkiestra Celebrate przez wiele lat współpracował z chrześcijańską grupą Continentals Singers. Odbył 12 tournee udając się do Rosji, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Białorusi, Czech, Rumunii, Węgier, Niemiec i Francji. W orkiestrze gra 28 instrumentalistów, a chór składa się z 22 osób. Dyrektorem i dyrygentem grupy jest Aad Contze. W repertuarze grupy są chrześcijańskie utwory począwszy od jazzu do muzyki klasycznej. W czasie wieczoru pokazano również pantomimę oraz współczesny taniec.

Koncert zorganizowany został pod hasłem „Dajmy im nadzieję”. W przerwie koncertu ks. Sławomir Sikora odwołał się do tragedii w Smoleńsku. Wiele razy w ostatnim czasie milczeliśmy przed Bogiem, płakaliśmy i prosiliśmy o wsparcie dla zasmuconych rodzin i zborów. Tym razem przede wszystkim dziękowaliśmy Bogu za świadectwo wiary i oddanie się w miłości drugiemu człowiekowi duchownych, którzy również zginęli w katastrofie lotniczej. Prowadzący koncert przeczytał o każdym z duchownych wspomnienia tych, którzy ich znali. Na koniec koncertu zebrano pieniądze, które zostały przekazane dzieciom ze szczecińskiego hospicjum, aby w ten sposób kontynuować dzieło wiary czynnej w miłości poprzez dawanie nadziei tym, którzy tego bardzo potrzebują.

Przy okazji kieruję słowa szczególnego podziękowania dla pastora Henryka Kowalińskiego ze zboru Betezda Kościoła Zielonoświątkowego w Szczecinie za wszelki trud organizacyjny, którego się podjął w związku z zaproszeniem „Celebrate” do Szczecina.

ks. Sławomir Janusz Sikora

 

Ewangelicki cmentarz i pierwsza na świecie cukrownia

W Moczydlnicy Dworskiej koło Wołowa na Dolnym Śląsku został odrestaurowany mały cmentarz ewangelicki, całkowicie zrujnowany po II wojnie światowej. Głównym sponsorem było przedsiębiorstwo Südzucker Polska S.A, a stało się tak m.in. dlatego, że na zapomnianym przez wiele lat cmentarzu został kiedyś pochowany Franz Karl Achard (1753-1821) – budowniczy pierwszej na świecie cukrowni pozyskującej cukier z buraków cukrowych. Uroczystość otwarcia cmentarza, której organizatorem był Urząd Miejski w Wołowie odbyła się w piątek 28 maja. 

Franz Karl Achard był przedsiębiorcą ewangelickim – przypomniał podczas uroczystości bp Ryszard Bogusz i dodał – W duchu etyki protestanckiej dbał nie tylko o rozwój swojej fabryki, ale wybudował także na miejscu szkołę. 

Choć uroczystość miała mieć charakter ekumeniczny, to niestety mimo zaproszenia, nie pojawił się na niej żaden przedstawiciel duchowieństwa rzymskokatolickiego. Religijną część prowadzili więc tylko duchowni ewangeliccy: bp Ryszard Bogusz i ks. Marcin Orawski

– Przez wiele lat mieliśmy przekonanie, że coś z tym miejscem trzeba zrobić – mówiła zastępczyni burmistrza Wołowa Barbara Broszkiewicz – Cieszymy się, ze dzięki mecenatowi Südzucker Polska udało się temu miejscu przywrócić godność

– Cmentarz w Moczydlnicy Dworskiej podzielił smutny los setek cmentarzy ewangelickich na Dolnym Śląsku, z których większość nadal pozostaje zrujnowana. Dziś jednak możemy wyrazić radość i nadzieję, że to miejsce może stać się jednym z symboli przywracania pamięci, która nie powinna zaginąć. – podkreślił bp Bogusz

W uroczystości oprócz władz samorządowych i kierownictwa firmy Südzucker Polska wzięła udział kilkudziesięciu osobowa grupa byłych mieszkańców Wołowa i okolic. – Ta kraina istniała tylko w mojej wyobraźni, wraz z siostrami wymyślałyśmy scenariusze bajek, których akcja toczyła się w tym miejscu, gdzie mieszkała kiedyś moja mama – mówiła jedna z byłych mieszkanek, która po wojnie musiała opuścić rodzinne strony i zamieszkać w Niemczech. 

Opiekę nad odrestaurowanym cmentarzem przejęła na siebie Szkoła Podstawowa w Starym Wołowie. – Mamy nadzieję, że kolejne pokolenia, będą mogły zobaczyć taki cmentarz, jaki wygląda on dzisiaj – mówiła wiceburmistrz Broszkiewcz, a prezes zarządu Südzucker Polska dr Rainer Schechter podkreślił: – Zwykle na cmentarzu towarzyszy nam smutek i żałoba, w dzisiejszym dniu towarzyszą nam zupełnie inne emocje

mo.

no images were found

Franz Karl Achard (ur. 28 kwietnia 1753 w Berlinie, zm. 20 kwietnia 1821 w Wołowie) − chemik, fizyk i biolog, jego najważniejszym dokonaniem było odkrycie metody produkcji cukru z buraków. 

Był synem francuskiego pastora ewangelickiego Maxa Guillaume Achard’a i Marguerite Elisabeth (z domu Rouppert). Studiował fizykę i chemię w Berlinie. Jego ojczym zainteresował go problemem rafinacji cukru. W wieku 20 lat Achard wstąpił do “Koła Przyjaciół Nauk Przyrodniczych”, gdzie spotkał Andreasa Sigismunda Marggrafa, dyrektora wydziału fizycznego Królewskiej Akademii Nauk w Berlinie. Achard interesował się wieloma dziedzinami, w tym meteorologią, elektrycznością i ciążeniem, a także wiele publikował w językach: niemieckim i francuskim. 

Achard stał się ulubieńcem króla Prus, Fryderyka II, którego informował o swoich badaniach dwa razy w tygodniu. W 1776 roku Achard został członkiem Królewskiej Akademii Nauk w Berlinie, a po śmierci Marggrafa w 1782 otrzymał jego dyrektorskie stanowisko. 

Za dokonania Acharda, dotyczące aklimatyzacji tytoniu w Niemczech, król pruski uhonorował go dożywotnią rentą w wysokości 500 talarów. 

Achard zainteresował się odkryciem Marggrafa z roku 1747 (o zawartości cukru w burakach) i na tej podstawie opracował metodę uzyskiwania cukru z tej rośliny. Począwszy od 1789 roku zaczął uprawiać różne zawierające cukier rośliny w swojej posiadłości Caulsdorf pod Berlinem. Najbardziej wydajne okazały się buraki cukrowe i z tego powodu Achard skupił się na selekcji ich najlepszych odmian. Pożar zniszczył zabudowania w Caulsdorfie i dlatego swoje doświadczenia Achard kontynuował w posiadłości Französisch Buchholz. 

W 1801 roku, z pomocą króla Prus Fryderyka Wilhelma III, Achard uruchomił pierwszą na świecie cukrownię we wsi Konary koło Wołowa na Dolnym Śląsku. Już w następnym roku cukrownia przetworzyła 400 ton buraków, uzyskując wydajność 4%. Wkrótce powstały nowe cukrownie, które zbudowali studenci Acharda, Johann Gottlob Nathusius i Moritz Freiherr von Koppy. Później cukrownie powstały w Czechach, Augsburgu, a w 1811 roku we Francji. 

Angielscy handlarze cukru trzcinowego oferowali Achardowi 200 000 talarów, aby oświadczył, że produkcja cukru z buraków jest niemożliwa, ale Achard odmówił. Tani cukier z buraków szybko sprawił, że cukier przestał być zamorskim towarem luksusowym i stał się dostępny dla każdego. 

W 1794 roku Achard zbudował pierwszy w Niemczech telegraf optyczny, łączący podberlińską miejscowość Spandau i zamek Bellevue. 

Pozbawiony talentu do robienia interesów Achard w 1815 roku doprowadził swoje cukrownie do bankructwa (przyczyniło się do tego także kilka pożarów). Umarł, zapomniany i w biedzie, w Wołowie. Jego grób znajduje się na cmentarzu koło wsi Moczydlnica Dworska. Cukrownie, dzieło jego życia, jednak dalej powstawały we Francji i stamtąd idea ta powróciła do Niemiec, gdzie ponownie zaczął je budować Matthias Christian Rabbethge

Źródło: Wikipedia

Konfirmacje 2010 w Diecezji Wrocławskiej

Konfirmacja w Lubaniu

9.05.2010 – Niedziela Rogate

Ślubowanie konfirmacyjne złożyli:

Konrad Smoliński, Nikola Buczyńska, Ernest Smoliński i Kornel Wojtowicz

Konfirmował: ks. prob.  Cezary Królewicz

Konfirmacja w Legnicy

6.06.2010 – 1. Niedziela po Trójcy Świętej

Ślubowanie konfirmacyjne złożyli:

Grzegorz Lulczyk i Norbert Nowicki

Konfirmował: ks. prob.  Dariusz Madzia

     Konfirmacja w Karpaczu

6.06.2010 – 1. Niedziela po Trójcy Świętej

Ślubowanie konfirmacyjne złożyła:

Patrycja Wegner

Konfirmował: ks. prob.  Edwin Pech

 

  

Konfirmacja w Żarach

30.05.2010 – Niedziela Trójcy Świętej

Ślubowanie konfirmacyjne złożyli:

Maksymilian Staniszewski, Malwina Woźnica i Filip Pietraszko

Konfirmował: ks. prob.  Andrzej Dębski

   

Konfirmacja w Jeleniej Górze – Cieplicach

30.05.2010 – Niedziela Trójcy Świętej

Ślubowanie konfirmacyjne złożyli:

Joanna Stanik, Mateusz Czechowicz, Ewelina Sibilska, Wiktor Zajczenko

Konfirmował: ks. prob.  Sebastian Kozieł

Święto Parafialne w Lubaniu

W 1. Święto Zesłania Ducha Świętego 23.05.2010 roku już po raz trzeci od chwili powołania do życia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu odbyło się jej Święto Parafialne. Rozpoczęło się ono nabożeństwem w kościele parafialnym w Lubaniu w czasie którego kazanie wygłosił zaproszony na to święto przez radę parafialną ks. Christian Bochwitz – proboszcz Parafii Ewangelickiej Śródmieścia Görlitz. Kaznodzieja podkreślał bliskość Boga i Jego miłości w tych świątecznych dniach podobną do tej którą dało się odczuć wśród pierwszych uczniów Chrystusa. W tym kontekście każde spotkanie współczesnych uczniów Chrystusa w czasie nabożeństwa i w czasie modlitwy jest kontyuacją przeżywania daru Ducha Świętego. Ks. Bochwitz wyraził swoją radość z rozwijających się konsekwentnie kontaktów parafii ewangelickich z Lubania i Görlitz.

Po nabożeństwie był czas na wspólny posiłek, rozmowy oraz plany związane z przyszłorocznym jubileuszem 5-lecia powstania Parafii Ewangelickiej w Lubaniu.